Studenten melden zich massaal voor hbo-opleiding verpleegkunde: ‘Door corona extra gemotiveerd’
De coronacrisis heeft het vak van verpleegkundige meer dan ooit in de schijnwerpers gezet. Een nieuwe generatie staat te springen om het beroep te mogen uitvoeren. Dit studiejaar is het aantal eerstejaars hbo-studenten Verpleegkunde 17 procent hoger.
Delen per e-mail
Afgelopen september startten ongeveer duizend meer studenten aan de studie dan vorig jaar, zo is volgens Skipr te zien in de aanmeldcijfers van de Vereniging Hogescholen (VH).
De Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), Avans en Hogeschool Rotterdam zijn de drie grootste aanbieders van de opleiding. ,,Het beroep van verpleegkundige staat in de coronaperiode erg in de belangstelling”, licht een woordvoerder van de HAN toe. ,,Het is een zeer maatschappelijk relevant beroep, wat voor veel studenten interessant is. De pandemie heeft het aantal aanmeldingen vergroot, maar de toenemende belangstelling was er al jaren.”
Ik en veel van mijn medestudenten zijn door deze situatie gaan inzien hoe belangrijk dit beroep is
Zoë van Mil (21) is eerstejaars student Verpleegkunde aan Hogeschool Rotterdam. De pandemie heeft haar niet afgeschrikt, maar juist aangespoord om voor de studie te kiezen. ,,Ik en veel van mijn medestudenten zijn door deze situatie gaan inzien hoe belangrijk dit beroep is”, vertelt Zoë. ,,De waardering die verpleegkundigen nu krijgen van patiënten is een extra steuntje in de rug geweest voor veel van ons om deze richting te kiezen.”
Tim van Heeswijk (21) is vierdejaarsstudent en bestuurslid van de Rotterdamse studievereniging Valetudo voor Verpleegkunde-studenten. Hij ziet dat ook praktische zaken bijdragen aan de toename van het aantal studenten in de richting. ,,Meer mensen zien dat er veel plek is in de zorg en dat er een grote vraag is aan personeel", licht hij toe. ,,Verpleegkunde is een aantrekkelijke studie omdat er baangarantie is. En nu er meer druk gezet wordt om de lonen omhoog te brengen, wordt het steeds interessanter om voor deze studie te gaan.”
Zorgprofessional versus student
De hoop onder studenten staat in contrast met de ervaringen van zorgpersoneel, zo blijkt uit een onderzoeksrapport van Arbeidsmarkt Zorg in cijfers 2020. Het onderzoek is gehouden onder 4000 zorgprofessionals en uitgevoerd door Intelligence Group en HR-specialist Compagnon. Het afgelopen jaar was ontevredenheid voor zorgprofessionals volgens het onderzoek de grootste drijfveer om van baan te veranderen. Twee jaar geleden was het niet verlengen van een aflopend contract nog de grootste reden.
De algemene beeldvorming rondom werken in de zorg is verslechterd tijdens de coronacrisis, zeggen Intelligence Group en Compagnon op basis van het Arbeidsmarkt Gedragsonderzoek ( AGO). Hierin werd mensen die niet in de zorg werken gevraagd of de zorg hen een interessante sector lijkt om werkzaam in te zijn. 1 op de 5 mensen die het voor de crisis nog aantrekkelijk vonden, zijn hier inmiddels op teruggekomen.
Steentje bijdragen
Toch verandert dat weinig voor de huidige studenten Verpleegkunde. ,,Je hoorde voor de crisis veel verhalen over studenten Verpleegkunde die burn-out klachten hadden”, vertelt Van Heeswijk. ,,Die verhalen hoor je nog steeds, maar nu meer vanuit het vaste personeel. En studenten willen juist graag hun steentje bijdragen in deze tijd van onrust. Die motivatie wordt eigenlijk alleen maar groter.”
Werkgelegenheid terug op niveau
Dat er genoeg werkgelegenheid is in de zorg, blijkt ook uit de cijfers van het onderzoek Arbeidsmarkt Zorg in cijfers 2020. Het aantal unieke zorgvacatures is terug op hetzelfde niveau van voor de pandemie. Tijdens het tweede kwartaal van dit jaar ging het aantal vacatures in de zorg namelijk nog met 8 procent achteruit. Zorgprofessionals die op zoek zijn naar een nieuwe baan hebben nu gemiddeld genomen de keuze uit ongeveer vijf vacatures.
Lees verder onder de grafiek...
Baanaanbiedingen
Studenten in de sector worden met interesse gevolgd door werkgevers. Sommigen worden tijdens de studie al benaderd voor een baan die ingaat zodra ze zijn afgestudeerd. Van Heeswijk doet nu ook al betaald werk terwijl hij nog studeert. ,,Ik doe een werken-leren traject bij het Erasmus MC, dit houdt in dat ik al mijn stages hier doe en ook onregelmatig werk. Ik krijg hier echter wel een salaris voor in plaats van een stagevergoeding zoals andere stagiaires.’’
Op bijna elke afdeling waar ik kom krijg ik wel een baan aangeboden voor na mijn afstuderen
Ook hij krijgt regelmatig een aanbieding. ,, Op bijna elke afdeling waar ik kom krijg ik wel een baan aangeboden voor na mijn afstuderen. Daarnaast krijg ik regelmatig via LinkedIn berichten van bedrijven met de vraag of ik wil solliciteren.’’
Eerstejaars Van Mil is pas begonnen en nog niet benaderd voor een baan met verpleegkundige taken, wel heeft ze al andere baanaanbiedingen gekregen. ,,Ik heb al regelmatig banen aangeboden gekregen die zorgondersteunend zijn; zoals bijvoorbeeld secretaresse of keukenmedewerker in een verpleeghuis.’’
Als je bent afgestudeerd kan je op zoek naar je eerste ‘echte’ baan. Maar hoe vind je precies werk dat bij je past als je nog geen ervaring hebt? Sollicitatie-expert Mourad helpt je op weg:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Thuiswerken saai? Deze app koppelt je aan een willekeurige collega voor een kletspraatje
Gezellig kletsen met collega’s op de werkvloer zit er voorlopig nog niet in voor de meeste werkenden. Om toch sociaal contact te houden zijn er tegenwoordig digitale alternatieven: van een app voor een simpel kletspraatje tot een website waarbij je een live werksessie met elkaar kan inplannen. -
PREMIUM
Deze hoteluitbater heeft zestien hotels in zes landen: ‘Ik ben soms een beetje té vasthoudend’
Grote belangen, groot geld, veel werknemers: wat drijft topbestuurders? Het succes is voor hen, maar ook de tegenslagen in crisistijd. Liran Wizman (44), oprichter en voorzitter van hotelgroep Sircle Collection, gebruikt de coronatijd om nieuwe dingen te bedenken. -
Salaris
Santousha: ‘Ik ben niet zozeer bezig met meer verdienen, maar met minder doen’
Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Santousha (33) werkt sinds drie jaar voor zichzelf als online marketeer. Ze werkt tussen de twintig en dertig uur. -
Terugkeer naar kantoor? Bij T-Mobile kunnen ze niet wachten
Werkend Nederland staat te popelen om terug te keren naar kantoor. Nog onduidelijk is hoe dat straks zal zijn. Telecombedrijf T-Mobile vraagt zijn medewerkers naar hun wensen. En die mogen over meer meedenken dan alleen de inrichting van werkplekken en het aantal dagen op kantoor. -
wat doet een...
Agnes is productmanager loempia's: ‘We maken er 5 miljoen per week’
Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Een field service engineer, een lab technician of een assemblagemedewerker: we hebben ze blijkbaar hard nodig, maar waarvoor en waarom? In deze serie vertelt elke week iemand over zijn of haar beroep. Vandaag: Agnes van der Niet (38) internationaal productmanager bij snackproducent Goodlife Foods.
-
Salaris
‘Ik verdien nu 1000 euro bruto meer dan tien jaar geleden. En de groei is er nog niet uit’
Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Paul (37) werkt 40 uur in de week als transportplanner. -
PREMIUM
Nieuwe koers werkgevers: groener, inclusiever en meer welvaart voor iedereen
Het Nederlandse bedrijfsleven gooit het roer drastisch om. Met 100.000 extra banen voor arbeidsgehandicapten, een stageplaats voor iedereen en 20 procent meer welvaart in 2030 kondigen werkgevers de geboorte aan van een ‘nieuw Rijnlands model’. -
Een op de zes vreest niet geschikt te zijn voor baan van de toekomst
Sommige banen van nu bestonden twintig jaar geleden nog niet. En grote kans dat andere functies over twintig jaar niet meer bestaan. Zijn we daarop voorbereid? Een op de zes Nederlanders denkt van niet en is bang in de toekomst niet meer relevant te zijn op de arbeidsmarkt.