Advocaten verwijten OM ‘wensdenken’ in Hrieps-zaak
MIDDELBURG - ,,Speculeren, wishful thinking. Geen feiten, maar verhalen.” Advocaten Joris Kersemaekers en Mark Dunsbergen zetten donderdag vraagtekens bij de manier waarop het Openbaar Ministerie (OM) te werk is gegaan in het onderzoek naar de Hrieps-overval.
Beide raadsmannen mochten op de slotdag van de rechtszaak hun zegje doen en gingen verder waar collega’s Claudine Kouijzer, Joost Grootjans, Martijn van der Want en Rivka Davidse een dag eerder waren gebleven. Ook Kersemaekers en Dunsbergen vroegen om vrijspraak van hun cliënten.
,,Er is een net uitgegooid in de hoop dat er altijd wel iets blijft hangen’’, zei Kersemaekers over het onderzoek (werktitel ‘Vico’) dat op gang kwam na de geldroof in mei 2019. ,,Er is sprake van speculatie en wishful thinking. Van dingen invullen die niet gebaseerd zijn op feiten.’’
Kersemaekers verdedigt H.D. (35) uit Kapelle, tegen wie het OM woensdag 4,5 jaar celstraf eiste voor het medeplegen van de geldroof. Hij zou hebben meegewerkt aan onder meer de planning van de overval. In het dossier staat dat H.D. een overvaltelefoon had en verdachte reisbewegingen maakte. ,,Maar de vraag is of dat wel zo is gegaan’’, zei Kersemaekers daarover.
Tegen vier andere verdachten eiste het OM woensdag 5 jaar cel voor medeplegen van de overval. Eén van hen is de 26-jarige J.D. uit Middelburg. ,,Je hebt feiten en verhalen. Maar dat zijn wel twee verschillende dingen’’, zei Mark Dunsbergen, die J.D. verdedigt van wie het OM denkt dat hij in de woning is geweest. ,,Omdat iets logisch lijkt, is het misschien een interessant verhaal, maar hoeft het nog geen feit te zijn.’’
In het onderzoek naar hun cliënten ontbreekt volgens Dunsbergen en Kersemaekers ‘wettig en overtuigend bewijs’. En ze betwisten of het wel was toegestaan om telecomgegevens te gebruiken voor de opsporing. Kersemaekers vindt dat er sprake was van ‘diefstal met braak’, en niet van ‘diefstal met geweld’. Weliswaar werd een grindtegel door de voordeur gegooid, maar de bewoonster was daarbij niet in de buurt, aldus de raadsman.
Beide advocaten maakten korte metten met de belastende verklaringen die twee getuigen hebben afgelegd: de Goese vrouw, wier auto werd geleend tijdens de overval en Domburger H.F., die ook even verdachte was, maar later werd gehoord als getuige. H. zou de buit hebben zien liggen in de kofferbak. ,,Zijn verhalen klinken als die van een fantast’’, zei Dunsbergen.
Het laatste woord was aan de verdachten zelf. A.M, J.D., C. de R. en L.P. gaven aan dat ze niks met de overval te maken hebben.
De rechtbank doet op 24 november uitspraak.
Lees hieronder de tweets terug:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Wilko werd geboren in een ‘doorgangshuis’ en bij zijn moeder weggehaald: ‘Het zit altijd ergens in je hoofd’
OVEZANDE - Na zijn geboorte werd Wilko Vermuë meteen weggehaald bij zijn moeder. Hij was ‘ongewenst’. Het beïnvloedt nog steeds zijn leven. Wilko speelt nu zichzelf in de voorstelling Moederskind. -
PREMIUMdag huis
Dag Huis: Ellen gaat samenwonen met jongste dochter en haar gezin
Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis! vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Sportweg 9a in Sirjansland. -
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
PREMIUMPoll
Agrariërs vinden schaderegeling nodeloos ingewikkeld: haas is niet bang voor schrikdraad
NIEUWERKERK - Hoezo veroorzaken hazen geen schade? Fruitbomenkweker Rens Maas uit Nieuwerkerk is jaarlijks duizenden euro’s armer. Schade melden, doet hij niet. Veel te veel gedoe.
-
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk. -
PREMIUM
Minicruise in Sas van Gent zolang brug dwarsligt
SAS VAN GENT - Je zou er zo drie keer voorbijrijden. Het kleinste veerpontje in Zeeland vaart in Sas van Gent. Zolang er aan de brug wordt gesleuteld tenminste. -
PREMIUM
‘Drempel om bezwaar te maken tegen WOZ mag wel wat hoger’
KRUININGEN - De drempel om bezwaar te maken tegen een verhoogde WOZ-beschikking mag wel wat hoger. Tenminste, dat vindt de gemeenteraad van Reimerswaal.