Cryptobeurs FTX vraagt om uitstel van betaling, topman stapt op na verlies 16 miljard
Cryptobeurs FTX vraagt in de Verenigde Staten uitstel van betaling aan. Oprichter Sam Bankman-Fried treedt terug als topman van het handelsplatform. Hij wordt opgevolgd door John J. Ray III, een grote naam in het puinruimen na faillissementen van Amerikaanse bedrijven.
FTX en tientallen gelieerde bedrijven hebben gekozen voor een zogeheten Chapter 11-faillissementsprocedure in de Amerikaanse staat Delaware. Die procedure stelt bedrijven die niet meer aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen in staat om toch nog actief te blijven terwijl ze werken aan een doorstart. De faillissementsprocedure geldt onder andere cryptobeleggingsfirma Alameda Research, die eerder deze week alle activiteiten staakte.
Bankman-Frieds cryptomuntenimperium kwam begin deze week aan het wankelen door de waardedaling van de eigen munt die FTX uitgeeft, de FTT. Zijn cryptobeurs kampte door die val met liquiditeitsproblemen. Daarop kondigde de concurrerende cryptobeurs Binance aan FTX te willen overnemen, maar zag daar na boekenonderzoek vanaf. Ook speelde mee dat Amerikaanse autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld naar FTX.
Gevaar
Door het klappen van de overname kwam het voortbestaan van FTX in gevaar. Het bedrijf krijgt door de faillissementsprocedure nu de ruimte om de schade voor schuldeisers en andere betrokkenen zo klein mogelijk te houden, meldt FTX via Twitter.
,,Ik wil iedere werknemer, klant, schuldeiser, partner, aandeelhouder, investeerder, overheidsinstantie en andere betrokkenen verzekeren dat we we dit met ijver, grondigheid en transparantie zullen doen”, verklaart de nieuwe topman Ray.
Ray wordt vaak aangesteld als bestuurder bij bedrijven die failliet gaan. Zo gaf hij leiding aan de afhandeling van het failliete Enron, een Amerikaanse energieleverancier die na een groot boekhoudschandaal omviel.
Bankman-Fried blijft nog wel betrokken bij FTX, om ‘te helpen bij een ordelijke transitie’. De oprichter is door de financiële problemen zijn volledige vermogen dat op 16 miljard dollar werd geschat kwijt. Op het hoogtepunt was Bankman-Fried volgens persbureau Bloomberg 26 miljard dollar waard.
Verder raakte FTX zijn Europese vergunning kwijt. De Cypriotische toezichthouder schorste die vergunning omdat de cryptobeurs niet te allen tijde aan de regels lijkt te voldoen. Ook zouden er volgens de waakhond ongeschikte personen in het bestuur zitten en heeft FTX niet voldoende gedaan om de bezittingen van klanten te beschermen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Bitcoin zakt nog verder weg na afketsen overname FTX door Binance, laagste punt in bijna twee jaar
Cryptomunt bitcoin is flink wat van zijn waarde kwijtgeraakt. De digitale munt zakte gisteren onder de 17.000 dollar, het laagste punt in bijna twee jaar. Deze week werd bitcoin al bijna een vijfde minder waard. Ook de waarde van andere digitale munten daalde. -
PREMIUM1
Inflatie gedaald, etenswaren nog even duur: ‘Wen maar aan deze prijzen’
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt in zijn nieuwste raming dat de inflatie is gedaald. Goed nieuws, zou je zeggen. Maar afgelopen maand zijn de etenswaren nog geen euro goedkoper geworden. En waarschijnlijk gaat dat ook niet gebeuren, voorspelt de Rabobank.
-
PREMIUMWaarvan Akte
Grote kluis in nieuw kantoor maakt indruk
Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Deze week een grote kluis in een nieuw kantoor. -
-
-
PREMIUM1
Oxfam Novib: Twee derde van het geld ging vorig jaar naar rijkste 1 procent van de wereld
Zo’n 1,7 miljard werkenden zagen hun koopkracht afgelopen jaar dalen door de hoge inflatie. En 820 miljoen mensen leden honger. Maar voor de miljardairs was er geen centje pijn, die konden weer 26.000 miljard dollar bijschrijven bij hun vermogens. -
PREMIUM
Cryptosector opnieuw getroffen door schandaal
Het is weer bal in de cryptowereld. Deze week kwamen een paar bedrijven van cryptomiljardair Sam Bankman-Fried in zware problemen. Beleggers dreigen opnieuw miljarden te verliezen.