Turkije roept Nederlandse ambassadeur op het matje na sluiting consulaat in ‘psychologische oorlog’
Turkije heeft de ambassadeurs van negen westerse landen op het matje geroepen wegens de sluiting van hun consulaten. Onder die landen zijn ook Nederland, de VS, Zweden, Duitsland en Frankrijk. De landen sloten hun consulaten afgelopen dagen uit veiligheidsoverwegingen. In het land heerst woede richting westerse diplomaten na protesten met koranverbrandingen en -verscheuringen in onder meer Stockholm en Den Haag.
De Turkse minister van Toerisme waarschuwt dat de toeristische sector in Turkije de dupe kan worden van de sluiting van consulaten. Hij haalde eerder op donderdag al hard uit en beschuldigt onder meer ons land van ‘psychologische oorlogsvoering’. De Nederlandse ambassadeur in Turkije is daarom ontboden om uitleg te geven over de sluiting van het consulaat in Istanboel. Ook de ambassadeurs van negen andere landen moesten zich donderdag melden bij het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken.
Buitenlandminister Hoekstra heeft vervolgens gebeld met zijn Turkse collega, om uit te leggen dat dit geen politieke maatregel is, maar een puur uit veiligheid. ,,Daar hebben we een goed gesprek over gehad”, verklaarde hij.
Verhoogde dreiging
Nederland sloot maandag het consulaat omdat er een verhoogde dreiging is. Aanleiding daarvoor is het verscheuren van een koran tijdens een betoging in Den Haag. De Nederlandse ambassadeur werd daarvoor ook al op het matje geroepen in Ankara. De dreiging richt zich ook op onder meer Zweden, waar een koran werd verbrand.
‘Ook is er een verhoogde dreiging van een aanslag tegen westerse doelen, diplomatieke vertegenwoordigingen en gebedshuizen, in het bijzonder in Istanboel’, staat sinds deze week in het reisadvies van Buitenlandse Zaken. Individuele Nederlandse toeristen zouden niet direct gevaar lopen, al wordt afgeraden om naar grote demonstraties te gaan.
‘Complot’
Turkije ziet de sluiting van westerse consulaten als complot om de Turkse toerisme-sector de nek om te draaien. ,,Juist op de dag dat wij ons doel presenteerden om 60 miljoen toeristen te trekken, in een tijd dat we er 50,5 miljoen krijgen, staan zij op het punt om een nieuwe psychologische oorlog te starten tegen Turkije", stelt de minister.
Het Nederlandse reisadvies voor Turkije is nog altijd geel, wat betekent dat er veiligheidsrisico's zijn, maar dat er in principe gewoon gereisd kan worden. Het consulaat in Istanboel is nog wel online bereikbaar en enkele taken worden door de ambassade in Ankara overgenomen.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Het 33ste slachtoffer van aanslag Brussel: Shanti (23) pleegde euthanasie om ondraaglijk psychisch lijden
Bij de herdenking van de aanslagen van 22 maart 2016 op Brussels Airport werden woensdag voor het eerst niet zestien, maar zeventien slachtoffers genoemd. De 23-jarige Shanti De Corte nam vorig jaar in mei afscheid van het leven via euthanasie, omdat ze het psychisch leed dat ze voelde na de aanslagen, niet meer kon meeslepen. De Belgische maakte de ontploffingen op de luchthaven van dichtbij mee. Dit is haar verhaal. -
Geen celstraf voor ‘boekenrugverzamelaar’ die dik duizend manuscripten stal
De man die zich als anderen voordeed om zo aan ruim duizend nog niet gepubliceerde boeken te komen, is aan een gevangenisstraf ontkomen. Tegen de 30-jarige Italiaan was een jaar cel geëist, maar een rechter in New York oordeelde dat hij al lang genoeg in voorarrest had gezeten. Wel wordt hij uitgezet naar Italië of het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt The New York Times. -
Voor Poetin mag bezoek van Chinese president Xi niet mislukken
De Chinese leider Xi Jinping komt maandag voor een driedaags bezoek naar Moskou. Vooral voor zijn Russische collega Vladimir Poetin is de topontmoeting belangrijk. -
met Video
Poetin aan Xi: ‘We staan open voor onderhandelingen over Oekraïne’
Bij aanvang van hun eerste ontmoeting deze week in Moskou hebben de Russische president Vladimir Poetin en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping hun vriendschappelijke banden benadrukt. Ze spraken hun wederzijds respect uit en kondigden aan te zullen praten over Oekraïne. -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen.
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
-
-
PREMIUMRussische ex-president
Medvedev strooit met bedreigingen: ‘Hij moet verschrikkelijke dingen doen om Poetin gunstig te stemmen’
De Russische oud-president Dimitri Medvedev strooit weer met bedreigingen met kernwapens. Is hij onderhand de nieuwe Zjirinovski, de voormalige clown van het Kremlin? -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.”