Suïcidale Rus beroofde bank Spitsbergen om niet naar huis te hoeven
Maksim Popov ging vorig jaar in Longyearbyen, op Spitsbergen, met 70.000 Noorse kronen aan de haal na een overval op de noordelijkste bank ter wereld. De 29-jarige Russische bankrover leek vergeten te zijn dat hij op een eiland in de Noordelijke IJszee zat. Hij kwam niet ver en verdwijnt nu voor veertien maanden in een Noorse cel. Precies wat hij wilde, zo blijkt.
Delen per e-mail
Als hij al het plan had om de spaarbank in Longyearbyen, de grootste plaats van de Noorse eilandengroep, te overvallen, was het niet erg doordacht. De Rus liep in december vorig jaar de bank binnen met een gehuurd geweer en eiste geld. In totaal nam hij zo'n 70.000 Noorse kronen mee. Omgerekend zo'n 7000 euro. Ontsnappen van Spitsbergen is echter onbegonnen werk.
Het eiland kent maar een paar kilometer weg. Boten leggen er ‘s winters niet aan en per dag vertrekken slechts twee vluchten van het eiland. Popov miste de eerste en werd opgepakt toen hij wilde inchecken voor de tweede. Bij gebrek aan een gevangenis op Spitsbergen werd de bankrover in een cel op het vasteland van Noorwegen gestopt, waar hij ook de resterende veertien maanden mag uitzitten.
Suïcidaal
Vidar Arnesen, de lokale politiechef van Spitbergen, zegt nu tegen de Britse omroep BBC dat Popov nooit van plan was om de bank te overvallen. Ook zou het hem niet om het geld te doen zijn geweest en zou hij nooit hebben willen vluchten. Een plan om daadwerkelijk van het eiland af te komen, had hij evenmin. Hij was, zo blijkt uit de rechtbankpapieren, naar Spitsbergen gekomen om zich van het leven te beroven.
De suïcidale Rus dacht op het ijskoude eiland, op zo'n 1000 kilometer van de Noordpool, eenvoudig aan een vuurwapen - nodig om de bewoners tegen ijsberen te beschermen - te komen om zijn destructieve gedachten in daden om te zetten. Uiteindelijk kwam het daar niet van. Omdat hij ook niet terug wilde naar Rusland, besloot hij de bank te overvallen en zich te laten arresteren.
Waarom Popov niet terug wilde naar zijn moederland wil hij overigens niet zeggen. De veertien maanden cel krijgt hij alleen opgelegd wegens het dreigen met een vuurwapen. Criminaliteit op Spitsbergen komt bijna niet voor. Met slechts 3000 inwoners, waarvan er ongeveer 2000 in Longyearbyen leven, kent bijna iedereen elkaar. Popov gaat de Spitsbergse geschiedenisboekjes in als de eerste bankovervaller ooit.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Rovende Rus op Spitsbergen vergeet even dat hij op een eiland zit
Heel doordacht was de overval op een bank op Spitsbergen niet. De 29-jarige Russische bankrover was even vergeten dat hij op een eiland in de Noordelijke IJszee zat. 1000 kilometer van de Noordpool. Ontsnappen na zijn daad, die de geschiedenis ingaat als eerste lokale bankoverval ooit, was er dan ook niet bij. -
video Visser haalt monsterlijk grote meerval van 2,40 meter uit Seine in Parijs
Een visser heeft een gigantische meerval gevangen in de rivier de Seine, in de buitenwijken van de Franse hoofdstad Parijs. Het was een hele klus om de monsterlijke vangst van meer dan 2,40 meter en 90 kilo uit het water te halen. -
Braziliaanse wesp eet pasgeboren vogeltje
Een wesp in Brazilië heeft een jong vogeltje aangevallen, gedood en daarna zijn kop opgegeten. Dat ontdekten onderzoekers van de universiteit van Wageningen tijdens onderzoek. -
Vrouw (76) verstopt man tien jaar lang in vriezer om vergoeding op te strijken
De politie van de Amerikaanse staat Utah heeft niet alleen het stoffelijk overschot van een 75-jarige vrouw ontdekt tijdens een controle. In haar vriezer in de bijkeuken vonden agenten het lijk van een man, die daar al tien jaar lag. In een notariële brief die werd aangetroffen in het huis verklaart de man dat zijn echtgenote niet verantwoordelijk is voor zijn dood. -
Viral van de dag: wat hoor jij? ‘Green Needle’ of ‘Brainstorm’
Hoor je ‘Green Needle’ of ‘Brainstorm’? Een oud geluidsfragment dat opnieuw rondgaat op social media verdeelt het internet in twee ‘kampen’. Hoe kan het dat we niet allemaal hetzelfde horen?
-
Schokkend Japans experiment: Alle gasten van buffetrestaurant binnen 30 minuten ‘besmet’
Een ontluisterend filmpje van de Japanse omroep NHK laat zien hoe snel een virus zich kan verspreiden. Én hoe belangrijk het is om goed de handen te wassen. De televisiezender deed samen met een aantal wetenschappers een experiment, waarbij een groep testpersonen zich tegoed deed aan een buffet. Het resultaat was even verbazingwekkend als schokkend. -
PREMIUM
Reis mee naar de witte wereld van de nieuwste Netflix-serie ‘Our Planet’
Documentairemaker Alastair Fothergill legde voor Netflix het leven vast van een ijsbeer en haar jong. Journalist Gijs van der Sanden reisde met hem terug naar het hoge noorden. En koesterde de stille hoop ook een ijsbeer te zien. -
Jogger die hondje Dribbel doodstak is opgepakt na verspreiding van camerabeelden
In het onderzoek naar een jogger die vorige week zaterdag hondje Dribbel doodstak in het Vlaamse Waasmunster, is de dader opgepakt. Dat meldt het parket Oost-Vlaanderen, nadat camerabeelden van de verdachte werden verspreid.