Dit kost het als de kerstverlichting een maand lang aan staat
De energieprijzen gaan nog steeds door het dak, maar toch hangen we onze huizen vol met kerstverlichting. Wat kost het eigenlijk als je een maandlang de lichtjes aanhebt?
Een kerstsnoer van 20 gloeilampjes, een kerstster, een lichtslang van 10 meter en een buitensnoer van 100 lampjes? Dan verbruik je in een tijdsbestek van 30 dagen zo'n 170 kilowattuur aan stroom, goed voor een rekening van zo'n 120 euro. Dat blijkt uit een berekening van Milieu Centraal. Ze gaan daarbij uit van de gemiddelde energieprijs van augustus dit jaar: 70 cent per kWh. Hoeveel je precies betaalt voor je kerstverlichting, is afhankelijk van de prijs per kWh die op jouw contract staat.
Als je bijvoorbeeld vorig jaar in oktober een nieuw contract afsloot, kom je op zo’n 68 euro uit voor een maand lang kerstverlichting. Het gemiddelde in oktober vorig jaar was namelijk ‘maar’ 40 cent per kilowattuur. Sloot je vorig jaar in januari een contract af? Dan betaal je nóg een stuk minder voor je kerstverlichting: in januari vorig jaar was de stroomprijs 0,21 euro per kWh, blijkt uit cijfers van Independer.
Ledverlichting goedkoper
Uit de berekeningen van Milieu Centraal blijkt dat er veel te winnen is als je gebruikt maakt van een timer en de lampjes uitzet als je er niet bent of als je slaapt. Als je dankzij zo’n timer de verlichting maar zes uur per dag aan hebt, bespaar je bij de eerder genoemde hoeveelheid kerstverlichting 120 kWh (met de tarieven van augustus dit jaar goed voor een besparing van zo'n 85 euro).
Pak jij eens per jaar de oude verlichting met gloeilampjes van zolder? Dan kun je helemaal flink besparen. Gebruik je naast een timer namelijk ook nog eens ledlampjes, dan verbruik je maar 6 kWh en is de rekening voor de verlichting zo’n 4 euro. Ledlampjes in de boom zijn ‘acht keer zuiniger dan kerstverlichting met gloeilampjes’, aldus de milieuorganisatie. De aanschafprijs is vaak hoger, maar dat is dus vrij snel terugverdiend met de lagere verbruikskosten. Ook adviseert Milieu Centraal om bij kerstverlichting met een transformator de stekker uit het stopcontact te trekken. Dat voorkomt, zeker bij oude transformators sluipgebruik, aldus de organisatie.
Energiecompensatie van 190 euro
In november en december krijgt ieder huishouden met een eigen energieaansluiting 190 euro energiecompensatie van de overheid. Deze wordt uitgekeerd via de energieleverancier. Sommige leveranciers verrekenen de korting met je lopende rekening, anderen maken het in november en december los naar je over.
Waarschijnlijk heb je hier inmiddels bericht over ontvangen van je leverancier. Een volledig overzicht per energieleverancier is te vinden op vergelijkingssite Independer. Vanaf januari is er een prijsplafond om de energierekening te drukken.
Dit is een aangepaste versie van een artikel dat op 11 december 2021 online stond.
Wil je op de hoogte blijven van handige tips om met je geld om te gaan en geïnspireerd raken hoe anderen hun financiën regelen? Volg ons dan op Facebook en Twitter!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
met video
Wanneer en hoe krijg ik die 190 euro? Dit moet je weten over de energiecompensatie en het prijsplafond
Als tegemoetkoming voor de hoge energieprijzen krijgen alle huishoudens deze en volgende maand 190 euro energiecompensatie. Daarna geldt er een prijsplafond. Hoe zat het allemaal precies met die maatregelen? Twee experts leggen uit. -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
PREMIUMWaarvan Akte
Bij haar testament voeg ik een notitie dat ik heb gewaarschuwd voor de gevolgen
Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Deze week zorgt een testament voor herrie in de tent. -
PREMIUM
Kinderen meer zakgeld vanwege inflatie? ‘Hij weigert brood mee naar school te nemen om te besparen’
Door inflatie stijgen de lonen. Logisch dat daarom ook het zakgeld van kinderen wordt verhoogd? Het is een vraagstuk dat in sommige huishoudens speelt. ,,Ik heb gezegd dat hij moest omdenken. Ik zet de verwarming ook lager om te besparen.’
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
-
-
PREMIUMGeld & Geluk
Ron is ongeneeslijk ziek: ‘Heb mijn woning al voor 90 procent afbetaald’
In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Ron is ongeneeslijk ziek en zou graag nog met Therry op reis gaan. ‘We zijn al negen jaar niet op vakantie geweest.’ -
Energierekening
Jeroen betaalt 2 euro per maand: ‘Bewust geen warmtepomp genomen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Jeroen (52) uit Ridderkerk.