Zorgverleners testen spel dat seksualiteit bij mensen met dementie bespreekbaar moet maken
GentMensen vergeten vaak dat ouderen nog seksuele gevoelens hebben, ook mensen met dementie, terwijl dat heel vaak nog het geval is. Expertisecentrum Dementie Paradox uit Gent wil het onderwerp in eerste instantie bespreekbaar maken en heeft daarom een spelpakket ontwikkeld. Maandag mochten enkele zorgverleners het meteen testen.
Wanneer een man met dementie naakt door de gang van het woonzorgcentrum loopt, is dat dan seksueel of niet? Wanneer hij masturbeert op zijn eigen kamer, is dat gepast of niet? Wanneer hij seksuele opmerkingen maakt, is dat gepast of niet? Er is geen correct antwoord volgens Christian Verelst van Dementie Paradox, de zorgverleners mogen een kegel zetten op wat volgens hun juist is. “Het is vooral de bedoeling om een gesprek op gang te brengen en te reflecteren. Met doe-opdrachten zoals een sekswoordenslang maken, kunnen ze het taboe rond het onderwerp wegwerken.”
In 2017 bracht het expertisecentrum al een boek uit, ‘Als Amor de draad kwijtraakt’, over seksualiteit bij mensen met dementie. “Om duidelijk te maken dat seksualiteit er nog altijd is bij ouderen, ook als ze dementie hebben. Voor seksualiteit en intimiteit is er geen houdbaarheidsdatum. Het kan andere vormen aannemen, maar het is belangrijk om er nog steeds aandacht voor te hebben. In plaats van het weg te lachen, minimaliseren, negeren of meteen behandelen als een probleem, wat vaak gebeurt in de zorgsector.”
Heel nuttige info, alleen: hoe kunnen zorgverleners daarmee aan de slag in de praktijk? Zo ontstond het idee om samen met expertisecentrum Memo in Leuven een educatief spelpakket te ontwikkelen. Bestaande uit drie drie onderdelen: het Minne-bordspel voor zorgverleners, het Lief-kaartspel voor mantelzorgers en het Jef-kaartspel voor mensen met dementie. “Met de kaartspelen kunnen de deelnemers bijleren, maar ook reflecteren. Het zijn handige hulpmiddelen om een gesprek op een luchtige manier op gang te brengen.”
Het spelpakket kan aangekocht worden via de Expertisecentra Dementie Memo en Paradox aan de prijs van 75 euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
gent
WEERBERICHT. Vanochtend zo goed als helder weer in Gent
Vandaag begint de dag in Gent met helder met enkele wolkenvelden. Omstreeks 8-uur wordt lichte regen verwacht. De middag geeft stevige noordelijke winden. -
Zwijnaarde
Zoekactie bij losgeslagen bootje levert niks op
De brandweer van Gent en de Scheepvaartpolitie kregen zaterdagochtend omstreeks 9 uur melding van een losgeslagen bootje op de Ringvaart in Zwijnaarde. Er werden ook duikers ingezet. -
gent
WEERBERICHT. Zwaarbewolkte ochtend en lichte regen in Gent
Het belooft een bewolkte dag met kortdurige lichte regen in Gent. De regen begint rond 9 uur en zal ongeveer 4 uur aanhouden, met een zwakke wind uit het noordwesten. De temperatuur wordt niet hoger dan 10 graden. -
Gent
Gent zoekt artiesten voor het Lichtfestival van volgend jaar
Deelnemen aan het Lichtfestival 2024? Wie voor 14 april een voorstel voor een concept, lichtkunstwerk of installatie indient, maakt effectief kans. -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan.
-
Gent
VIERNULVIER stelt nieuw artistiek directeur voor: Ierse Róise Goan vanaf mei op post
Het Gentse Kunstencentrum VIERNULVIER krijgt vanaf mei een nieuwe artistiek directeur. De Ierse Róise Goan volgt Matthieu Goeury op. Goan heeft een gevierde staat van dienst in de podiumkunsten en schreef voor de meermaals bekroonde Ierse televisiereeks ‘Aifric’. -
-
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.