Ontvoering scholieren is lucratieve business in Nigeria
De bijna driehonderd meisjes die vrijdag werden ontvoerd op hun kostschool in het noordwesten van Nigeria zijn vandaag vrijgelaten. Volgens een regionale functionaris van de staat Zamfara zijn alle 279 weggevoerde scholieren veilig en wel teruggekeerd.
Delen per e-mail
De meisjes van 10 jaar en ouder stonden vanochtend vroeg plots voor de poort van een regeringsgebouw in Zamfara. Ze waren gekleed in pastelkleurige sluiers. Sommige meisjes hadden verwondingen aan hun voeten omdat ze dagenlang door het struikgewas hadden moeten lopen van de ontvoerders. ,,We moesten steeds maar doorlopen, iedereen die niet verder liep zou worden doodgeschoten”, vertelde een van de meisjes.
De ontvoering en vrijlating van de scholieren was de zoveelste. In januari werden 42 mensen ontvoerd van een staatsschool. In december werden 300 jongens van een kostschool onder dwang meegenomen. In beide gevallen zou losgeld zijn betaald, al wordt dat door de autoriteiten vaak ontkend.
Ook nu zou er niet zijn betaald maar zouden de ontvoerders spontaan ‘berouw hebben gekregen’, wist de regionale functionaris. Zijn verhaal over gevoelige ontvoerders die de kinderen zomaar laten gaan, staat haaks op een recente oproep van de Nigeriaanse president Muhammadu Buhari die zijn gouverneurs in de verschillende staten nadrukkelijk opriep deze bandieten ‘niet langer te belonen’.
Volgens Buhari zou toegeven aan de eisen van ontvoerders alleen maar tot meer ontvoeringen leiden, wat de laatste tijd ook het geval lijkt. De president was niettemin blij met de vrijlating van de meisjes. ,,We werken er hard aan om een einde te maken aan deze grimmige en hartverscheurende ontvoeringen. Het leger en de politie zullen achter de ontvoerders aan blijven jagen.”
De laatste maanden zijn alles bij elkaar zo’n 600 scholieren ontvoerd. De autoriteiten wijzen doorgaans naar ‘bandieten’. Dat kunnen ontvoerders zijn die worden gemotiveerd door religieuze motieven (geen onderwijs voor meisjes), door lokale conflicten over land en vee, door politieke belangen of vanwege criminele zaken waarbij het om het losgeld gaat of om de vrijlating van eerdere gijzelnemers.
Omdat de lokale autoriteiten vaak machteloos staan tegenover de vaak zwaar bewapende bandieten en in het verleden meestal snel de portemonnee werd getrokken, lijkt het ontvoeren van scholieren onderhand een lucratieve bezigheid. Daarvoor waren de slachtoffers vaak onvoorzichtige reizigers of toeristen die de pech hadden in een hinderlaag te lopen. Maar sinds de spraakmakende ontvoering in 2014 van 276 schoolmeisjes van de middelbare school in Chibok door islamitische militanten van de terreurgroep Boko Haram hebben andere gewapende groepen dat voorbeeld gevolgd.
Vergevingsgezind
Daarbij zijn de autoriteiten soms opmerkelijk vergevingsgezind. De man achter de ontvoering van meer dan 300 studenten in de staat Katsina in december kreeg onlangs alweer gratie in de nabijgelegen staat Zamfara. Hij had immers ‘berouw getoond’ en een deel van zijn wapens aan de regering overgedragen. De ontvoerders werden daarvoor beloond met twee koeien voor elk geweer dat ze inleverden.
Erg veilig zijn de Nigeriaanse scholen nog steeds niet, ondanks een ‘Safe School Initiative’ dat werd afgekondigd na de ontvoering van de Chibok-meisjes. Bedoeling was onder meer hekken rond scholen te bouwen. Veel blijkt daar niet van terecht gekomen. Het Nigeriaanse leger heeft controleposten gebouwd in de buurt van sommige scholen, maar de meeste scholen zijn onbeschermd. Daar waar lokale burgerwachten zijn opgezet hebben die in de praktijk geen schijn van kans tegen zwaarbewapende ontvoerders. Tijdens de laatste schoolontvoering vielen de aanvallers tegelijk een militaire post aan zodat de soldaten geen hulp konden bieden aan de schoolmeisjes.
Eind februari werden tientallen ontvoerde scholieren vrijgelaten in Nigeria:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Kunstwereld op zijn kop door fabuleuze vondst: schilderij mogelijk meer dan 100 miljoen waard
De ontdekking van een mogelijk nieuwe Caravaggio heeft de kunstwereld op zijn kop gezet. Het doek, dat aan een ander werd toegeschreven, zou vorige week met een startprijs van 1500 euro worden geveild, maar kan meer dan 100 miljoen waard zijn. -
Biden pakt vuurwapengeweld in VS aan: ‘Het is een epidemie en internationale schande’
De Amerikaanse president Joe Biden zet de eerste stap om het vuurwapengeweld in zijn land aan te pakken. Hij wil onder meer een verbod op aanvalswapens voor particulieren, zoals een kalasjnikov. Biden kondigde de maatregelen vandaag aan, nu de druk toeneemt na een reeks dodelijke schietpartijen in de Verenigde Staten. -
Hulporganisaties in Nigeria bestookt door jihadisten
Jihadisten die banden hebben met de terreurorganisatie Islamitische Staat, hebben zaterdag in de Nigeriaanse stad Damasak diverse humanitaire voorzieningen aangevallen. Dat hebben medewerkers van hulporganisaties meegedeeld. -
Braziliaanse verpleegster troost patiënt met ‘hand van God’
Een verpleegkundige op een isolatieafdeling voor coronapatiënten in het Braziliaanse São Carlos heeft een geïsoleerde coronapatiënt getroost met 'de hand van God’. Ze vulde twee vastgebonden wegwerphandschoenen met warm water, waardoor het leek alsof haar patiënt iemands hand vast hield. -
Video
Ambassadeur Myanmar in Londen mag ambassade niet meer in
De ambassadeur van Myanmar in het Verenigd Koninkrijk is ontslagen door de militaire regering. Kyaw Zwar Minn moet zijn post in Londen vervroegd verlaten omdat hij in plaats van de junta de afgezette regering van Aung San Suu Kyi steunt, melden de Britse autoriteiten na een formele kennisgeving vanuit Myanmar.
-
Arkansas verbiedt als eerste Amerikaanse staat behandelingen voor transgender jongeren
Als eerste Amerikaanse staat verbiedt Arkansas hormoonbehandelingen of puberteitsremmers voor minderjarige transgender inwoners. De gouverneur van Arkansas had onlangs nog zijn veto uitgesproken tegen de wet, maar een meerderheid van het parlement in de staat besloot dit te verwerpen. -
Merkel is het beu: Als deelstaten coronamaatregelen niet goedschiks uitvoeren, dan maar kwaadschiks
Drie dagen voordat bondskanselier Angela Merkel en de leiders van de zestien deelstaten weer zouden vergaderen over de lockdown in Duitsland, is die vergadering afgeblazen. Aanleiding is dat een ruzie over de te varen coronakoers flink aan het escaleren is. Berlijn wil uniforme en hardere maatregelen in heel het land om de derde golf te breken, een aantal deelstaten ligt dwars. -
video
Tientallen ontvoerde scholieren Nigeria vrijgelaten: ‘Makkelijkste manier om geld los te krijgen van de staat’
Tientallen ontvoerde scholieren in Nigeria zijn vrijgelaten. Het gaat om jongeren die eerder deze maand waren meegenomen door gewapende mannen, zegt de gouverneur van het gebied.