Stikstoffabriek nog later klaar, gevolgen voor gaswinning onzeker
De bouw van een stikstofinstallatie in Zuidbroek, waar buitenlands gas geschikt gemaakt gaat worden voor gebruik in Nederlandse huishoudens, heeft verdere vertraging opgelopen. Dat meldt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) aan de Tweede Kamer.
De gevolgen voor de gaswinning in Groningen zijn nog onzeker, maar het uitgangspunt is dat die niet verder omhoog gaat, aldus de bewindsman, die in een brief aan de Kamer laat weten het 'moeilijk te accepteren’ vindt dat de ingebruikname opnieuw vertraging oploopt. Het kabinet moest daarop al besluiten iets meer gaswinning in Groningen toe te staan dan eerder was voorzien.
Het was tot dusver de bedoeling dat de stikstoffabriek komende zomer zou gaan draaien. Gasunie Transport Services (GTS), verantwoordelijk voor de installatie, heeft Vijlbrief laten weten dat de fabriek naar verwachting in september 2022 kan worden opgeleverd, maar dat ‘zelfs die planning nog forse inspanningen vergt’.
De staatssecretaris noemt het 'teleurstellend’ dat verdere investeringen niet tot versnelling van het traject hebben geleid. ‘Ik verwacht van partijen dat zij zich tot het uiterste inspannen om de installatie in Zuidbroek zo snel mogelijk te kunnen opleveren. Ik heb dit ook laten weten aan GTS zodra ik dit bericht ontving’, aldus Vijlbrief, die zo snel mogelijk om tafel gaat met GTS om zijn ‘ongenoegen uit te spreken'.
Extra Gronings gas nodig
Door de vertraging is dit gasjaar mogelijk 1,2 miljard kubieke meter extra Gronings gas nodig. Maar Vijlbrief wil nu nog niet tornen aan het eerdere besluit om dit jaar een maximale winning van 4,5 miljard kubieke meter toe te staan. Hij wil eerst nadere uitleg van GTS en gaat daarnaast kijken welke alternatieven er zijn, zonder dat komende winter de leveringszekerheid in gevaar komt.
GTS laat in een verklaring weten het ‘spijtig te vinden dat de extra inspanningen en investeringen niet genoeg bleken om de vertraging te voorkomen'.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGascrisis1
Na alarmerende signalen besloot Jetten tóch tot noodmaatregel: ‘Succes ermee, Rob!’
Lang hoopte minister Rob Jetten dat de kolencentrales uit konden blijven. Maar toen ook Duitsland in de problemen kwam, was er geen houden meer aan. -
Zzp’en met maar één opdrachtgever wordt een stuk moeilijker, flitsbezorgers op de korrel
Zelfstandigen die voor slechts één opdrachtgever werken, worden straks vaker als schijnzelfstandige betiteld. Dat kan ertoe leiden dat werkgevers zo’n medewerker echt in dienst moeten nemen en dus duurder uit zijn. Vooral flitsbezorgdiensten die met zzp-constructies werken kunnen hun borst natmaken. -
Waarom je niet te hard moet werken voor je op vakantie gaat
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: voorpret. -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
1,2 miljard euro voor wegen en openbaar vervoer naar nieuwbouwwijken
Het kabinet trekt 1,2 miljard euro uit om zeventig nieuwbouwprojecten met in totaal 135.000 woningen op korte termijn van goede wegen, fietspaden en openbaar vervoer te voorzien. Dat schrijven minister Mark Harbers (Infrastructuur) en Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer.
-
Update
Stikstofuitstoot moet gigantisch omlaag: ‘Eerlijk is eerlijk, sommige boeren moeten stoppen’
In vrijwel het hele land wordt de stikstofuitstoot gigantisch aangepakt. Bij natuurgebieden moet de uitstoot tot 70 procent omlaag. -
Met video
PvdA en GroenLinks zeggen ja tegen fractiefusie in Eerste Kamer: ‘Dit is een grote doorbraak’
De linkse samenwerking komt na jaren bakkeleien toch echt van de grond. Een ruime meerderheid van de PvdA- en GroenLinks-leden wil dat de Eerste Kamerfracties volgend jaar samengaan. Dit kan een eerste stap zijn op weg naar een fusie. -
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk.