Bouterse ziet laatste hoop op presidentschap vervliegen
De kortste weg voor Desi Bouterse naar een nieuw presidentschap is afgesneden. Zijn partij NDP heeft 16 zetels bij de verkiezingen behaald. Daarmee heeft de oppositie de benodigde twee derde meerderheid in het parlement om een eigen presidentskandidaat te kiezen. Dat melden bronnen in Suriname aan deze site, op basis van data van het ministerie van Binnenlandse Zaken
Delen per e-mail
In de laatste prognose is 95 procent van alle stemmen verwerkt. Oppositiepartij VHP van Chan Santokhi blijft op 20 zetels staan en is de winnaar van de verkiezingen. Derde partij wordt de ABOP van Ronnie Brunswijk met 7 zetels, voor de NPS met 4 zetels. Het parlement wordt compleet gemaakt met de kleine partijen BEP en Pertjajah Luhur met ieder 2 zetels.
De NDP heeft daarmee 10 zetels verloren ten opzichte van de vorige verkiezingen in 2015. De partij van president Bouterse had de afgelopen regeerperiode de absolute meerderheid in het parlement. Alleen door een coalitie met andere partijen kan het evetueel aan de macht blijven.
Geen samenwerking
Die kans is vooralsnog klein, omdat de de regering-Bouterse zijn krediet verloren heeft door het wanbeleid van de afgelopen jaren. De VHP weigert samenwerking met de NDP. Net als de ABOP, bevestigt leider Brunswijk tegen nieuwssite Starnieuws. Hij zegt dat hij tot nu toe alleen met Santokhi heeft gesproken.
,,In 2015 wilde de NDP niet met mij werken’’, zegt Brunswijk. ,,Ik heb geen zaak met de NDP. Ik heb al tijdens mijn verkiezingscampagne gezegd dat ik niet samenwerk met de NDP. Ik blijf bij mijn standpunt.’’
Op de chaotisch verlopen verkiezingsdag maandag en bij het tellen van de stemmen daarna spande het erom of Bouterse nog een mogelijkheid had president te worden. In Suriname kiest het parlement de president. Een kandidaat wordt benoemd bij 34 van de 51 stemmen.
Als de NDP 18 zetels zou halen, kan het de benoeming van een kandidaat van de oppositie tegenhouden. Als het parlement er niet uitkomt, wordt de keuze bepaald door de Verenigde Volksvergadering. Dan stemmen niet alleen de parlementsleden, maar ook de ressortsraden (gemeenteraden) en districtsraden (provinciebesturen). Omkoping en fraude ligt daar meer op de loer, zo is de les van eerdere verkiezingen.
Nog meer vertraging bij tellen stemmen
Ook gisteren is het niet gelukt de resultaten van de Surinaamse verkiezingen geheel af te ronden. De resultaten van 68 stembureaus moeten nog worden verwerkt. Dat is een kleine 11 procent van het totaal.
Rond 23.00 uur Surinaamse tijd maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken in een video bekend dat van 32 stembureaus in het district Paramaribo de stemmen herteld moeten worden. De kans is klein dat de voorlopige uitslag nog ingrijpend verandert na het verwerken van de laatste resultaten.
Net als in de nacht van dinsdag op woensdag zullen ook komende nacht vertegenwoordigers van politiek partijen aanwezig zijn in het gebouw waar geteld wordt. Hoewel er geen fraude is geconstateerd, is er wel veel wantrouwen en angst dat er gesjoemeld wordt.
Kijk hier waarom Romeo Hoost hoopt dat Bouterse snel achter slot en grendel verdwijnt:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Update
‘El Chapo van Azië’ aangehouden op Schiphol
Op Schiphol is gisteren een van de meestgezochte criminelen ter wereld gearresteerd. Het gaat om Tse Chi Lop, een Aziatische drugsbaas die wordt vergeleken met de Mexicaanse drugsbaron Joaquin ‘El Chapo’ Guzman en de Colombiaan Pablo Escobar. -
PREMIUMreportage
Pepperspray en wapenstok: inwoners Washington nemen zelf maatregelen
De ingrediënten voor inauguratiedag in Washington: Biden-borden, Kamala-petjes en pepperspray. Bewoners van de Amerikaanse hoofdstad nemen hun eigen veiligheidsmaatregelen. -
VIDEO
Premier Boris Johnson: ‘Britse variant lijkt toch dodelijker dan gedacht’
De Britse variant van het coronavirus blijkt na uitgebreid onderzoek toch dodelijker dan het ‘oude’ virus. Dat heeft de Britse premier Boris Johnson vandaag gezegd tijdens een persconferentie. ,,We hebben vernomen dat het Britse virus zich niet alleen sneller verspreidt, maar ook tot een hoger sterftecijfer leidt.” Johnson zei ook dat de vaccins nog steeds effectief zijn tegen beide varianten van het virus. -
video
Trump neemt nucleaire tas mee naar Florida
Donald Trump was niet bij de inauguratie van zijn opvolger Joe Biden. Dat is niet alleen een breuk met een traditie, het brengt ook een groot praktisch probleem met zich mee. Wat te doen met de aktetas met nucleaire gegevens die de president altijd bij zich heeft? -
PREMIUM
Navalny onthult in video geheim paleis van Poetin
Een video van Poetins exorbitante paleis aan de Zwarte Zee, onthuld door Navalny, moet het bewijs leveren van zijn enorme rijkdom en corruptie.
-
Tweede Kamer blij met verkiezingsnederlaag Bouterse: ‘Hopelijk snel achter de tralies’
De grote verkiezingsnederlaag van de NDP van Desi Bouterse in Suriname leidt tot vreugde en instemming op het Binnenhof in Den Haag. Partijen van links tot rechts hopen op een betere relatie én dat Bouterse snel achter tralies verdwijnt. -
PREMIUMvideo
Verkiezingen Suriname: ‘Sheriff' Santokhi pakt eindelijk ‘boef’ Bouterse
Chan Santokhi (61) grijpt met zijn partij VHP hoogstwaarschijnlijk de winst bij de verkiezingen in Suriname. Hij vecht al twintig jaar tegen Desi Bouterse. Eerst als politiecommissaris, later als minister. Hij moet de man worden die Suriname verlost van een hardnekkig ‘Bouterse-virus’. -
Arrestatie Navalny: EU-parlement wil sancties tegen betrokkenen én aanlegstop gasleiding
Het Europees Parlement heeft de lidstaten donderdag gevraagd sancties op te leggen aan Russische functionarissen die betrokken waren bij de arrestatie van Kremlin-criticus Aleksej Navalny, zondag in Moskou. Ze eisen tevens maatregelen tegen rijke Russen uit de naaste omgeving van president Vladimir Poetin.