Transporteur riskeert 18 maanden cel en enorme boetes voor mensenhandel: "Chauffeurs verbleven op parking in mensonterende omstandigheden”
ZeebruggeDe zaakvoerder van een Litouws transportbedrijf riskeert in de Brugse rechtbank 18 maanden cel en enorme boetes voor sociale dumping. Volgens het arbeidsauditoraat verbleven 39 chauffeurs van de Litouwer Ramonas A. (59) in mensonterende omstandigheden op een parking in Zeebrugge.
Verschillende inspectiediensten voerden op 23 februari 2020 een multidisciplinaire controle uit op een terrein langs de Kiwiweg in Zeebrugge. Op de geïmproviseerde parking stonden 45 vrachtwagens, waarvan 13 chauffeurs verklaarden voor het Litouwse transportbedrijf van Ramonas A. te werken. “Op het moment van de controle was het aan het stormen”, pleitte de advocate van enkele slachtoffers. “Een chauffeur stond zich in z'n onderlijfje buiten te wassen met water uit een bidon. Op het terrein was slechts één mobiel toilet voorhanden zonder wc-papier of toiletbril. Er hing een sterke urinegeur en er waren uitwerpselen aanwezig.”
De burgerlijke partij hekelde het feit dat op het terrein geen stromend water aanwezig was of een lokaal waar de truckers zich konden opwarmen. “De chauffeurs van de beklaagde werden met minibusjes van Litouwen naar België gebracht om tegen te lage verloning en in mensonterende omstandigheden te werken.”
Oneerlijke concurrentie
Volgens het arbeidsauditoraat zorgde Ramonas A. voor oneerlijke concurrentie. Hij betaalde z’n chauffeurs immers volgens Litouws recht, terwijl het grootste deel van z'n activiteiten in België zouden hebben plaatsgevonden. “Tijdens het onderzoek werd een studie uitgevoerd”, stelde arbeidsauditeur Jeroen Lorré. “Belgische firma’s konden hun klanten een prijs aanbieden van 1,10 à 1,78 euro per kilometer, terwijl de beklaagde aan 0,83 à 0,90 euro per kilometer factureerde. Dat zegt alles.”
De Litouwse transporteur en z’n bedrijf werden vervolgd voor sociale dumping. Volgens de arbeidsauditeur maakten ze zich schuldig aan mensenhandel en zwartwerk. Bovendien zouden ze hun truckers te weinig betaald hebben. Ramonas A. riskeert daarvoor 18 maanden cel en 312.000 euro boete. Z’n firma hangt een geldboete van liefst 936.000 euro en verbeurdverklaring van 640.609 euro boven het hoofd.
De verdediging vroeg echter over de ganse lijn de vrijspraak. “Aanvankelijk waren langs de Kiwiweg voorzieningen voor de truckers, maar die werden door de eigenaar gesloten omdat het er te vuil werd”, pleitte meester Jurgen Van Grasdorff. “Mijn cliënt heeft al het mogelijke gedaan om een andere plaats te realiseren voor z'n werknemers, omdat hij wilde dat ze goed behandeld werden. In Zeebrugge is dat hem echter niet gelukt, terwijl dat in andere steden wel het geval was.” De advocaat van Ramonas A. betwistte daarnaast dat het centrum van de tewerkstelling in België lag en de lonen van de truckers te laag waren. Vonnis op 24 februari.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Temperatuur gaat omhoog in Brugge
De temperatuur zal hoger zijn dan in de afgelopen dagen. -
Hij doet het! Matthieu Bonne reageert op wereldrecord van 3.619 kilometer fietsen in 7 dagen: “Door slaaptekort begon ik te hallucineren”
Bredenaar Matthieu Bonne (29) toonde in Kamp Waes al aan heel Vlaanderen dat opgeven niet in zijn woordenboek staat en dat heeft hij nu weer bewezen. Hij fietste in 7 dagen maar liefst 3.619 kilometer bij elkaar en kan zo opnieuw een wereldrecord op zijn naam schrijven. Een straffe prestatie, zeker gezien de tegenslag die hij onderweg gekend heeft. “Mentaal was dit het zwaarste dat ik al gedaan heb.”Brugge -
PREMIUM
Tamara (42) doet oproep na nieuw filmpje van geweld in Brugge: “Mijn dochter werd ooit slachtoffer. Denk ná voor je zoiets doet”
De beelden van tieners die een jongen met een mes bedreigen in centrum Brugge, doet menig Bruggeling terugdenken aan de beruchte meisjesbende Zehbi’s. Zij terroriseerden enkele jaren geleden maandenlang de Brugse stationsbuurt en filmden hun daden. De mama van één van de slachtoffers destijds - het meisje was amper 15 en werd in elkaar geslagen - weet wat de gevolgen kunnen zijn. “Mijn dochter was getraumatiseerd", doet Tamara Sarrazyn (42) haar verhaal.Brugge -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg.
-
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
-
-
Wie is ezels kwijt in Brugge? Politie doet oproep naar eigenaars
De politie van Brugge is op zoek naar de eigenaar van twee ezels die dinsdag op pad trokken in Lissewege. Ze werden ondergebracht in het paardenasiel, maar van de eigenaar is nog geen spoor.Brugge -
PREMIUM
‘Misnoegde inwoners' beplakken omleidingsbord in Katelijnestraat en versturen open brief: “Brugge is meer dan chocolade en bier”
In een open brief en met een boodschap op een omleidingsbord uiten ‘misnoegde Bruggelingen’ van Brugge-Up hun ongenoegen over keuzes van het huidige stadsbestuur. Ze nemen onder meer de autoluwe winkelstraten, het verdwijnen van de bushalte aan Sint-Salvators en keuzes ten voordele van het toerisme op de korrel.Brugge