Zuiden kan carnaval vieren, maar zonder optochten en Randstedelingen
Carnavalsvierders in Zuid-Nederland kunnen zich opmaken voor het Feest der dwazen nu de meeste coronamaatregelen verdwijnen. De burgemeesters van Den Bosch en Tilburg roepen Randstedelingen daarbij op om dit jaar thuis te blijven.
Elk jaar dat carnaval niet doorgaat is er één te veel
Helemaal als vanouds zal carnaval dit jaar niet zijn in Noord-Brabant en Limburg: de bekende carnavalsoptochten met praalwagens zijn al afgelast en ook barretjes op straat en optreden van artiesten buiten gaan niet door. ,,Er is echter zeker ruimte voor carnaval in een zaal en in het café’’, stelt Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad en burgemeester van Nijmegen.
Die ruimte is veel groter dan veel liefhebbers in het Zuiden nog maar enkele weken terug konden bevroeden: precies een dag voordat carnaval op 26 februari losbarst kan de horeca weer onbeperkt open. De vervroegde sluitingstijd vervalt dan geheel. De coronapas en de anderhalve meterregel verdwijnen op dat moment eveneens. Kroegen mogen dan weer het maximaal aantal gasten binnenlaten.
,,Dit hadden we vier weken geleden niet durven dromen”, jubelt burgemeester van Den Bosch Jack Mikkers, tevens voorzitter van de Veiligheidsregio Brabant-Noord, tegen het Brabants Dagblad. ,,Elk jaar dat carnaval niet doorgaat is er één te veel.”
‘Mijd grote menigten’
Vier het in je eigen gemeente. En nee, we zetten geen hek om de stad
In sommige steden zien carnavalsverenigingen hun kans schoon om carnavalsfestiviteiten alsnog door te laten gaan. Zo poogt Sittardse stadscarnavalsvereniging De Marotte om het Kanón van ’t Balkón - het drukbezochte openingsfestival op de Markt - toch door te laten gaan.
Wat minister Ernst Kuipers (Zorg) betreft gebeurt dat niet. De bewindsman drukte carnavalsvierders tijdens de persconferentie juist op het hart om voorzichtig te zijn. Het coronavirus is niet weg. ,,Vier het in je eigen omgeving en ga lekker naar het café, maar mijd grote menigten.”
De vraag is of carnavalsvierders Kuipers woorden in acht zullen nemen. Brabantse media spreken al over carnaval als een soort bevrijdingsfeest na twee jaar van lockdowns en beperkingen.
Exclusief
Het maakt dat burgemeesters Mikkers en zijn Tilburgse collega Theo Weterings de oproep doen om carnaval in 2022 een exclusief Brabants feestje te laten zijn. ,,Vier het lokaal als Brabanders onder elkaar.” Bezoekers uit de Randstad zijn liever niet welkom in Oeteldonk en Kruikenstad. ,,Ik ga niemand tegenhouden, maar de boodschap is helder”, stelt Mikkers. ,,Vier het in je eigen gemeente. En nee, we zetten geen hek om de stad.”
Voorzitter van het Veiligheidsberaad Hubert Bruls is blij dat de versoepelingen ingaan voor de start van het carnaval, dat van zaterdag 26 februari tot dinsdag 1 maart plaatsvindt. ,,We hebben ons hele grote zorgen gemaakt over handhaving in kroegen vol carnaval vierende mensen.” Hij is niet bang voor een enorme corona-uitbraak, zoals twee jaar geleden na het carnaval. ,,De meeste mensen zijn gevaccineerd en hebben een booster gehad en veel mensen hebben ook corona gehad.”
Koninklijke Horeca Nederland is eveneens in zijn nopjes dat kroegen en cafés weer volop open mogen. ,,Dat is extra goed nieuws, het kabinet lijkt daar ook rekening mee gehouden te hebben”, stelde voorzitter Robèr Willemsen.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dode en zwaargewonde door ongeval met jetski in Velsen-Zuid
Een ongeval met een jetski heeft zondag in het Noord-Hollandse Velsen-Zuid een persoon het leven gekost. Het gaat om de bestuurder van de waterscooter. De passagier raakte zwaargewond en is naar een ziekenhuis gebracht, meldt de politie. -
PREMIUM
Niet verzekerd, nooit door rood lopen: Catharina (20) leeft al sinds haar geboorte illegaal in Nederland
Catharina Araujo Andrade (20) is geboren in het Haagse Bronovo-ziekenhuis en woont bijna haar hele leven in Nederland. Hier ging ze naar school, liep ze haar stage. Maar werken en op vakantie gaan, mag niet. Bij de huisarts moet ze contant afrekenen. Catharina is illegaal en wil dolgraag de Nederlandse nationaliteit. Maar haar aanvraag is afgewezen. -
PREMIUM
‘Duitser (44) redde vlak voor hij verdronk een kind uit de Waal’
De man uit Duitsland (44) die vrijdag verdronk in de Waal bij Dodewaard, heeft vlak voor zijn dood een kind uit het water gered. Dat zeggen ooggetuigen van het noodlottige incident een dag later. -
PREMIUM
Rugspecialist legt uit waar je op moet letten als je het matras vervangt
Een goed matras kan rugpijn niet oplossen, maar wel verlichten, zegt dokter Mahieu, rugspecialist uit België. Hij vertelt waar je op moet letten bij de aankoop van een nieuw matras. -
We moeten meer bewegen
Waarom het helemaal niet erg is om je tijdens je vakantie te laten gaan
We moeten meer bewegen. Hoe vind je de sport die het best bij je past? Gezondheidsjournalist Tijn Elferink en gedragswetenschapper Johnny Buivenga gaan op zoek naar de voor- en nadelen van verschillende sporten. In deel 20: met deze tips van Arie Boomsma kom je je vakantie leuk en actief door.
-
Koken & Eten
Zo maak je de perfecte nasi goreng
Er is geen standaardrecept voor nasi goreng. Maar houd je aan deze basisregels van Maureen Tan, auteur van de Bijbel van de Indonesische keuken, en je gebakken rijst kan niet mislukken. En heb je een restje rijst in de koelkast, dan ben je helemaal snel klaar. -
UPDATE
Vakbonden zijn klaar voor spooracties, NS heeft niet voldaan aan eisen
De Nederlandse Spoorwegen kunnen niet voldoen aan het ultimatum dat de spoorvakbonden hebben neergelegd in een lopend cao-conflict, maar willen alsnog om tafel. Dat staat in een brief aan de bonden. Die hebben daarop laten weten klaar te zijn met onderhandelen. Daarmee zijn acties op het spoor onvermijdelijk geworden. -
Marechaussee haalt man van boord die foto deelt van neergestort vliegtuig: ‘Dit tolereren wij niet’
Een man afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten is gisteren van boord van een vliegtuig gehaald op Schiphol, nadat hij via de dienst AirDrop een foto had verspreid van een neergestort viegtuig. Hij stuurde de foto terwijl hij in een toestel van Emirates zat, dat op het punt stond te vertrekken naar Dubai, aldus de Koninklijke Marechaussee.