Elise (30), Koen (39) en Benny (35) openen zelfplukboerderij aan de rand van Gent: “Er staan nu al meer dan 245 gezinnen op de wachtlijst”
HeusdenIn Heusden, aan de rand van Gent, is een nieuwe zelfplukboerderij geopend met de toepasselijke naam Grondig. Abonnees kunnen er seizoensgebonden groenten, fruit en eieren en vlees afhalen. Het concept is zo populair dat er nu al 440 abonnees staan ingeschreven en dat er nog eens 245 gezinnen op de wachtlijst staan.
Delen per e-mail
Elise Van Broeckhoven (30), Koen Claes (39) en Benny Van De Velde (35) zijn de enthousiaste gezichten achter de nieuwe zelfplukboerderij in Heusden. Ze leerden elkaar kennen op een andere zelfplukboerderij in Gentbrugge, Oogstgoed. “Benny was daar boer en Koen en ik liepen er stage voor onze opleiding biologische landbouw”, legt Elise uit. “Benny en ik zijn daar een koppel geworden en we droomden ervan om uit te breiden, maar dat was daar geen optie. Dus zijn we beginnen zoeken naar een andere locatie en op een veld van 7 hectare gestoten, op driehonderd meter van de kerk van Heusden. Voor twee personen zou dat te groot geweest zijn, dus hebben we Koen gevraagd om zich aan te sluiten.”
Dieren
Elise, Koen en Benny zijn nog maar pas gestart met dat reusachtige veld te bezaaien. Het zal nog tot juli duren voor ze daar voor het eerst kunnen oogsten. Wel hebben ze een paar dagen geleden hun eerste oogst binnengehaald van een serre die twee straten verderop ligt en ook deel uitmaakt van de boerderij. Hier hadden ze in februari al gezaaid maar de eerste vruchten beschouwen ze als de echte start van Grondig. “De bedoeling is om in totaal meer dan 50 soorten groenten, allerlei soorten fruit, eieren en natuurvlees aan te bieden. We hebben ook dieren – kippen, varkens, kalfjes en een koe – die we net voor de winter slachten. In Oogstgoed doen ze dat ook en dat is ongelooflijk succesvol.”
Even geduld
Niet enkel vlees van eigen bodem maar zelfplukboerderijen in het algemeen zijn razend populair. Het trio van Grondig reikt 440 jaarabonnementen uit en die zijn allemaal al ingenomen. Daarbovenop staan er 245 gezinnen op de wachtlijst voor een abonnement. “Dat is gigantisch veel”, zegt Elise. “In onze mailbox zitten er zelfs smeekbedes van mensen die er koste wat het kost bij willen zijn. Er zou eigenlijk nog een zelfplukboerderij nodig zijn in de buurt van Gent om alle noden te beantwoorden.”
We horen zelfs dat kinderen meer groenten eten als die van een zelfplukboerderij komen omdat ze ze zelf zien groeien hebben
Elise denkt dat de coronacrisis sterk heeft bijgedragen aan de populariteit van zelfplukboerderijen. “Mensen hebben hun weg teruggevonden naar het groen in de buurt, naar beleving dicht bij huis. Bovendien levert het een mooie deal op: volwassenen betalen 380 euro per jaar voor eerlijke, biologische groenten. Plus, er zijn hier bloemen, dieren, picknickbanken, een speeltuin, we hebben meer dan 200 knotwilgen geplant, er komen nog bijenkasten, voor dat alles betalen onze abonnees ook graag. Ze komen buiten, leren opnieuw hoe groenten groeien en geven dat door aan hun kinderen. We horen zelfs dat kinderen meer groenten eten als die van een zelfplukboerderij komen omdat ze ze zelf zien groeien hebben.”
Doordat de abonnees een vast bedrag per jaar betalen, zijn de boeren zeker van een inkomen. De abonnees delen in de risico’s maar ook in de winst: verse groenten, fruit, eieren en vlees. “We wilden een zelfplukboerderij starten vanuit het idee van inkomenszekerheid maar de dankbaarheid is nog waardevoller. Mensen komen toe met een glimlach, delen gerechten op Facebook met wat ze hier opgehaald hebben, dat is prachtig. Als je naar een veiling gaat met je producten dan zie je dat allemaal niet.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Oostakker
Lange file op R4 na lichte botsing tussen vrachtwagen en personenvoertuig
Het is lang aanschuiven geblazen op de R4 woensdagavond. Ter hoogte van de Eurosilo in Oostakker vond een lichte botsing plaats tussen een personenwagen en een vrachtwagen, waardoor de eerste rijstrook versperd is. Er staat een file van Gent-Zeehaven tot in Destelbergen. -
Gent
Pallas of Volxus: er is 18.000 keer gestemd op de nieuwe naam van de Vooruit
Dat het de gemoederen beroerd heeft: de website waar je kiezen voor de nieuwe naam van Kunstencentrum Vooruit kreeg maar liefst 18.254 stemmen te verwerken. Dat zijn er 18.000 voor Pallas of Volxus en dus niet voor ‘De Vooruit’ of ‘Voorruit’. -
Ledeberg
Tot negen jaar cel voor schietpartij dichtbij Stropkaai: “Op klaarlichte dag schieten op een plaats waar veel kinderen komen, dit had slechter kunnen aflopen”
K.K., een Albanees die zijn landgenoot M.S. neerschoot op klaarlichte dag dichtbij de Stropkaai, moet voor negen jaar naar de gevangenis. Tijdens een uit de hand gelopen deal vuurde K.K. maar liefst acht kogels af. Het slachtoffer en nog twee andere Albanezen werden ook veroordeeld voor onder meer illegaal wapenbezit. -
PREMIUMGent/Varsenare
“Die vaccinatie had eerder gekund, maar dat is voor zoveel beroepen het geval”: mama van overleden cipier Valerie (36) neemt niemand iets kwalijk
Rika kan het nog niet geloven. Woensdag trof ze haar dochter Valerie Decoorne (36) levenloos aan in haar appartement in Gent. De cipier in de Nieuwewandeling overleed wellicht aan corona. “Ik had haar al een dag niet meer gehoord.” -
Gent
Kunstproject Gent Glas vraagt jouw hulp na inbraak waarbij onder meer kassa verdween: “Wie kan oude tablet of smartphone missen”
Gent Glas in Huidevetteken is na een inbraak op zoek naar mensen die hun oude smartphone of tablet willen doneren, zodat het kunstproject rond glas kan blijven werken.De daders gingen aan de haal met een tablet, smartphones en de kassa. “De smartphones gebruikten we voor onze live-evenementen en filmpjes op YouTube, omdat fysiek workshops geven door corona moeilijker gaat”, zegt oprichter John Moran.
-
Gent
Ellis viert tiende verjaardag met vernieuwd concept: vanaf deze zomer meer dan burgers op het menu
Het team van Ellis Gourmet Burger blaast dit jaar tien kaarsjes uit. Tijd om ons concept volledig te herdenken, dachten ze. Dus komen ze met een volledig nieuw aanbod. Burgers zijn niet langer de focus, vanaf deze zomer vind je ook andere comfort food op het menu. -
Gent/Evergem
Vissersschip in Gentse haven na 24 uur nog niet geblust
Het vissersschip dat dinsdagochtend in de haven van Gent volledig uitbrandde, is nog steeds niet volledig geblust. De brandweer is intussen al meer dan 24 uur aan het blussen. “Er kan nog rookhinder zijn voor de inwoners van Evergem”, klinkt het. -
PREMIUMGent
“Geld mee gemoeid? Dat kan ik bevestigen noch ontkennen”: Gentse Vooruit lost niks over al dan niet ‘verkochte’ naam
Gent reageert verbolgen op het voorstel om Kunstencentrum Vooruit om te dopen tot Pallas of Volxus. Nog grotere woede is er over het vermoeden dat de Vooruit geld heeft gekregen van de socialisten om afstand te doen van de naam Vooruit. Of er geld mee gemoeid is, wil algemeen coördinator Franky Devos ‘ontkennen noch bevestigen’, een uitspraak die de geruchtenmolen enkel voedt. “Over de nieuwe naam vragen we bedenktijd, gezien de vele negatieve reacties", zegt Devos nu.