Tienduizenden Britten al dagenlang zonder stroom na verwoestende najaarsstorm
VideoDe zware storm Arwen raasde afgelopen vrijdag over het Verenigd Koninkrijk en richtte forse schade aan. Zeker drie mensen kwamen om het leven bij het natuurgeweld. In het noordoosten van Schotland ligt het openbare leven, onder meer door elektriciteitsstoringen, nog deels plat. Duizenden mensen zitten al dagenlang zonder stroom.
Arwen zorgde voor veel schade en overlast. BBC News meldt dat in Schotland en het noorden van Engeland nog zo'n 32.000 klanten van netbeheerder SSEN zonder elektriciteit zitten na het passeren van de storm. In het Schotse graafschap Aberdeenshire blijven de scholen vandaag en morgen dicht.
Ook 21.000 klanten van leverancier SP Energy Network zaten gisteren nog in het duister. Netbeheerder Northern Powergrid laat weten dat er 1100 schademeldingen zijn binnengekomen die dringend reparatie behoeven om de elektriciteitslevering aan 40.000 klanten in het noordoosten van het land te herstellen.
Helikopter ingezet
,,De storm was ruim van tevoren aangekondigd, maar ondanks de voorbereidingen heeft Arwen voor schade gezorgd die we de afgelopen vijftien jaar niet hebben gezien’’, zegt calamiteitenmanager Rod Gardner. De maatschappijen zetten helikopters in om de hoogspanningsmasten te controleren.
Electricity North West, dat de stroomvoorziening tussen de Schotse grens en de stad Manchester regelt, omschrijft de schade van de storm als ‘verwoestend’. 83.000 klanten zaten gisteren nog zonder elektriciteit. Pas laat in de middag was de levering aan 72.000 aansluiting weer hersteld, meldde de maatschappij.
Lees verder na de tweet
Meer schade dan verwacht
De Britse autoriteiten gaven vrijdag de zeldzame code rood af, daarmee waarschuwend voor levensgevaarlijk noodweer dat gepaard zou gaan met zware windstoten, regen en mogelijk ook sneeuwval. De Schotse premier John Swinney geeft achteraf aan dat Arwen meer schade heeft aangericht dan werd verwacht.
Wie na het passeren van de storm de weg op moest, kreeg te maken problemen. Vrachtwagens raakten vast in de sneeuw. Andere wegen waren geblokkeerd door omgetrokken bomen en door de wind meegesleurde objecten. Het advies luidde om alleen de weg op te gaan indien strikt noodzakelijk. Op een aantal trajecten rijden geen treinen.
Vallende bomen
Twee automobilisten verloren vrijdag het leven. Een man uit het Noord-Ierse Antrim en een uit het Schotse Aberdeenshire overleden nadat een boom op hun voertuig was gevallen. In man uit Lancaster werd in het Engelse Ambleside geraakt door een boom en overleed ter plekke.
Anderen hadden meer geluk. Op beelden van een buitencamera is te zien hoe een vrouw in de plaats Bridgend op een haar na wordt geraakt door een vallende boom. De 55-jarige Cheryl Pound stond te roken buiten de bar waar ze werkt, toen het gevaarte door het dak van het terras kwam zetten.
Lees verder na de tweet
Vast in de kroeg
In sommige delen van Schotland brengen de hulpdiensten warm eten en drinken naar bewoners die het al twee nachten zonder elektriciteit moesten stellen. Anderen zitten door sneeuwval juist buitenshuis vast, zoals zo'n vijftig bezoekers van de The Tan Hill Inn in North Yorkshire, de noordelijkst gelegen pub van het land.
De bezoekers raakten volgens BBC News vrijdag ingesneeuwd na een optreden van een Oasis-coverband. De kroeggangers zitten al drie nachten in de herberg. Sommige gasten, die wegens omstandigheden absoluut naar huis moesten, zijn door een reddingsteam opgehaald.
‘Gewoon heel leuk’
De overige gasten vermaken zich prima, zegt uitbater Nicola Townsend. ,,We hebben quizzen en karaoke georganiseerd. De koks maken lekker eten, mensen spelen spelletjes... Er zijn nieuwe vriendschappen gevormd. We hebben het gewoon heel leuk.”
De eigenaar van een café in de plaats Kemnay vertelt tegen de omroep dat door de stroomuitval ook de verwarming niet werkt. ,,Niemand heeft bereik op zijn telefoon, dus de situatie is nogal ernstig.” De horecazaak heeft warme dranken en soep naar een verpleeghuis gebracht en een barbecue neergezet voor omwonenden.
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
PREMIUMmet video
Met man en macht zoeken naar sporen van Maddie McCann: ‘De hoop op een antwoord verdwijnt nooit’
Het is lang niet altijd meer het gespreksonderwerp van de dag, maar woensdag gaat het in het Zuid-Portugese dorpje Praia da Luz weer volop over de verdwijning van Maddie McCann. AD-correspondent Edwin Winkels doet verslag vanaf de zoeklocatie en het plaatsje waar de Britse peuter verdween: ,,Ook al is het slecht nieuws wanneer ze wordt gevonden, de familie kan het dan eindelijk afsluiten.” -
Zwarte Amerikaan overlijdt na meerdere stroomstoten door politie, agenten aangeklaagd voor moord
In de VS zijn drie agenten aangeklaagd voor de dood van een zwarte man. Keith Murriel (41) stierf tijdens een arrestatie in de nacht van oud en nieuw. Op vrijgegeven bodycambeelden is te zien hoe de agenten Murriel meermaals een stroomstoot geven. Ze lachen om hem, terwijl hij roerloos in hun politiewagen ligt. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.
-
Een van de meest gezochte oorlogsmisdadigers ter wereld na 29 jaar opgepakt in Zuid-Afrika
-
-
-
Vier doden bij steek- en schietincident in Japan, verdachte aangehouden
De politie in het Japanse Nakano, nabij Tokio, heeft vrijdag de vermoedelijke dader aangehouden van een steek- en schietincident dat donderdag aan vier mensen het leven kostte. Dat melden lokale media. De man hield zich voor zijn arrestatie lange tijd verscholen in een gebouw in de stad. -
Basisschool Florida verbiedt gedicht dat werd voorgelezen bij Bidens inauguratie om ‘haatboodschappen’
Een basisschool in Florida heeft het bekende gedicht The hill we climb van Amanda Gorman verboden. Het gedicht, dat begin 2021 werd gelezen tijdens de inauguratie van president Joe Biden, zou volgens een ouder indirecte ‘haatboodschappen’ bevatten.