Hongarije blokkeert EU-akkoord over minimumtarief winstbelasting
Hongarije blokkeert een EU-akkoord over de invoering van een minimumtarief voor winstbelasting voor grote multinationals. Net nu Polen na maanden zijn veto tegen de daarvoor bestemde EU-richtlijn intrekt, werpt Boedapest allerlei onverwachte bezwaren op. Met het beoogde minimumtarief van 15 procent voor multinationals moeten alle 27 lidstaten instemmen.
De EU-ministers van Financiën zouden naar verwachting vrijdag in Luxemburg een akkoord sluiten na signalen dat Polen zijn blokkade zou opheffen. Dat deed het inderdaad tijdens de vergadering. Vervolgens zei Hongarije het compromis over de affaire niet te kunnen steunen. ,,Hebben we het ene probleem opgelost, dient het volgende zich aan”, verzuchtte de Franse voorzitter Bruno Le Maire, die de belastingkwestie ‘ons lievelingsonderwerp’ noemde.
Le Maire, die wekenlang met Polen onderhandelde om het over de streep te trekken, wees de Hongaarse minister Mihály Varga erop dat hij maandenlang geen bezwaren op tafel had gelegd. Maar Varga voerde aan dat het vanwege de economische onzekerheden door de oorlog in Oekraïne zaak is voor de EU niet te vroeg in te stappen, omdat dat schadelijk zou kunnen zijn voor de bedrijven. In Hongarije geldt nu een vennootschapsbelasting van 9 procent. Ook vond Varga dat het ‘technische werk’ nog niet af is en zei hij dat de Verenigde Staten en landen in Azië nog niet zover zijn.
De beoogde Europese richtlijn is gebaseerd op een akkoord tussen bijna 140 landen over een grootscheepse hervorming van het internationale belastingstelsel met als doel belastingontwijking en -ontduiking tegen te gaan. Daarin is opgenomen dat multinationals met een jaaromzet van 750 miljoen euro of meer nergens ter wereld minder dan 15 procent belasting mogen betalen. De multinationals moeten gaan betalen in de landen waar hun klanten zitten en niet alleen in het land waar de hoofdvestiging staat.
‘Poolse chantage’
Polen kreeg eerder deze maand miljarden toegezegd uit het coronaherstelfonds, iets waar de Europese Commissie lange tijd een stokje voor stak. In Brussel deden verschillende verhalen de ronde over het waarom van voorzitter Ursula von der Leyens toegeeflijkheid. Vast staat dat ze onder de indruk is van de massieve Poolse steun aan Oekraïne. Polen ving ruim 3,5 miljoen Oekraïense vluchtelingen op, van wie het merendeel bleef. Het leverde op grote schaal wapens en steunde de meest vergaande sancties tegen Rusland.
Andere bronnen spreken van Poolse chantage, omdat Warschau als enige de invoering van een minimumtarief op de winstbelasting van grote multinationals tegenhield. Nu ze wel instemmen, stribbelde Hongarije, dat ook nog wacht op geld vanuit het coronaherstelfonds, plots tegen de winstbelasting.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Brussel rekent op flinke stijging inflatie Nederland: 9,4 procent
De gemiddelde inflatie in Nederland komt dit jaar uit op 9,4 procent, verwacht de Europese Commissie. In mei raamde Brussel het inflatiepercentage nog op 7,4 procent. Het percentage is ook hoger dan het verwachte gemiddelde voor de negentien eurolanden van 7,6 procent. Dat schatte ze twee maanden geleden nog op 6,1 procent. -
Deze spullen moet je uit je geparkeerde auto halen tijdens de hitte
De zon schijnt deze zomer weer op volle kracht en daar moeten we in de auto rekening mee houden. Sommige spullen kan je maar beter uit je geparkeerde auto halen, want ze kunnen voor problemen zorgen. -
Koken & Eten
Pizzaoven kopen: 'Voor een etentje met vrienden is zo'n rvs-oventje helemaal prima'
Tijdens warme zomerdagen houden we er bijna allemaal van om lang buiten te blijven zitten. En als je dan ook nog pizza kunt eten, is het meteen extra gezellig. Op internet vind je veel verschillende pizzaovens voor buiten, maar welke moet je hebben? -
Einde aan het betalen voor je spaargeld: ook Volksbank schaft negatieve rente af
De Volksbank gaat als een van de laatste grote Nederlandse banken zijn klanten vanaf 1 oktober geen negatieve rente meer in rekening brengen. De stap volgt op de renteverhoging met 0,5 procentpunt die de Europese Centrale Bank (ECB) vorige week doorvoerde. -
PREMIUM
Oplopend personeelstekort bezorgt Duitse bedrijven hoofdbrekens
In Duitsland zijn de klanten allang terug, alleen is het personeel, net als in Nederland, er niet om ze te bedienen. Hotels, restaurants en de luchthavens komen duizenden handjes tekort. Het gevolg: complete chaos, sluiting en een reële bedreiging van de economische groei.
-
Commissie geeft groen licht: Polen krijgt tientallen miljarden aan herstelgeld
Polen krijgt tientallen miljarden euro's uit het coronaherstelfonds. De Europese Commissie heeft de weg daarvoor vrij gemaakt, nu de Poolse regering maatregelen neemt om een onafhankelijk rechtssysteem te waarborgen. De lidstaten moeten nog wel instemmen. -
Plak jij nog tekst met control-V? Dat kan slimmer
We kopiëren en plakken honderden keren per dag op onze computers, maar door het net even anders te doen kan het ons een stuk makkelijker af gaan. -
PREMIUMColumn
Levenslessen van een dakloze directeur op een bankje in het park
Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen.