

- 67' Leonardo Bonucci
- Luke Shaw 2'
Donnarumma bezorgt Engeland nieuw penaltytrauma en helpt Italië aan Europese titel
PodcastOok na 55 jaar kwam het voetbal niet thuis, zondagavond op een kolkend Wembley. In een meeslepende finale won Italië na strafschoppen, de Engelsen onderdompelend in een staat van diepe rouw en ontzetting.
Door Sjoerd Mossou
De opdracht was dan toch te groot, de last van het verleden te zwaar, de druk van de natie te hevig. Toen Björn Kuipers tegen kwart voor elf lokale tijd affloot na de laatste strafschop van de Engelse tiener Bukayo Saka, daalde er op Wembley een zucht neer van ongeloof.
Slechts aan de zuidkant van het stadion klonk een uitzinnig kabaal, opstijgend vanuit de feestende Italiaanse supportersvakken. Dol van vreugde renden Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini en al die anderen richting hun fans, dolgelukkig met de eerste Italiaanse EK-titel sinds 1968.
Ook na 55 frustrerende jaren rekende thuisland Engeland niet af met zijn nationale obsessie, een vroege goal van Luke Shaw ten spijt. Italië won het meeslepende gevecht, bovenal op basis van een knappe tweede helft, waarbij de thuisploeg steeds meer controle verloor over de finale waar het zo intens naar had toegeleefd.
In de penaltyserie faalden uitgerekend drie jonge Engelse aanvallers, van wie Marcus Rashford en Jadon Sancho juist voor de strafschoppen in de het veld waren gebracht door Gareth Southgate. 25 jaar nadat de bondscoach zelf een cruciale strafschop miste op Wembley, liep Southgate nu een heel ander soort penaltytrauma op - en heel Engeland met hem.
Een teleurstelling die nog dagen zal nadreunen, want al vroeg op de zondag verkeerde heel Engeland in een soort staat van delirium. De eerste finale sinds 1966 maakte een waanzin los die in de straten van Londen vaak aanstekelijk was, maar soms ook ongezond en dreigend, resulterend in tal van opstootjes met dronken fans.
Zenuwslopend
De finale was lang niet altijd goed, wel zenuwslopend, intens en meeslepend. Na de 1-1 van Bonucci zinderde de spanning voortdurend over de tribunes, in een fase waarin Italië almaar sterker werd. Maar met (de later weer gewisselde) routinier Jordan Henderson in de ploeg herwon Engeland daarna stilaan weer wat grip.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Dit is ons elftal van het EK
(Kun je de grafiek niet goed zien, klik dan voor een vergroting op de puntjes rechtsonder)
Met name de eerste helft was grotendeels voor de thuisploeg. Niet in de laatste plaats dankzij de aangepaste speelwijze van bondscoach Gareth Southgate, die een team formeerde in een 3-4-3, met Kieran Trippier en Luke Shaw als een soort hangende vleugelbacks. Binnen twee minuten leidde die strategie al tot succes.
Trippier kreeg de bal aan de rechterkant van het veld, Kyle Walker trok de Italiaanse defensie met een voortreffelijke loopactie uit elkaar, waardoor de Engelse rechtshalf volledig vrij kan voorzetten. Aan de andere kant van het veld was het uitgerekend de meegesprinte Shaw die met een dropkick raak schoot: 1-0.
Inferno
Wat volgde leek wel een inferno. De volgepakte tribunes van Wembley schudden, brulden en explodeerden, op een manier zoals je dat zelden ziet bij grote internationale finales. Overal vielen mensen over elkaar heen. Het kabaal galmde maar door onder het dak van het stadion, als een golf van geluid die maar niet wilde neerdalen.
Italië leek zowaar even van slag. Spits Ciro Immobile oogde alsof hij bevangen werd door angst, terwijl ook de veelgeroemde middenvelders Jorginho en Marco Verratti maar niet slaagden om ritme en verrassing in het spel te krijgen.
In de tweede helft was de eerste dreiging nog voor Engeland, toen Raheem Sterling neerging in het strafschopgebied, en Kuipers volkomen terecht liet doorspelen. Maar daarna trok Italië steeds nadrukkelijker ten aanval, met Lorenzo Insigne en Chiesa als roergangers.
Keeper Jordan Pickford redde twee keer moeizaam, eerst op een schot van Insigne en daarna toen Chiesa verdekt uithaalde. Engeland verdedigde verbeten, het publiek ging er nog eens vurig achter staan, maar na 67 minuten was het alsnog gelijk.
Uit een corner leek Pickford eerst nog te redden op een kopbal van Verratti, maar via de paal belandde de bal voor de voeten van Leonardo Bonucci, die van dichtbij binnen tikte: 1-1.
Ongeloof
Een zucht van ongeloof daalde neer op Wembley. Voor het eerst vielen er stiltes, van angst en vertwijfeling vooral. Toen invaller Domenico Berardi alleen voor Pickford opdook, slaakte Wembley even een zucht van verlichting, maar de spanning verdween nooit meer uit de wedstrijd.
In de verlenging waren kansen zeldzaam. Pickford redde met één arm, vlak voordat Federico Bernardeschi kon binnentikken. Engeland had in de tweede verlenging het meeste uitzicht op de winst, jagend op een goal, maar pas na strafschoppen viel de beslissing in het voordeel van Italië.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Video
Engelse fans bestormen Wembley en overlopen stewards; tientallen arrestaties
De Britse politie heeft zondag zeker 49 mensen gearresteerd rondom de EK-finale tussen Engeland en Italië, nadat supporters met elkaar en agenten in conflict raakten. Volgens de politie hebben negentien agenten verwondingen opgelopen. Het is onbekend om wat voor verwondingen het gaat. -
Deze auto's gaan het vaakst meer dan 300.000 kilometer mee
Automobilisten die een hekel hebben aan inruilen doen er goed aan om een auto te kopen die in één van de lijstjes hieronder staat. Het zijn nagenoeg onverwoestbare modellen met motoren die een eeuwig leven lijken te hebben. -
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven? -
Update
Prins William ‘misselijk’ van online racisme tegen Engelse voetballers: ‘Dit moet ophouden’
Prins William heeft in stevige bewoordingen gereageerd op het racisme dat zondagavond online is geuit tegen diverse spelers van het Engelse nationale elftal na de verloren EK-finale tegen Italië. De Hertog van Cambridge is er ziek van, schrijft hij in een kort bericht op Twitter. Eerder liet de Engelse voetbalbond (FA) zich al hard uit over de racistische opmerkingen. -
PREMIUM
Vriendenploeg van Mancini zorgt voor volksfeest in Italië: ‘Ik had nog wat geluk tegoed’
Onomstreden was Italië de beste ploeg op Euro 2020, zo bleek óók in de finale tegen Engeland op Wembley. Een team van vrienden, gedragen door een bondscoach die zijn belofte waarmaakte. ,,Ik heb altijd gezegd dat Italië thuishoort bij de absolute top.’’
-
EK Podcast | ‘Engeland is helemaal maf geworden van die finale’
In een nieuwe aflevering van onze EK Podcast bespreekt Sjoerd Mossou met presentator Etienne Verhoeff de sfeer in Engeland voor de finale tegen Italië. ‘Ze zijn hier maf geworden van die finale. Vandaag gaan ze de finale van 1966 in kleur, dat is voor het eerst, nog een keer uitzenden.’ -
-
-
PREMIUM
Het droomhuis van Daan (27) bleek een complete bouwval: ‘Keurder noemde het een kaartenhuis’
Huizenkopers hebben vaak geen flauw benul van funderingsproblemen, bleek onlangs uit onderzoek. Niet vreemd, als er op Funda vaak niets over staat. Het overkwam Daan (27) uit Utrecht, die bijna een ‘kaartenhuis’ kocht. -
Epidemioloog verbijsterd door fans op Wembley: ‘Corona heeft geen pauze hoor, dit is verwoestend’
Een Amerikaanse epidemioloog van de wereldgezondheidsorganisatie WHO maakt zich grote zorgen over de mensenmassa die ze zondag op de tribunes heeft zien zingen en schreeuwen tijdens de finale van het EK voetbal in Londen. Maria van Kerkhove noemt de aanblik van meer dan 60.000 toeschouwers bij de wedstrijd in het Wembley-stadion ‘verwoestend.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer