Minister Helder draagt speldje in plaats van OneLove-band, Qatari maken wél statement met armband
Met videoMinister Conny Helder stond vanmiddag zonder OneLove-band op de tribune van de wedstrijd Nederland-Qatar. In plaats daarvan had ze een OneLove-speldje op haar kleding, al was die door haar oranje-kleurige sjaal niet heel duidelijk zichtbaar. Haar Qatarese buren op de tribune maakten wel een opvallend statement met een band: ze toonden hun steun aan de Palestijnen.
De twee mannen naast Helder, onder wie de hoogste baas van het Qatarese Openbaar Ministerie, deden aan het begin van de wedstrijd een paars-witte band om die de laatste dagen vaker wordt gezien in Qatar. Het is een antwoord op het West-Europese statement voor gelijke LHBIT-rechten dat in het Midden-Oosten niet wordt gewaardeerd. ,,Het is een sterke reactie op de OneLove-campagne", stelt minister Helder.
‘Teleurgesteld’
Zelf wilde ze geen statement met een band maken, zei ze na de wedstrijd. Een speldje paste beter bij haar. ,,Dat draag ik vaker. Voor deze wedstrijd vond ik dat het meest logische om te doen.” De minister zei niet direct bang te zijn dat de handelsrelatie met Qatar in gevaar was gekomen als ze de OneLove-band wel had gedragen. ,,Maar de kwestie ligt zeker gevoelig, dat heb ik vandaag ook kunnen merken.”
Ze staat vierkant achter de gedachte van de OneLove-campagne, zei Helder eerder vandaag via een woordvoerder. Maar ze draagt de band niet omdat ze voor wat subtielers wil gaan. ,,Alleen zo kunnen we écht duurzame verandering bewerkstelligen.”
De minister heeft aan FIFA-baas Infantino laten weten teleurgesteld te zijn over het verbieden van de band op het veld. De top van de KNVB droeg op de eretribune ook een speldje, bedoeld als statement voor LHBTI-rechten en gelijke behandeling.
COC: ‘Nogal slap’
De OneLove-band, een van oorsprong Nederlands initiatief, werd eerder op de Qatarese tribunes wel gedragen door de ministers van België en Duitsland. Vanavond wordt hij bij Wales-Engeland ook gedragen door de Britse staatssecretaris van Sport, een man die openlijk uitkomt voor zijn homoseksualiteit. Het verschil is dat de Nederlandse minister van Sport in de buurt van de leider van het gastland zat. KNVB-baas Gijs de Jong noemde het eerder een ‘behoorlijke provocatie’ om de band - die staat voor onder meer homo-acceptatie en westerse waarden - naast de emir te dragen. Emir Tamim bin Hamad Al Thani zit overigens niet op de tribune bij de Nederlandse delegatie. Hij heeft een aparte box.
COC Nederland, de landelijke lhbti-belangenorganisatie, vindt het ‘nogal slap’ dat Helder geen OneLove-band, te meer omdat haar collega's uit de buurlanden dat wel deden. Ze zou dit volgens het COC kunnen goedmaken door gelijke rechten met de autoriteiten in het land te bespreken. Ook Amnesty hoopt dat de minister zich uitspreekt, bijvoorbeeld over een compensatiefonds voor getroffen migrantenarbeiders, vrouwenrechten en rechten voor lhbti’ers. ,,Dat hebben we nog niet gehoord van haar. Het liefst zien wij dat ze daar in het openbaar wat over zegt.”
Verbod op de band
Het was afwachten hoe Helder (VVD) op de tribune van het Al Bayt-station zou verschijnen. Vooraf wilde ze niets kwijt over een mogelijk statement in de nabije omgeving van emir Tamim bin Hamad bin al-Thani. De laatste weken is gebleken dat de band in Qatar nog veel meer controverse oproept dan vooraf de verwachting was. Aanvoerders van een aantal West-Europese landen wilden de band dragen tijdens de wedstrijd, maar dat werd verboden.
Minister Helder spreekt in Qatar ook andere politici. Zo heeft ze gelijke kansen en inclusiviteit besproken met de ministers van Sociale Zaken en Arbeid. ,,Deze constructieve gesprekken willen we ook in de toekomst blijven voeren", stelt Helder.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Kritische adviesraden: Den Haag heeft ‘de regio’, waaronder Zeeuws-Vlaanderen, stelselmatig verwaarloosd
De landelijke overheid heeft achtergebleven regio's in het land de laatste decennia stelselmatig verwaarloosd. Het gaat onder meer om Zeeuws-Vlaanderen. Dat heeft geleid tot niet te rechtvaardigen verschillen en kan de Nederlandse democratie ondermijnen. Dat stellen drie adviesraden van de overheid in een gezamenlijk advies dat maandagmiddag in Veenhuizen wordt overhandigd aan minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken. -
Kabinet roept ambtenaren op: verwijder apps als TikTok van werktelefoon
Het kabinet roept ambtenaren op om apps als TikTok van hun werktelefoon te verwijderen. Dat is zojuist bekendgemaakt. -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
Weer avondberaad in kabinet, maar ministers zullen niet meteen het roer omgooien
Een deel van het kabinet komt donderdagavond weer bijeen om een ‘antwoord’ te vinden op de onvrede van de kiezer. Premier Mark Rutte wil zo het ‘signaal’ van de afstraffing bij de verkiezingen nog eens onder de loep nemen. -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras.
-
update
KNVB-top ziet af van OneLove-band, wat doet minister Helder? 'Zou provocatie zijn’
Het is nog erg onduidelijk of minister Conny Helder dinsdag tijdens de wedstrijd Nederland-Qatar een OneLove-armband draagt. Omdat de emir van Qatar ook aanwezig is in het Al Bayt-stadion, zou dat een gevoelig statement zijn. Helder zelf houdt de kaarten nog op de borst. ‘Maar Conny is een tough cookie.’ -
-
-
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Stroef Oranje dankt Cody Gakpo opnieuw en gaat na zakelijke zege op Qatar als groepswinnaar door op WK
Zonder moeite en zonder glans plaatste Oranje zich voor de achtste finale van het WK, als groepswinnaar bovendien. In een veredeld oefenpotje tegen gastland Qatar was nog lang niet alles goed, maar tussen de regels door zag bondscoach Louis van Gaal wel wat vooruitgang: 2-0.