Kabinet stopt 250 miljoen extra in subsidiepot Groningen
Het kabinet trekt 250 miljoen euro extra uit voor een subsidieregeling waarbij Groningers 10.000 euro kunnen krijgen om een verbetering of verduurzaming van hun woning te helpen bekostigen. Dat meldt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw).
Voor de regeling was 220 miljoen euro beschikbaar gesteld. Maar er was zoveel belangstelling dat toen de pot deze week werd opengesteld, die binnen een dag leeg was. Er stonden lange rijen voor de loketten. Daardoor dreigden 25.000 huishoudens achter het net te vissen.
,,Ik betreur de gang van zaken en heb afgelopen maandag direct gezegd dat ik mijn best zou doen om te kijken of ik dit kon oplossen”, zegt Vijlbrief. ,,Het is voor al die Groningers die zonder resultaat urenlang in de rij hebben gestaan - letterlijk in de kou buiten of digitaal - niet meer dan terecht dat ook zij de aanvraag kunnen doen”.
Luister ook naar onze podcast Politiek Dichtbij:
Groningen wordt al decennialang geplaagd door aardbevingen, veroorzaakt door de gaswinning. Duizenden woningen staan op de nominatie om te worden versterkt omdat zij niet aan de veiligheidsnormen voldoen, maar in veel gevallen komt dat feitelijk neer op sloop en nieuwbouw.
Maar niet iedereen komt voor dat versterkingsprogramma in aanmerking. Veel mensen hebben daar lang over in onzekerheid gezeten, en mede daarom weinig tot geen onderhoud aan hun woning gepleegd. Voor deze groep is, in samenspraak met de regio, deze subsidieregeling opgetuigd.
Geld snel krijgen
CDA-Kamerlid Agnes Mulder is blij met het besluit. ,,Beleid dat niet deugd moet worden rechtgezet. Het is een goede zaak dat de staatssecretaris heeft geluisterd naar de inwoners van Groningen. Iedereen die recht heeft op de subsidieregeling, moet dit geld ook snel krijgen.’'
PvdA’er Henk Nijboer spreekt van een ‘onvermijdelijk, maar goed besluit’. SP-Kamerlid Sandra Beckerman noemt het terecht dat het kabinet deze ‘fout’ rechtzet, maar blijft kritisch. ,,Dit is nog niet het begin van een oplossing voor vele tienduizenden die al jaren wachten.”
Vijlbrief gaat begin volgende week twee dagen naar Groningen en wil daar in gesprek met gedupeerden, bestuurders en belangenorganisaties.
Juiste oplossing
De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, noemt het besluit ‘de juiste oplossing'. ,,Op die manier kan elke inwoner die er recht op heeft, ook aanspraak maken op 10.000 euro om zijn huis te verbeteren”, aldus de commissaris van de Koning.
De afgelopen dagen heeft Paas als delegatieleider van regionale bestuurders veel contact gehad met de nieuwe staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw). ,,We zijn blij dat de staatssecretaris meteen de koe bij de hoorns heeft gevat. Dit was eerlijk gezegd de enige oplossing. Maar het moest nog wel even gebeuren. Dit is een goed besluit van het kabinet”, stelt Paas.
De gemeente Groningen noemt het besluit om de subsidiepot aan te vullen ‘heel goed nieuws’ en stelt dat Groningers nu het geld krijgen waar ze recht op hebben. ,,Nu het subsidiebudget voldoende is verhoogd, kunt u de subsidie gewoon aanvragen. Vanaf wanneer precies en hoe zal binnenkort duidelijk worden gemaakt.”
Treurig
Het Groninger Gasberaad is ‘heel blij’. Voorzitter Jan Wigboldus vindt het wel ‘treurig dat we daar eerst zo boos om moeten worden’. De ‘fakkelactie’ van de belangenclub samen met de Groninger Bodem Beweging (GBB) morgenavond in het centrum van Groningen gaat wel door. ,,We zijn het gewoon zat hier in deze provincie.”
Wigboldus is blij dat de ministerraad heeft ingezien dat het zo ‘echt niet kan’ en tot het besluit is gekomen de subsidiepot aan te vullen. De voorzitter denkt dat dit bedrag genoeg is voor de huizen die hiervoor in aanmerking komen. Met de actie morgenavond willen ze een signaal afgeven aan het nieuwe kabinet en aandacht vragen voor de positie van de Groningers die in het aardbevingsgebied wonen.
Alle signalen
Directeur Marjan Dol van uitvoerder Samenwerkingsverband Noord-Nederland (SNN) is ‘ontzettend blij’ met het extra geld dat beschikbaar komt. In een reactie schrijft Dol dat dit ‘geweldig nieuws is voor iedereen die gebruik kan maken van deze subsidie’. ,,Zoals eerder aangegeven gunnen we iedereen het geld”, aldus Dol. ,,Dit besluit maakt dat mogelijk. Het ministerie en de politiek hebben goed naar alle signalen van de afgelopen dagen geluisterd.” SNN is een samenwerking van de drie noordelijke provincies en verstrekt onder meer subsidies.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Twitter draait schorsing Wilders terug en biedt excuses aan
Twitter heeft de schorsing van het account van Geert Wilders teruggedraaid. Het platform heeft de PVV-leider laten weten dat hij geen grenzen heeft overschreden en dat het een fout heeft gemaakt. Het bedrijf biedt ook excuses aan, blijkt uit een screenshot dat Wilders zelf heeft gedeeld. -
PREMIUMLedenraadpleging
Kaag en kritische leden kruisen de degens: 'Als je glas wijn met haar drinkt is ze heel anders’
Sigrid Kaag beloofde nieuw leiderschap, maar partijzaken lijkt ze liever aan anderen over te laten. Vanmiddag wacht de D66-aanvoerder een cruciale sessie met leden. Hoe gaat Kaag zich revancheren na de kwestie-Van Drimmelen? ,,Ze is minister in oorlogstijd.” -
Nachtelijk overleg
Rutte: ‘Nog geen akkoord Voorjaarsnota, wil oppositie ook een kans geven’
Na urenlang overleg in de nacht van donderdag op vrijdag zijn de leiders van de coalitiefracties voorlopig uitgepraat over de Voorjaarsnota. Rond 02.30 uur liet premier Mark Rutte weten ,,wel een richting” te zien, maar voorlopig ,,heel bewust met de gesprekken te stoppen om ook de oppositiepartijen een kans te geven”. Rutte benadrukt dat de coalitie dus nog geen akkoord op hoofdlijnen heeft bereikt. -
Hoge Raad: Recht op vergoeding van NAM voor aardbevingsschade Groningen
Groningse woningbezitters met aardbevingsschade hebben recht op een vergoeding van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) voor gederfd woongenot. Dat heeft de Hoge Raad vrijdag geoordeeld. -
Klachten over machtsmisbruik en pestgedrag zorgen voor breuk in D66 in Europees Parlement
Een integriteitskwestie rond D66-Europarlementariër Samira Rafaela heeft tot een breuk geleid met haar enige partijgenoot in het Europees Parlement. Medewerkers hebben hun beklag gedaan over machtsmisbruik en pestgedrag door Rafaela. Daardoor gaan delegatieleider Sophie in ‘t Veld en Rafaela elk hun eigen weg, bevestigen bronnen na berichtgeving van NRC.
-
Getest: Dit is de beste inbouw-combimagnetron
Wat is de beste inbouw-combimagnetron? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen. -
Zo kun je goedkoper tanken tijdens een lange rit
Ook al probeer je nog zo goed om brandstof te besparen, tijdens een langere rit is het onvermijdelijk dat je een keer moet tanken, en de prijzen van benzine en diesel liegen er niet om. Zo kun je goedkoper tanken.