Meerdere breuken en klaplong voor Julian Alaphilippe na zware crash: ‘Hij kon niet bewegen’
Met videoJulian Alaphilippe werd in Luik-Bastenaken-Luik uitgeschakeld door een massale valpartij op zo'n zestig kilometer van de finish. De wereldkampioen van Quick-Step Alpha Vinyl belandde tegen een boom in een greppel naast de weg. ,,Hij kon niet bewegen”, aldus collega en landgenoot Romain Bardet, die ook betrokken was bij de crash, tegen VeloNews.
De 29-jarige Alaphilippe werd na een zware valpartij in een ziekenwagen afgevoerd naar het ziekenhuis. Hij was wel bij bewustzijn. De Fransman heeft twee ribben en een schouderblad gebroken en liep ook een klaplong op. Zijn toestand is stabiel, maar hij blijft voorlopig in het ziekenhuis ter observatie.
Alaphilippe's partner Marion Rousse, commentator bij France Télévisions, bracht al voor de finish het nieuws dat Alaphilippe na de crash bij bewustzijn was. ,,Julian is afgevoerd met de ambulance. Hij kan zijn benen bewegen, maar hij heeft veel pijn aan de rug.” Ook Alaphilippes ploeggenoot Ilan Van Wilder kwam niet ongeschonden uit de valpartij. De jonge Belg (21) liep een gebroken kaak op.
Bij de massale val waren zo’n dertig renners betrokken, onder wie Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Wilco Kelderman (Bora-hansgrohe), Jos van Emden (Jumbo-Visma) en Bardet (Team DSM). Die laatste zag vlak na de massale valpartij als snel dat het niet goed ging met landgenoot Alaphilippe en schoot te hulp.
Bardet, die niet al te veel schade overhield aan de val maar hevig geschrokken de finish niet haalde, ging na afloop bij VeloNews in op het incident. Hij schrok toen hij Alaphilippe aantrof in de greppel. ,,Hij kon niet bewegen en niet ademhalen”, aldus de zichtbaar aangeslagen Bardet. ,,Hij was wel bij bewustzijn, maar kon niet echt praten. Ik hoop dat hij oké is.”
Het was niet de eerste keer dat Alaphilippe hard tegen de grond ging in een grote wedstrijd. Twee jaar geleden was hij in de Ronde van Vlaanderen vooruit met Mathieu van der Poel en Wout van Aert. Een botsing met een motor dwong de Fransman toen tot opgave. Van der Poel won zijn eerste ‘Vlaanderens Mooiste’. Dit jaar nog werd Alaphilippe door een flinke windstoot van de weg geblazen in Strade Bianche. Hij reed de wedstrijd over grindwegen wel uit, maar kon geen rol van betekenis meer spelen. In Luik-Bastenaken-Luik ging het dus weer mis.
Geen breuken Kelderman
Kelderman heeft aan de val geen breuken overgehouden. Dat meldde zijn ploeg Bora-hansgrohe. ,,Wilco heeft geen breuken opgelopen. Er is wel sprake van een aantal kneuzingen terwijl de teamarts een paar hechtingen heeft aangebracht”, meldde de Duitse ploeg op Twitter. Bij twee andere Nederlandse betrokkenen, Mollema en Van Emden, viel de schade mee, al klaagden beiden wel over een zere rug.
De 31-jarige Kelderman gaat, als alles volgend plan verloopt, net zoals Mollema en Van Emden over een kleine twee weken van start in de Giro d’Italia. In 2020 werd Kelderman nog derde in het eindklassement van de Italiaanse grote ronde. Mollema (35) eindigde drie jaar geleden als vijfde in de Giro. Van Emden (37) won in 2017 de slottijdrit van de Ronde van Italië.
,,Het was best een zware valpartij", vond ook Mollema, die flink gehavend over de streep kwam. ,,Vooral mijn onderrug heeft een flinke klap gehad. In het begin dacht ik even dat de koers klaar zou zijn en misschien de Giro ook nog wel. Maar uiteindelijk ben ik verder gereden en toen ging het eigenlijk wel.” De kopman van Trek kwam uiteindelijk als 29ste over de streep. Daarmee was hij de beste Nederlander.
Beluister hier de nieuwste podcast van In Het Wiel met Thijs Zonneveld en Hidde van Warmerdam:
Bekijk hier de reacties van Mollema en oud-winnaar Wout Poels:
Giro Wielerspel
• Ben jij een echte Giro-kenner? Speel dan mee met het Giro Wielerspel! Stel een team samen bestaande uit 20 renners en scoor punten met hun positie in de klassementen van een etappe. De Giro start op vrijdag 6 mei in Boedapest.
Bekijk hier al onze video's over wielrennen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk. -
PREMIUM
Wout van Aert is de grote troef van Jumbo-Visma komende Tour: Belg moet het groen binnenslepen
Dat naast geel óók de groene trui het grote doel is van Jumbo-Visma blijkt wel uit de Tourselectie. Met daarin veel steun voor Wout van Aert. In de selectie van acht man slechts één Nederlander: Steven Kruijswijk. -
PREMIUM
Een week geleden lag Pascal Eenkhoorn met corona op bed, nu is hij Nederlands kampioen
Pascal Eenkhoorn (25) is de nieuwe Nederlands kampioen wielrennen. Zijn doorbraak bij het grote publiek. Vorige week lag hij nog ziek op bed met corona. Lachend: ,,Daar heb ik vandaag geen last van gehad.’’ -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
PREMIUM
Het geheim van Annemiek van Vleuten (39): ‘Op mijn achttiende was ik nog aan het drinken in mijn studententijd’
Ze won met Omloop Het Nieuwsblad de eerste grote koers van het voorjaar. Nu met Luik-Bastenaken-Luik óók de laatste. Annemiek van Vleuten (39) voelt zich sterker dan ooit. ,,Het winnen is niet mijn drijfveer.’’
-
Met video
Remco Evenepoel met fenomenale solo naar winst bij debuut in Luik-Bastenaken-Luik: ‘Mooier kan niet’
Remco Evenepoel heeft na een fenomenale solo Luik-Bastenaken-Luik gewonnen. De 22-jarige Belg koos op La Redoute voor de aanval, haalde de laatste vroege vluchters bij en ging vervolgens op de laatste beklimming, de Roche-aux-Faucons, alleen verder. De debutant in LBL hield stand en bezorgde zijn ploeg Quick Step-Alpha Vinyl de eerste grote klassieke zege van het seizoen. -
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt. -
Valgren mist Tour door val tijdens Franse koers: ‘Het was mijn eigen schuld’
Michael Valgren kan niet deelnemen aan de Tour de France. De Deen heeft zondag zijn bekken gebroken bij een valpartij in de Route d’Occitanie.