Beheerder Clingse Bossen pakt droogteprobleem aan met vernieuwende stappen
Aanhoudende droogte maakt de Zeeuwse natuur kwetsbaar. In Clinge zoeken partijen nu naar oplossingen. Camera’s die rookpluimen detecteren, sigaretten uitbannen of verschillende soorten bomen planten?
Het leverde een surrealistisch landschap op. Een verwoestende bosbrand bij Clinge legde in maart meer dan 22.000 vierkante meter natuur in de as. ‘Alsof je een deel van jezelf verliest’, vertelde Alex Wieland beheerder van het gebied. Maar hij merkte ook op dat er positieve kanten aan het verhaal zitten.
Het gebied is namelijk in een klap geschikt voor verschillende experimenten om antwoorden te zoeken op vragen als: hoe kunnen we branden voortaan voorkomen? En hoe herstelt de natuur zich?
Rookverbod en extra boa’s?
De gemeente Hulst laat nu in antwoorden op Pieter de Bruijn, fractievoorzitter van D66 in Hulst, weten verschillende acties te ondernemen. Zo wil de gemeente een rookverbod inlassen. Daar kan Stichting Het Zeeuwse Landschap zich in vinden. „Mits het te handhaven is”, aldus Wieland. De gemeente kijkt of er naast boa’s van Het Zeeuwse Landschap ook politie en boa’s van de gemeente ingezet kunnen worden.
De Bruijn vertelt over de aanleiding van zijn vragen: „We zien vaker heftige periodes door klimaatverandering; droogte en soms juist ineens veel regen.”
Tekst gaat verder onder de foto.
Volgens De Bruijn is er door de heftigere weersomstandigheden, naast het rookverbod, nog een belangrijke maatregel nodig. „We moeten kiezen voor een meer divers bos. Niet telkens maar één boomsoort gebruiken, want als die ene boomsoort ergens niet tegen bestand is, wordt het hele bos ziek.”
Dat was ook het geval in de Clingse bossen, die bestond voor de brand voornamelijk uit dezelfde soort naaldbomen. Veel waren ziek en aangetast door kevers. Door het dorre, dode hout hadden de vlammen haast vrij spel.
850 nieuwe planten in nog geen twee maanden
In het gebied wordt nu tijdens het aanplanten geëxperimenteerd met het planten van meerdere soorten bij elkaar. Op de plek van de brand in Clinge zijn inmiddels 850 nieuwe bomen en planten geplant, zoals de lijsterbes, boswilg, vlier, veldesdoorn en ga zo maar door.
Tekst gaat verder onder de foto.
De nieuwe planten krijgen wekelijks een scheut water. Wieland: „Aankomende winter komt er nog een flink aantal bomen. Er is ook een stukje dat we niet beplanten, want dat gebruiken we als experiment om te kijken hoe de natuur zich herstelt.”
Vroegsignalering met AI
In combinatie met kunstmatige intelligentie (AI) zijn er ook meer futuristische trucjes. België werkt al met camera’s die met behulp van AI rookontwikkeling kunnen signaleren. Aangezien er niet altijd voldoende capaciteit is om overal boswachters neer te zetten, lijkt dit de ideale oplossing.
De Bruijn: „Dan ben je ongetwijfeld eerder dan met een toevallige wandelaar. Deze camera’s met AI hebben ook al gewerkt in België en Brabant, bestel er een paar voor onze bossen.” De gemeente laat weten eerst de evaluaties en het daaruit vloeiende brandpreventieplan af te wachten.
Droogte blijft aanhouden
Het Zeeuwse Landschap en de dorpsraad hebben afgesproken dat bewoners het direct melden als ze iets verdachts zien. Wieland: „Dat hebben mensen sindsdien al een paar keer gedaan. Ik ben ook wel wezen kijken, toen was het loos alarm. Maar ik ga liever tien keer te veel, dan één keer te weinig.”
Lees ook: