Weekend vol amateursport? Zo brengen wij dat in de krant!
Deze week vieren we bij de PZC de Week van het Amateurvoetbal; een mooie aanleiding voor een kijkje achter de schermen te geven bij onze sportredactie. Wanneer iedereen weekend viert, staat sportverslaggever Barry van der Hooft langs de lijn. Gewapend met pen, papier en laptop doet hij verslag van de wedstrijden binnen het Zeeuwse amateurvoetbal. En dat doet hij met alle liefde en plezier. ,,Ik heb van mijn hobby mijn werk kunnen maken en schrijf nu elke dag over de belangrijkste bijzaak in het leven.”
Delen per e-mail
Samen met nog twee vaste verslaggevers en een heleboel enthousiaste freelancers vult Van der Hooft elk weekend de Zeeuwse pagina’s in het extra dikke sportkatern dat maandag bij de PZC zit. Maar hoe bepaalt de redactie wat er in de krant komt? Welk verhaal wordt het grootst gebracht? En hoe maak je van zo’n verslag elke keer weer iets origineels? De sportjournalist geeft een kijkje in zijn keuken.
‘Ik reis Hoek bijna elk weekend achterna’
,,We bedenken voor een groot deel al van tevoren waar we in de krant van maandag aandacht aan willen besteden. We bekijken wat er op het programma staat en gaan na waar een leuk verhaal in zit”, legt Van der Hooft uit. ,,Dat kan bijvoorbeeld zijn bij TOP Arnemuiden dat op hoog niveau korfbal speelt, of bij een Zeeuwse rugbyclub als daar een clinic wordt gegeven door een prof.”
,,Maar voor zestig procent bestaat het katern uit verslagen van het voetbal. Dat is nou eenmaal de meest gespeelde sport in de provincie”, aldus de sportverslaggever. ,,In het bijzonder richten we ons dan op Hoek en Goes: die spelen allebei in de derde divisie van het amateurvoetbal. Ikzelf reis Hoek bijna ieder weekend achterna en een andere verslaggever doet dat bij Goes.”
Meer dan alleen de wedstrijd kijken
Dat is niet alleen leuk, maar ook keihard werken. ,,Ik bekijk de wedstrijd en maak gelijk een verslag voor de website. Een alinea of vijf, zes. Met de karakteristieken; de opstellingen, de doelpuntenmakers met de minuten waarin de goals zijn gescoord, eventuele gele en rode kaarten en andere bijzonderheden. Na afloop duik ik nog wel eens de kantine in en spreek ik met betrokkenen, zoals de coach en de spelers. Of ik bel ze op.”
Soms hebben zij nog iets leuks of bijzonders te vertellen. ,,Op basis daarvan kies ik ook de insteek voor mijn verhaal in de krant. Dan zit ik in de auto op weg naar huis na te denken waar ik het artikel aan ga ophangen”, vertelt de sportverslaggever. ,,Meestal werk ik dat zondag aan het einde van de ochtend uit en rijd ik daarna naar de redactie in Vlissingen.”
Uitslagen zijn grotendeels bepalend
Zondag is de dag dat de krant van maandag wordt gemaakt. ,,Ik zit vaak vanaf een uur of twee ‘s middags tot half elf ’s avonds op kantoor. Dan bekijken we met het hele team hoe we onze pagina’s gaan indelen. Welk verhaal prominent wordt geplaatst, welke foto’s erbij komen en wat voor kop erboven komt te staan.”
Hoe die puzzel er precies uit komt te zien is voor een groot deel afhankelijk van het verloop van de wedstrijden. ,,Pas won Hoek bijvoorbeeld met 6-1 van Ajax, terwijl Goes datzelfde weekend kansloos verloor. Dan wordt Hoek de opening en zetten we Goes onderin. Dat is de afweging die we op dat moment maken, maar dat kan volgende week weer anders zijn.”
Alle amateurvoetbalwedstrijden online
Hoe goed daar ook over nagedacht wordt, vaak genoeg krijgt Barry nog de vraag waarom een bepaalde club er ‘nooit’ in staat. ,,We hebben niet genoeg pagina’s in de krant om alle wedstrijden te behandelen. En het is logisch dat clubs die op hoog niveau spelen meer aandacht krijgen dan een vierdeklasser. Maar door een combinatie te maken tussen online en papier proberen we toch alle amateurvoetbalwedstrijden te behandelen.”
,,Op zaterdagavond hebben wij alle karakteristieken van de gespeelde wedstrijden online staan. Vanaf de derde divisie tot en met de vierdeklassers. Ieder klasse heeft zijn eigen overzicht. Dus zaterdagavond kunnen onze lezers al zien wie er heeft gescoord, wat de uitslagen zijn en of er nog bijzonderheden zijn geweest. Dat doen we zondag ook weer met de wedstrijden van die dag.”
De drie vaste sportverslaggevers van de PZC kunnen dat natuurlijk niet alleen. ,,We krijgen hulp van een heleboel freelancers die ieder één of twee volledige klassen nabellen. Zij leveren alle gegevens voor de website aan, zeggen wat zij het meest opvallend vinden en maken daar ook nog een stuk van voor de krant.”
‘Met de paplepel ingegoten’
Dat Barry’s hele weekend in het teken staat van de sportwedstrijden, vindt hij helemaal niet erg. Sterker nog: hij is niet anders gewend. ,,Ik kom uit een echte voetbalfamilie. Mijn vader was de oudste van zes jongens en die voetbalden bijna allemaal. Toen ik jong was speelde ik iedere zaterdag zelf en keek ik ’s zondags naar de mannen uit de familie. Dus dat is me echt met de paplepel ingegoten.”
Daar heeft hij zelfs zijn baan als sportverslaggever bij PZC aan te danken. ,,Op een gegeven moment vroeg Frits Bakker, sportjournalist en één van de beste vrienden van mijn vader, of ik wat wilde bijverdienen door voor de krant te schrijven. Dat leek me wel wat. Ik ging regelmatig met hem mee en belde allerlei wedstrijden na. Langzaam maar zeker ben ik steeds meer gaan doen en op mijn 25ste kwam ik in vaste dienst.”
‘De belangrijkste bijzaak in het leven’
Zeventien jaar later doet Van der Hooft zijn werk nog steeds met evenveel passie. ,,Toen ik net een paar jaar bezig was kon ik voor de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) Feyenoord gaan volgen. Later kwam daar Jong Oranje bij. Ik heb daardoor veel van de wereld gezien. Ik deed verslag van één WK en verschillende EK’s. Dat vond ik natuurlijk helemaal te gek.”
,,Maar ook nu ik me bij de PZC voornamelijk focus op het Zeeuwse amateurvoetbal, ben ik nog altijd dankbaar dat ik van mijn hobby mijn werk heb kunnen maken. Dat ik elke dag mag schrijven over de belangrijkste bijzaak in het leven, zoals ze dat wel eens zeggen.” Aldus een tevreden sportverslaggever.
Verder in het nieuws
-
video PZC Leraarverkiezing: ‘De leerlingen hebben het voor het zeggen’
-
Foto’s van persfotograaf Boaz Timmermans ‘vertellen een verhaal’
Freelance persfotografen vliegen van hot naar her om alle belangrijke, leuke en bijzondere gebeurtenissen in de provincie op de gevoelige plaat vast te leggen. Met de foto's die dagelijks verschijnen bij het laatste nieuws en het verhaal van de dag, geven ze kleur aan de PZC. Onder hen Boaz Timmermans, die met veel plezier vertelt over zijn werk en grootste passie. -
Ziekenhuis Top 100: ‘Laten zien wat goed gaat en wat beter kan’
Ziekenhuizen uit heel Nederland vullen de Ziekenhuis TOP100, die vorige week vrijdag werd gepresenteerd in de PZC. Twee daarvan zijn Zeeuws: ZorgSaam en ADRZ. En hoewel die ten opzichte van vorig jaar flink verschoven in de lijst, is op basis daarvan geen enkele conclusie te trekken. Verslaggever Jeffrey Kutterink legt uit hoe hij te werk ging en zorgde voor duiding, uitleg en achtergrond. -
Zwartepietendebat ‘Elk woord op een goudschaaltje’ bij Zwarte Pietendiscussie
Met de traditionele intocht van Sinterklaas voor de deur, laait de inmiddels net zo traditionele Zwarte Pietendiscussie weer op. Niet in de laatste plaats in Middelburg, waar de gemeente enkel nog roetveegpieten besloot toe te laten bij de intocht. Regiojournalist Maurits Sep schreef over dat besluit en legde daarbij ‘elk woord op een goudschaaltje’. -
‘We kregen op de redactie veel mails van mensen die Frits Spits sterkte wensten’
Het interview met radiomaker Frits Spits (71) in PZC Magazine van vorige week zaterdag raakte ontzettend veel lezers. Spits – echte naam: Frits Ritmeester – vertelde daarin openhartig over het verdriet na de dood van zijn vrouw Greetje, zijn grote liefde met wie hij 45 jaar was getrouwd. Het interview werd gemaakt door Anniek van den Brand (52), chef PZC Magazine. Zij vertelt waarom ze de radiomaker juist nu wilde interviewen, hoe het contact met hem tot stand kwam en wat het gesprek met haar deed.
-
Waarom de PZC over een ruzie tussen twee tieners schrijft
Een vechtpartij tussen twee leerlingen van een middelbare school is van alle tijden. Om die reden haalt een opstootje ook niet gauw de krant. Maar de spanningen tussen twee scholieren van het Lodewijk College in Terneuzen liepen vorige week zó hoog op, dat het de hele stad in zijn greep hield. En zo werd een tienerruzie opeens Zeeuws nieuws. -
Cartoonist Cor de Jonge zoekt altijd het randje op
Het thema van de week vangen in één tekening, op zo’n manier dat het mensen aan het lachen maakt en aan het denken zet. Cartoonist Cor de Jonge doet het elke week voor de PZC. Al dertig jaar lang. En daarmee is zijn prent een onmisbaar onderdeel geworden van de zaterdagkrant. -
De oorlog in de krant: ‘Dit moeten we nooit meer willen’
Interviews met ooggetuigen, verslagen van herdenkingsbijeenkomsten en berichten over activiteiten die worden gehouden in het kader van 75 jaar vrijheid: de PZC staat er al maanden vol mee. ,,Door al die verhalen laten we zien hoe verschrikkelijk de Tweede Wereldoorlog was en daarmee zeggen we eigenlijk: dit moeten we nooit meer willen.”