De schijf van drie: zo beweeg je voldoende
Albert HeijnSporten is gezond, alleen is niet iedereen van ons gebouwd voor de triatlon of olympisch goud. Hoeft ook niet! Want als je als volwassene 2,5 uur per week in beweging komt, ben je al goed op weg. En wist je dat stofzuigen al een aardige sportieve prestatie is? Beweegcoach Han de Hair van FoodFirst Network heeft een handig ezelsbruggetje om de juiste soort beweging te onthouden: de Schijf van Drie.
Het advies van de Gezondheidsraad luidt dat volwassenen minimaal 2,5 uur per week matig intensief bewegen (voor kinderen is dat 1 uur per dag). Op die beweegrichtlijnen is de Schijf van Drie geïnspireerd. Die van Vijf, over gezonde voeding, ken je natuurlijk al, maar die van Drie draait specifiek om beweging. Als je die volgt, dan beweeg je voldoende én op de juiste manier. Beweegcoach Han de Hair geeft per onderdeel een toelichting.
SCHIJF 1: Beweeg elke dag
Han de Hair: ‘De eerste schijf is recreatief bewegen. Denk aan wandelen, fietsen, tuinieren, stofzuigen, de vaatwasser uitruimen of de was ophangen. Eigenlijk alles waarbij je in beweging bent. Ook sporten op een laag pitje hoort erbij. Zorg dat je elke dag beweegt. Onderzoek toont aan dat lang achter elkaar zitten slecht voor je is. Kom dus zo vaak als het kan uit je stoel.’
SCHIJF 2: Verbeter je hart-longsysteem
De tweede schijf bestaat uit conditietraining. ‘Daarmee gaat je hartslag omhoog en verbeter je je hart-longsysteem’, aldus Han de Hair. ‘Je kunt een rondje gaan hardlopen, touwtjespringen, de trap op rennen of door de woonkamer hinkelen. Of zet een muziekje op en doe een liedje lang afwisselend jumping jacks, knieheffen en dribbelen op de plaats. Twee keer per week is voldoende, drie keer per week is beter.’
SCHIJF 3: Krachtpatser
‘Door twee keer in de week aan krachttraining te doen, verbetert je spierstelsel en worden je botten sterker’, zegt Han de Hair. ‘Voordeel van sterkere spieren is dat je zelfs in rust meer gaat verbranden. Ook hierbij geldt: twee keer per week is voldoende, drie keer is beter.’
Naast beweging is er nog een belangrijk component van een gezonde leefstijl: dat is natuurlijk voeding. Het heeft geen zin om je in het zweet te sporten als je elke dag naar de snackbar holt. Daarom is naast de Schijf van Drie ook de Schijf van Vijf goed om in het achterhoofd te houden bij het boodschappen doen. Zoek je gezond krachtvoer, kijk dan naar producten met een hoge voedingswaarde: groente, fruit, vis, vlees, eieren, zuivel, peulvruchten, noten en volkorengranen.
Sportieve actie
NOC*NSF en Albert Heijn bundelen de krachten voor een gezonder, actiever en sterker Nederland. Samen sporen zij heel Nederland aan er gezond tegenaan te gaan. Heel laagdrempelig: door een sport te ontdekken die bij je past en gezonde voeding centraal te zetten. Vanaf maandag 14 tot en met 27 september start een sportactie waarmee iedereen verschillende sporten kan uitproberen en de sfeer op de club kan opsnuiven. Je ontvangt in die periode bij besteding van minimaal 10 euro aan boodschappen eenmalig 10 sportzegels in de AH app. Met deze zegels boek je eenvoudig 10 proeflessen naar keuze bij aangesloten sportclubs bij jou in de buurt. Van handboogschieten tot hockey en van tafeltennis tot schaken. Voor meer informatie check je proefdesport.nl.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.