Walvispoep brengt microplastics in beeld: ‘Toeristen schepten het met een netje uit het water’
3 miljoen per dagWalvissen in de buurt van Auckland in Nieuw-Zeeland eten zo’n 3 miljoen deeltjes microplastic per dag. Onderzoekers van de Universiteit Leiden en de Universiteit van Auckland komen tot die conclusie in een onderzoek naar walvispoep.
Thijs Bosker, universitair hoofddocent aan de Universiteit Leiden, werkte mee aan het onderzoek. Hij legt uit: ,,Microplastics zijn minuscule deeltjes plastic die we overal in de natuur terugvinden. Grote stukken plastic breken af, en uiteindelijk worden ze zo klein dat we ze niet meer kunnen zien. In ons water, in de lucht, in ons voedsel, overal zitten kleine deeltjes plastic in. Dat we in de walvispoep dus ook microplastics terugvonden, is geen verrassing.”
Toch zijn de aantallen wel groot, vertelt de universitair docent. Uit de uitwerpselen van Brydewalvissen die de universiteiten samen hebben onderzocht bleek dat de dieren zo'n 3 miljoen deeltjes microplastic per dag binnenkrijgen. Per hap krijgen de walvissen ongeveer 25.000 delen microplastic binnen. Het is voor het grootste deel afkomstig van de prooi, krill en plankton. Slechts 1 op de 1000 microplastics lijkt direct afkomstig te zijn uit het water. Bosker voegt nog toe dat de walvissen in de buurt van miljoenenstad Auckland zwemmen. ,,Het zijn dus wel stadswalvissen”, grapt hij.
Iedere keer als ze dan de walvis hun behoefte zagen doen, schepten ze het met een netje uit het water
Of microplastics ook echt schade toebrengen aan de gezondheid van de walvissen, dat is nog niet zeker. Bosker: ,,Dat is de volgende vraag. Zo’n onderzoek gaat eigenlijk altijd in drie stappen: vinden we het terug in de natuur en wordt het ook opgenomen door de dieren daar? Dat weten we beide nu zeker. Nu zijn we bij stap drie: is dat erg? Dat weten we nog niet. Er zijn wel theorieën, bijvoorbeeld dat hele kleine deeltjes schadelijk kunnen zijn, maar we weten het in de wetenschap nog niet zeker. Samen met Auckland gaan we een manier bedenken waarop we dit kunnen beoordelen.”
Maar hoe kom je in hemelsnaam aan walvispoep? ,,Dat is nog knap lastig”, lacht de onderzoeker. ,,Walvisuitwerpselen zijn best vloeibaar. Het komt niet ineens voorbij drijven, want het lost snel op. We konden ook niet constant naast een walvis gaan varen. We zijn hierom een samenwerking aangegaan met een lokale walvissafari die dagelijks met toeristen de zee op gaat op zoek naar de beesten. Iedere keer als ze dan de walvis hun behoefte zagen doen, schepten ze het met een netje uit het water, en werd het naar de universiteit van Auckland gebracht. Zo simpel kan het zijn.”
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dino’s stierven uit in de lente: “Was op een gevoelig moment”
De meteoor die 66 miljoen jaar geleden bijna alle niet-vliegende dinosauriërs uitroeide, stortte op de aarde neer in de lente. Dat blijkt uit het groei- en eetpatroon van vissen die meteen na de meteoorinslag stierven. “We konden het duidelijk zien bij röntgenfoto’s van enkele fossiele steuren”, zegt de Belgische onderzoeker Koen Stein. -
PREMIUMWetenschap
Dit zijn dé wetenschapstalenten van de toekomst
Wie zijn in ons land de onderzoekers van de toekomst? New Scientist vroeg aan gelauwerde wetenschappers om talenten te kiezen die in hun ogen een belangrijke rol gaan vervullen. -
Universiteit van Nederland komt met wekelijkse serie op onze site en app over actuele wetenschappelijke thema’s
De Universiteit van Nederland, een samenwerkingsverband tussen veertien Nederlandse universiteiten, komt met een gloednieuwe serie. Iedere week zie je op dinsdag op onze website een nieuwe aflevering van ‘De Werkplaats’. In de Werkplaats leggen Nederlandse wetenschappers actuele onderwerpen op de wetenschappelijke werkbank. Wat klopt er van en wat is volstrekte onzin? -
PREMIUM
Dino-eieren naar ziekenhuis voor scan: ‘Mogelijk embryo's van miljoenen jaren oud’
Hoe kom je erachter of eieren van een dinosaurus embryo’s bevatten van vele miljoenen jaren oud? René Fraaije van het Oertijdmuseum in Boxtel gaat hiervoor naar het Jeroen Bosch Ziekenhuis om ze te laten scannen. Hij kijkt met smart uit naar de heropening van zijn museum. -
PREMIUMBinnenkijken
Ze wonen in een stijlvol herenhuis, toch vertrekken Birgit en Martin voor ander pareltje
Birgit Verwer en Martin Hoorweg verkopen hun prachtige herenhuis aan de Valkenboslaan in Den Haag. Ze wilden al langer de stad uit, en hebben nu het pareltje gevonden dat ze zochten, in het buitengebied van het Achterhoekse Doetinchem wel te verstaan.
-
Benzine in Duitsland vanaf volgende week 50 cent per liter goedkoper dan in Nederland
Duitsland voert op 1 juni een accijnsverlaging door, waardoor een liter Euro 95 dan 1,72 euro kost. Dat is bijna vijftig cent minder dan in Nederland. Ten opzichte van de Nederlandse adviesprijs bedraagt het verschil zelfs meer dan 60 cent. -
De nare bijsmaak van de term Human Resources: ‘Mensen zijn geen productiemiddelen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: Human Resources -
WWF waarschuwt: in 2050 ruim vier keer zoveel plastic in oceaan
De oceanen raken steeds voller met plastic. Doordat de wereldwijde productie van plastic rond 2040 naar verwachting zal zijn verdubbeld, is de hoeveelheid plastic afval in de oceaan tegen 2050 ten opzichte van nu meer dan verviervoudigt. Dat schrijft het Wereld Natuur Fonds (WWF) in een dinsdag gepubliceerd rapport.