Melders ongewenst gedrag staken medewerking onderzoek naar PvdA’er Gijs van Dijk: ‘Vertrouwen het niet meer’
Ten minste drie vrouwen die voormalig PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk beschuldigen van ongewenst en grensoverschrijdend gedrag werken niet langer mee aan het externe onderzoek. Aanleiding is de verkiezing van Attje Kuiken tot fractievoorzitter.
Kuiken heeft volgens de vrouwen nog altijd intensief contact met Van Dijk, ook nadat hij door toenmalig partijleider Lilianne Ploumen was verzocht zijn zetel op te geven, wat ook gebeurde. De vrouwen zeggen bang te zijn dat Kuiken het onderzoek beïnvloedt.
Volgens één van de melders, Katinka Simonse - beter bekend onder de naam Tinkebell - komt Kuiken nog geregeld over de vloer bij Van Dijk. ,,Wij vertrouwen het niet meer”, zegt zij. Een andere vrouw, die anoniem wil blijven, spreekt van een ‘innige vriendschap’ tussen Kuiken en Van Dijk. ,,Ik zie daar belangenverstrengeling in. Daarom heb ik geen zin meer om nog mee te doen aan dit onderzoek”, stelt zij.
Lees door onder de foto.
Dubbellevens
De vrouwen hebben het onderzoeksbureau Bezemer & Schubad vanmiddag laten weten dat zij hun medewerking staken. De vraag is nu of het onderzoek überhaupt afgerond kan worden. De vrouwen hadden al gesproken met de commissie. Maar volgens de vrouw die anoniem wil blijven zal haar verslag nu niet worden meegenomen in het onderzoek en dus ook niet meewegen in de conclusies.
De vrouwen hadden in het verleden alle drie een liefdesrelatie met Gijs van Dijk, waarin hij hen bleek te bedriegen met andere vrouwen. Zij stellen dat Van Dijk er ‘dubbellevens’ op nahield. Het gedrag van Van Dijk zou daarbij veel verder zijn gegaan dan ontrouw: de PvdA-politicus zou een ‘web van leugens’ hebben gespannen en vrouwen tegen elkaar op hebben gezet en belasterd. Dit heeft hen en ook andere vrouwen bovendien in hun carrière geschaad, zeggen zij. Dergelijk gedrag is volgens de vrouwen niet integer en in strijd met de gedragscode van de fractie en de erecode van de partij.
Excuses
Het onderzoek moet uitwijzen of Van Dijk inderdaad in strijd met die codes heeft gehandeld. Van Dijk zelf heeft in de verklaring bij zijn afscheid alleen erkend dat hij ‘in de relationele sfeer’ niet altijd eerlijk is geweest. Daarvoor bood hij excuses aan, ‘mocht dat mensen pijn hebben gedaan’.
De woordvoerder van het partijbureau wil niet zeggen of de partij is geïnformeerd over het besluit van de vrouwen om niet langer mee te werken aan het onderzoek. ,,Wij doen voorlopig geen meldingen over alles wat met het onderzoek te maken heeft. Wij wachten de uitkomst af en gaan ervan uit dat er nog een onderzoek is.”
Gijs van Dijk verliet de Tweede Kamer in februari van dit jaar. Hij kan als hij dat wil terugkeren. Doordat Ploumen is opgestapt, heeft hij volgens de Kieswet als eerste recht om die opengevallen zetel in te nemen. Of hij dat doet, is onduidelijk. Wel heeft Kuiken na haar verkiezing gezegd dat áls hij dat doet, Van Dijk niet weer in genade wordt aangenomen bij de PvdA-fractie: ,,Hij kan niet namens de PvdA het woord voeren.’’
Bekijk hier al onze video’s over de politiek:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
podcast
Rutte sms’t terwijl zijn opvolger wankelt en de VVD in de fik staat
Verhitte discussies alom: bij de VVD, bij het CDA, tussen boeren en provinciebesturen. De stikstofkoers van het kabinet zet politieke partijen onder hoogspanning. Ondertussen zijn ‘we’ niet berekend op een coronagolf, slikt een minister enkele woorden in en gaat bij Schiphol de rem erop. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn. -
Ook Eerste Kamer stemt in met afschaffen bedenktijd voor abortus
Vrouwen die een abortus willen plegen, hoeven straks niet meer verplicht vijf dagen te wachten voordat zij hun zwangerschap kunnen afbreken. In navolging van de Tweede Kamer stemde ook de Eerste Kamer voor een wetsvoorstel dat PvdA, GroenLinks, VVD en D66 samen indienden en regelt dat deze bedenktijd wordt afgeschaft. -
kamer doet aangifte1
Man ‘vecht zich’ binnen woning Wybren van Haga: ‘Hij riep iets over een mitrailleur’
Tweede Kamerlid Wybren van Haga (BLVN) doet bij de politie aangifte nadat gisteren een agressieve man zijn woning binnendrong. Een team van de beveiligingsafdeling van de Tweede Kamer ondersteunt hem hierbij, bevestigt een woordvoerder. -
PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk stapt op na beschuldigingen ongewenst gedrag
PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk verlaat de Tweede Kamer. Aanleiding is dat er bij de PvdA de afgelopen dagen verschillende meldingen zijn binnengekomen over ‘ongewenst gedrag in de privésfeer’. Hij geeft zijn zetel op.
-
PREMIUM
De ambitie van Bredase Attje Kuiken (PvdA): ‘Een einde maken aan groeiende ongelijkheid’
BREDA - Wordt de Bredase Attje Kuiken hét politieke gezicht van de Partij van de Arbeid de komende jaren? De 44-jarige moest er een nachtje over slapen, zegt ze. ,,Maar ik kies er vol overtuiging voor die rol op mij te nemen.” -
Helemaal klaar met Windows 11? Zo ga je terug naar 10
Ben je niet tevreden met Windows 11, werken bepaalde toepassingen niet meer of mis je simpelweg de interface van Windows 10? Welke reden je ook hebt om terug te willen naar het vorige besturingssysteem: zo downgrade je van W11 naar W10. -
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10.