Heleen raakte zo verward dat ze haar boeken uit het raam smeet. ‘Dan denk je dingen die niet kloppen’
REPORTAGEKRABBENDIJKE - Elke dag neemt Heleen er een. Een klein, rond, wit pilletje. Slikt ze die niet, dan spoken dingen door haar hoofd die niet waar zijn. En daar wordt echt niemand vrolijk van.
Sommigen weten het. Dat Heleen Vogelaar (62) een beetje anders is. Al houdt ze zich kranig staande in de koele wind die soms bruut over haar heen waait. Want Heleen is psychosegevoelig. En niet iedereen begrijpt dat, soms tot haar eigen verdriet. Maar met hulp van Emergis (instelling voor geestelijke gezondheidszorg), familie en vrienden zoekt ze haar weg in het leven. Met vallen en opstaan, net als iedereen. Daarover vertelt ze zo.
Waarom we het haar vragen? Omdat er de laatste tijd nogal wat te doen is om ‘personen met verward gedrag’. Het begint in november, als de politie twee grote invallen doet in Borssele en Vlissingen. En half december kondigt Emergis aan dat het twee klinieken sluit. En dat terwijl steeds meer Zeeuwen melding maken van overlast van mensen met verward gedrag. Dat vraagt om uitleg.
Maar, over wie gaat het eigenlijk? Bijvoorbeeld om mensen met dementie die ’s nachts in pyjama over straat lopen. Of om mensen die buiten veel in zichzelf praten, hun huis laten verloederen of ’s nachts de televisie hard aan laten staan. Mensen die overmatig drank of drugs gebruiken. Maar ook om mensen met psychische ziekten, zoals schizofrenie en psychose. En let wel: niet iedere persoon met verward gedrag is onder behandeling van een psychiater of loopt bij Emergis. Dat maakt het ongrijpbaar.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Deze auto's gaan het vaakst meer dan 300.000 kilometer mee
Automobilisten die een hekel hebben aan inruilen doen er goed aan om een auto te kopen die in één van de lijstjes hieronder staat. Het zijn nagenoeg onverwoestbare modellen met motoren die een eeuwig leven lijken te hebben. -
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven? -
Zeeuwse topband The Niss presenteert eerste cd tijdens optreden in ‘t Beest eind maart
The Niss is al volop te horen op de radio in Zeeland. Eind maart brengt de band zijn allereerste CD uit. Dat vieren ze met een concert in ’t Beest. -
Reusachtig ‘stopcontact’ vaart binnenkort over Westerschelde richting Baltische Zee: ‘Genoeg stroom voor 475.000 gezinnen per jaar’
-
PREMIUM
Het droomhuis van Daan (27) bleek een complete bouwval: ‘Keurder noemde het een kaartenhuis’
Huizenkopers hebben vaak geen flauw benul van funderingsproblemen, bleek onlangs uit onderzoek. Niet vreemd, als er op Funda vaak niets over staat. Het overkwam Daan (27) uit Utrecht, die bijna een ‘kaartenhuis’ kocht.
-
PREMIUM
De oude Jumbo in Terneuzen gaat over een paar weken dan toch echt tegen de vlakte
Half Terneuzen doet al ruim drie maanden boodschappen in een tijdelijke vestiging van Jumbo in de wijk Serlippens. Maar het oude onderkomen staat er nog steeds. Daar komt over een week of drie verandering in. -
-
-
Brand in loods met pallets in Nieuwdorp
In Nieuwdorp is brand uitgebroken in een loods met houten pallets. -
Axelse automobilist (20) veroorzaakt chaos in Terneuzen
Een 20-jarige automobilist uit Axel heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag chaos veroorzaakt in Terneuzen. Hij bleek te veel gedronken te hebben.