Zwart weekend in de Alpen: al zeker elf lawinedoden, onder wie chauffeur pistenbully
UpdateBij lawines als gevolg van zware sneeuwval in de Alpen zijn dit weekend al minstens elf mensen om het leven gekomen. Negen doden vielen in Oostenrijk, twee in Zwitserland, melden plaatselijke media.
Het voorlopig laatste dodelijke slachtoffer viel zondag rond de middag te betreuren in skigebied Geigenkamm in het Ötztal (Tirol). De man was omstreeks 10.25 uur bedolven onder een lawine, kon worden gered maar overleed volgens de politie om 12 uur. Daarvoor waren in Sankt Anton am Arlberg en in Kaunerberg (Tirol) de lichamen geborgen van drie skiërs die sinds zaterdag waren vermist na lawines. Het gaat om respectievelijk twee mannen van 29 en 33 jaar - een berggids en een Oostenrijkse vakantieganger - en een 62-jarige toerskiër (iemand die geen gebruik van liften maakt). De zoekactie naar de drie was zaterdag gestaakt vanwege het lawinegevaar maar zondagmorgen hervat.
In het oostelijke Debanttal (Tirol) werd in de nacht van zaterdag op zondag het lichaam gevonden van de bestuurder van een pistenbully. Zijn voertuig was volgens de politie bedolven onder een sneeuwmassa. Collega’s alarmeerden omstreeks 03.30 uur de bergreddingsdienst van Lienz nadat ze geen contact meer met hem hadden gekregen.
Nieuw-Zeelandse tiener
De noodoproepcentrale in de Oostenrijkse deelstaat registreerde alleen zaterdag al 30 lawines. In skigebied Hochzillertal/Hochfügen bij Kaltenbach kwam daarbij een 17-jarige skiër uit Nieuw-Zeeland om het leven.
Een lawine op de 2174 meter hoge Limojoch in Zuid-Tirol kostte omstreeks 11 uur het leven aan een 31-jarige Duitse tourskiester. Haar skigenoot kwam met de schrik vrij.
In skigebied Kleinwalsertal vlak bij de Oostenrijks-Duitse grens (Vorarlberg) werd een onder de sneeuw bedolven skiër gevonden die vrijdag als vermist was opgegeven. Het gaat volgens de regionale nieuwssite vol.at om een man van midden vijftig.
Fatale skivideo
Een 32-jarige Chinees, veroorzaakte vrijdag in het Oostenrijkse skigebied Hochgurgl-Obergurgl bij Sölden (Tirol) zelf de lawine die hem het leven zou kosten. De dertiger vertrok met een andere Chinees en een Duitser vanaf de top van de 3082 meter hoge Wurmkogel naar een gebied buiten de skipistes om bij een steile rotsrand video-opnames te maken.
Al bij de eerste sprong ging het mis, meldden Oostenrijkse media. De 32-jarige skiër verloor de controle over zijn ski’s en viel. Door de klap raakte een ongeveer 150 meter brede plak sneeuw los die hem meesleurde naar een gebied zo’n honderd meter lager. Daar werd hij bedolven onder de sneeuw. De 22-jarige skigenoot die iets onder de rand stond te filmen, werd ook enkele meters meegesleurd maar wist zich uit de lawine te bevrijden. Hij volgde de sneeuwmassa naar beneden en slaagde er met zijn lawinepieper in de dertiger te lokaliseren. Intussen alarmeerde de 39-jarige metgezel de bergreddingsdienst.
Bij aankomst van de bergredders, waren de twee buitenlanders bezig hun skigenoot uit te graven. De reddingswerkers slaagden daar even later in en probeerden hem te reanimeren terwijl ze zich met het slachtoffer naar de plek begaven waar een helikopter zou landen met aan boord een spoedarts. Die laatste slaagde er evenmin in de dertiger te reanimeren, waarna de pogingen werden gestaakt vanwege de uitzichtloze situatie.
Tekst gaat verder onder de foto.
Zwitserland
Zaterdagochtend kwamen bij een lawine in het Zwitserse skigebied Val Segnas boven Disentis (Graubünden) een 56-jarige vrouw en een 54-jarige man om het leven. Ze skieden volgens de politie buiten de piste door een besneeuwde geul op een berghelling. De lawine kwam los boven hen.
De derde skiër bleef ongedeerd en probeerde de twee uit de sneeuw te bevrijden. Een eerste reddingsoperatie door een bergreddingsteam moest vanwege het slechte weer worden onderbroken. Na een nieuwe poging in de loop van de middag konden de twee dodelijke slachtoffers worden geborgen.
In sommige gebieden in het Zwitserse kanton is sprake van een hoog lawinegevaar met waarschuwingsniveau vier, het hoogste.
Lawinegevaar
Experts blijven waarschuwen voor het grote risico op lawines. Door zware sneeuwval en wind is het lawinegevaar verhoogd tot niveau 4 in het westen van Oostenrijk. Dit op een na hoogte niveau weerhoudt veel skiërs er volgens de autoriteiten niet van zich buiten de pistes te begeven.
Exact een jaar geleden was er in Tirol sprake van een vergelijkbare lawinesituatie. Toen kwamen in twee dagen tijd acht mensen om het leven. In het Alpenland vallen jaarlijks gemiddeld zo’n twintig doden door lawines en sneeuwverschuivingen.
Kijk onze nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Door deze veelgemaakte fouten slijt je auto bovenmatig snel
Tijdens de autorijlessen wordt ons vooral geleerd hoe je schadevrij door het verkeer komt, maar niet of nauwelijks hoe je moet rijden om slijtage aan je auto te voorkomen. Als je deze slechte gewoontes afleert, gaat je auto langer mee. -
PREMIUM
‘Leukemie is vaak domme pech, zelfs mensen die supergezond leven kunnen het krijgen’
De termen leukemie, bloedkanker en beenmergkanker worden vaak over één kam geschoren. Maar het gaat hier dus niet over één en dezelfde vorm van kanker. Sébastien Anguille, hoogleraar hematologie aan de Universiteit Antwerpen (UA) en hoofd hematologie van het UZ Antwerpen (UZA), geeft duiding. Hoe kan je herkennen of je leukemie hebt? En wat zijn de overlevingskansen? -
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten. -
Geen celstraf voor ‘boekenrugverzamelaar’ die dik duizend manuscripten stal
De man die zich als anderen voordeed om zo aan ruim duizend nog niet gepubliceerde boeken te komen, is aan een gevangenisstraf ontkomen. Tegen de 30-jarige Italiaan was een jaar cel geëist, maar een rechter in New York oordeelde dat hij al lang genoeg in voorarrest had gezeten. Wel wordt hij uitgezet naar Italië of het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt The New York Times. -
Rapport Amnesty: westerse landen hanteren ‘dubbele standaard’ op gebied van mensenrechten
Westerse landen hanteren dubbele standaarden en reageren niet adequaat op mensenrechtenschendingen, wat straffeloosheid en instabiliteit in de hand werkt. Dat concludeert de mensenrechtenorganisatie Amnesty International dinsdag in haar nieuwe jaarrapport. ,,Het internationale systeem om wereldwijde crises aan te pakken faalt”, zo luidt de kritiek.
-
Acht mensen opgepakt die mogelijk aanslag wilden plegen in België
De politie heeft acht mensen opgepakt - drie in Brussel en vijf in Antwerpen - die ervan verdacht worden een aanslag te willen plegen in België. Dat deelt het federaal parket, vergelijkbaar met het Openbaar Ministerie in Nederland, mee in een persbericht. ,,Er waren voorbereidende handelingen”, zegt Eric Van der Sypt, woordvoerder van het federaal parket. -
-
-
met video
Juridische hervorming die Israël in tweeën splijt uitgesteld
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt het parlementsdebat over de door hem gewenste juridische hervormingen uit. Dat zei hij maandagavond in een toespraak na een van de grootste straatprotesten in de geschiedenis van het land. Daarmee luistert hij naar de heersende onvrede en worden de omstreden plannen even op pauze gezet. -
Ommezwaai premier Libanon: alsnog zomertijd na verrassend uitstel
Libanon gaat toch officieel over op de zomertijd na een eerder verrassend uitstel. Waarnemend premier Najib Mikati maakt een ommezwaai. In heel het land wordt woensdagnacht alsnog de klok een uur vooruit gezet.