Nieuwe mijlpaal voor ruimtetoerisme: Nederlandse Israëliër gaat als toerist naar ISS
De Israëlische zakenman met Nederlandse wortels Eytan Stibbe (64) vliegt vandaag als toerist naar het ruimtestation ISS. Stibbe heeft de vlucht gekocht bij Axiom Space, een bedrijf dat ruimtevluchten verkoopt. De reis is een nieuwe stap in het ruimtetoerisme.
De missie, met de naam Axiom Mission 1, is de eerste privémissie in de geschiedenis die astronauten naar het ISS brengt. Het project wordt volledig gefinancierd door particulieren. De zakenman reist samen met drie anderen af naar het ruimtestation in een Falcon 9-raket. De lancering vindt plaats op het Kennedy Space Center in Florida. Over ongeveer tien dagen keert het team terug op aarde.
De vlucht is geregeld door het bedrijf Axiom Space. Dat wil commerciële reizen naar de ruimte verkopen, net als SpaceX (van Elon Musk), Blue Origin (van Jeff Bezos) en Virgin Galactic (van Richard Branson).
In eerste instantie zou de Amerikaanse acteur Tom Cruise ook aan boord zijn om in het ISS een film op te nemen. Deze plannen zijn uitgesteld. Normaal zou de vlucht woensdag al zijn vertrokken, maar ook die plannen werden uitgesteld. Een woordvoerder van het ruimtebedrijf liet weten dat de extra dagen gebruikt worden om de lanceringswerkzaamheden te voltooien.
Commerciële ruimtevluchten
Over een jaar of tien wil Axiom zelf een ruimtestation hebben als vliegend hotel. Als het ISS in 2031 ‘met pensioen’ gaat, zou het kleinere Axiom-station dan losgekoppeld kunnen worden en zelfstandig verdergaan. Ook van andere concurrenten wordt verwacht dat ze hun eigen stations in een baan rond de aarde zullen plaatsen.
De plannen voor ruimtetoerisme zijn in ieder geval ambitieus. Zo werkt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, SpaceX, aan een grote raket waarmee het tot honderd mensen in één keer naar de ruimte kan sturen. Vorig jaar in juli schreef miljardair Richard Bransen met Virgin Galactic al eens ruimtevaartgeschiedenis. Met enkele medewerkers maakte hij een korte reis naar de rand van de dampkring.
Bransen wil ook toeristen naar de ruimte te sturen, maar moest vorig jaar een tegenslag verwerken. Zijn commerciële ruimtereizen werden uitgesteld naar later dit jaar. Bij Virgin Galactic kan het grote publiek tickets kopen. Klanten moeten wel diep in de buidel tasten: voor één ticket betaal je bijna 400.000 euro.
Een andere concurrent is Jeff Bezos van Blue Origin. Hij vloog vorig jaar ook met een testvlucht mee naar de ruimte, voor tien minuten. Hij deed dat toen samen met nog drie andere toeristen, waaronder een 18-jarige Nederlandse student.
Nasa wil missies in een baan rond de aarde graag overlaten aan zulke bedrijven, zodat de Amerikaanse overheidsdienst zich kan concentreren op de terugkeer naar de maan en op den duur de eerste bemande vluchten naar Mars. Maar ook daarvoor hebben commerciële bedrijven plannen. De Japanse miljardair Yusaka Maezawa wil in 2023 naar de maan met een raket van SpaceX, samen met acht mensen die gratis mee mogen reizen.
Wie is Eytan Stibbe?
Eytan Stibbe is in 1958 geboren in de Israëlische stad Haifa. Zijn vader Hugo Stibbe was tijdens de Tweede Wereldoorlog vier jaar lang krijgsgevangene in Nederlands-Indië, zijn moeder Elma Sara van Adelsberg overleefde in Nederland de Holocaust door onder te duiken. In 1953 trouwden ze in Amsterdam en kort erna emigreerden ze naar het net onafhankelijke Israël.
Stibbe werd piloot in de Israëlische luchtmacht. In Israël werd hij een beroemdheid toen hij in 1982 in één luchtgevecht drie Syrische straaljagers en een helikopter uit de lucht schoot. In 1984 verliet hij de luchtmacht en stapte hij over naar de zakenwereld. Daar verdiende hij een vermogen.
De zakenman wordt de tweede Israëliër in de ruimte. Zijn vriend Ilan Ramon was in 2003 de eerste. Hij vloog toen met de spaceshuttle Columbia. Die ontplofte bij de terugkeer in de dampkring, waardoor Ramon en de zes andere bemanningsleden om het leven kwamen.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wetenschappers claimen vondst grootste plant ter wereld, naar schatting minstens 4500 jaar oud
Wetenschappers hebben in Australië een plant ontdekt die volgens hen de grootste ter wereld is. Het gaat om een zeegras dat zich uitstrekt over een gebied van 180 kilometer voor de westkust van het land. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen? -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
VN-rapport: cannabisgebruik gestegen door coronalockdown en legalisering
Het regelmatig gebruik van cannabis is door toenemende legalisering en door de coronalockdowns wereldwijd gestegen. In een maandag gepubliceerd rapport waarschuwt de Verenigde Naties dat daardoor ook de gezondheidszorg steeds zwaarder wordt belast, aangezien het gestegen gebruik tot meer psychische aandoeningen leidt.
-
WWF waarschuwt: in 2050 ruim vier keer zoveel plastic in oceaan
De oceanen raken steeds voller met plastic. Doordat de wereldwijde productie van plastic rond 2040 naar verwachting zal zijn verdubbeld, is de hoeveelheid plastic afval in de oceaan tegen 2050 ten opzichte van nu meer dan verviervoudigt. Dat schrijft het Wereld Natuur Fonds (WWF) in een dinsdag gepubliceerd rapport. -
Russen halen Amerikaan toch terug uit ISS, maar Koude Oorlog in ruimte is al ‘opnieuw begonnen’
De Amerikaanse astronaut Mark Vande Hei en twee Russische collega’s zijn woensdag veilig vanuit het internationaal ruimtestation (ISS) teruggekeerd op aarde. Maar daarmee landden ze ook midden in de oplopende spanningen tussen Rusland en het Westen, die doorwegen in de ruimte. -
PREMIUM
Bouwen aan een retourtje Mars: eerste lancering richting aarde voorbereid
Lockheed Martin bouwt de eerste raket die vanaf een andere planeet wordt gelanceerd. Het ruimtevoertuig kan bodemmonsters vanaf Mars naar de aarde transporteren.