Zonnepanelen goedkoper, maar groei is eruit bij grote projecten
De prijzen voor zonnepanelen gaan dit jaar iets dalen. Dat is goed nieuws voor consumenten, maar investeerders in zonneparken schrappen juist investeringen.
Kijk in de straat. Bijna iedere week worden er wel ergens panelen op een dak gelegd. ,,Consumenten willen hun energierekening drukken en hebben daarom vorig jaar maar liefst 30 procent meer zonnepanelen laten installeren”, aldus Daan Jansen, hoofdonderzoeker van Dutch New Energy Research. Zeker nu de salderingsregeling nog zeker tot eind 2024 van kracht blijft is de terugverdientijd kort. Binnen vier jaar moet dat met de huidige stroomprijzen lukken. Als de salderingsregeling wordt afgebouwd loopt de terugverdientijd langzaam op tot negen jaar in 2031, maar met een levensduur van 25 jaar van de installaties loont het dan nog steeds.
Netbeheerders spreken van een ‘historische groei’ van zonnestroom op Nederlandse huizen. Netbeheer Nederland maakt zich wel zorgen over de enorme toename van zonnestroom en roept consumenten op om de opgewekte stroom zoveel mogelijk direct zelf te gebruiken, dus de wasmachine laten draaien of de elektrische auto opladen als de zon schijnt.
Prijs omhoog
Afgelopen jaar werden zonnepanelen volgens DNE Research zo’n 7 procent duurder en omvormers - de apparaten die de zonnestroom geschikt maken voor gebruik - gingen nog verder in prijs omhoog. DNE Research verwacht dat de prijzen van panelen dit jaar licht dalen doordat met name de prijzen van containervervoer van China, waar bijna alle zonnepanelen worden geproduceerd, weer terug zijn op het niveau van voor de coronapandemie. Een jaar geleden kostte het transport van een zeecontainer van Shanghai naar Rotterdam meer dan 12.000 euro, dat is nu weer gezakt naar 2000 euro.
,,Dat komt uiteindelijk bij de consument. Zonnestroom op daken is een concurrerende markt. Of de prijzen van een installatie echt gaan dalen is de vraag, de arbeidskosten stijgen immers hard. Maar de goedkopere panelen zullen in ieder geval die inflatie dempen’’, zegt lector energietransitie Martien Visser.
De markt voor grootschalige projecten heeft juist te lijden onder de huidige economische situatie
De branche denkt dat de prijzen de komende maanden niet veel zullen veranderen. Er is nog steeds véél meer vraag dan aanbod en dat drijft ook de prijs op. Wie binnen een paar weken zonnepanelen op het dak wil, betaalt de hoofdprijs. Het is nog altijd zo druk dat sommige installateurs nog steeds een klantenstop hebben. Wie nu een offerte laat maken moet niet zelden een halfjaar wachten voordat de panelen op het dak liggen.
Hogere rente
Waar huiseigenaren in de rij staan om zonnepanelen te laten leggen, heeft de zakelijke zonnestroomproducent het lastig. ,,De markt voor grootschalige projecten heeft juist te lijden onder de huidige economische situatie. Materiaaltekorten, hogere financieringskosten - de rente is gestegen - en knellende netcapaciteit zorgden ervoor dat het commerciële segment vorig jaar met 13 procent kromp’’, stelt Jansen. Anders dan consumenten hebben zakelijke zonnestroomproducenten geen recht op een aansluiting, als het net het niet aankan moet de zakelijke klant wachten tot er nieuwe, zwaardere stroomkabels liggen.
En die zakelijke markt, installaties van veertig zonnepanelen en meer, is van groot belang voor de energietransitie. Van alle opgewekte zonnestroom is 60 procent afkomstig van zonneparken. Een inzakkende zakelijke markt heeft tot gevolg dat er vorig jaar voor het derde jaar op rij net iets minder dan 4 gigawattpiek (GWp) aan nieuw zonnestroomvermogen geïnstalleerd is in Nederland. Dat is nog steeds een enorme hoeveelheid, maar de aanwas blijft op hetzelfde niveau. Om de groei te versnellen is verzwaring van elektriciteitsnetten noodzakelijk.
Desalniettemin blijft Nederland Europees kampioen zonnestroom per hoofd van de bevolking. Visser: ,,Wereldwijd heeft alleen Australië meer zonnepanelen. Dat land wil er waterstof mee gaan maken als nieuw exportproduct. Er zijn contracten gesloten met Japan voor levering en er varen inmiddels schepen met waterstof, gemaakt met zonnestroom, tussen de landen.’’
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk hier al onze video’s over de economie:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Wil je in de zomer een perfecte grasmat? Dan is het nu tijd om daar mee aan de slag te gaan
Een gazon in topconditie lijdt veel minder onder hitte dan een gazon dat geplaagd wordt door mos of afgestorven gazonmaaisel. Ook te weinig kalk of voedingsstoffen hebben invloed. Wil je een grasmat die de droogte kan trotseren? Begin dan nu met verticuteren en behandel je gazon met de volgende stappen. -
Niet eerder sinds begin deze eeuw meldden zó veel mensen zich ziek op het werk
Nederlanders melden zich steeds vaker ziek op het werk. Het afgelopen kwartaal bedroeg het ziekteverzuim 5,6 procent. Dat is het hoogste percentage sinds 2000. -
Cao-lonen stijgen naar recordhoogte
De cao-lonen zijn vorige maand met 7 procent gestegen. Zulke loonafspraken zijn sinds de jaren 70 niet voorgekomen, aldus werkgeversvereniging AWVN. -
‘Onbekend’ virus waarmee veel mensen besmet raken: dit moet je weten over HPV
Jaarlijks overlijden 400 mensen aan kanker veroorzaakt door het HPV-virus. De leeftijd voor jongeren om het vaccin tegen dit seksueel overdraagbare virus gratis te kunnen krijgen is onlangs verlaagd naar 10 jaar. Maar wat is het HPV-virus precies en waarom is het belangrijk om al op jonge leeftijd in te enten? -
PREMIUMfnv-voorzitter
Stakingen gaan door: ‘Wij gunnen elk bedrijf een goede winst, maar niet over de ruggen van werknemers’
De tien grootste beursgenoteerde werkgevers van Nederland zien de winsten veel harder stijgen dan de loonkosten, blijkt uit onderzoek van vakbond FNV. Dat is een duidelijk bewijs dat de strijd om hogere lonen met volle kracht moet worden voortgezet, vindt FNV-voorzitter Tuur Elzinga.
-
PREMIUMEnergierekening
Rian betaalt 25 euro per maand: ‘Stekker van cv-ketel doe ik er alleen in als ik warm wil douchen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Rian den Haan (62) uit Spijkenisse. -
-
-
PREMIUMsancties
Gebrek aan westerse technologie begint tol te eisen van Russische economie
Het Westen blijft Rusland sancties opleggen, maar dit leidt niet tot een mokerslag. Een mislukking? Nee, zeggen experts. -
Leids bedrijf Pharming kan weer bij geld na ingrijpen Amerikaanse overheid op failliet Sillicon Valley Bank
De Amerikaanse overheid gaat rekeninghouders bij de omgevallen Silicon Valley Bank (SVB) vanaf maandag toegang geven tot al hun tegoeden. Dat geldt ook voor het Leidse biotechbedrijf Pharming, dat tientallen miljoenen bij SVB had gestald. Pharming kan ook bij zijn geld dat het had gestald bij de Britse tak van SVB.Leiden
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer