Oprichter Loterijverlies Ferdy R., de man die ooit de Staatsloterij deed wankelen, moet twee jaar cel in
Ooit bracht hij de Staatsloterij aan het wankelen omdat hij aan het licht bracht dat deelnemers werden misleid, nu moet hij wegens bedrog zelf de gevangenis in. Ferdy R., ruim twaalf jaar geleden oprichter van claimorganisatie Loterijverlies, is door de rechter in Zwolle veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijk cel. Volgens justitie verduisterde R. miljoenen die nodig waren om te procederen tegen de Staatsloterij.
Loterijverlies voerde jarenlang actie tegen de Staatsloterij namens vele tienduizenden deelnemers die zich misleid voelden omdat hun winstkansen kleiner waren dan voorgespiegeld. R. (van huis uit jurist) leek ooit een held te worden, aangezien hij aan het licht wist te brengen dat de Staatsloterij prijzen trok uit een pot waarin ook onverkochte loten zaten. R. kwam in 2009 al met rekensommen waaruit bleek dat de Staatsloterij in negen jaar tijd ‘slechts’ 231 miljoen had uitgekeerd, in plaats van de 449 miljoen euro die was gemeld. Dat leidde tot veel commotie in Nederland.
Bij de rechter en de Hoge Raad haalde R. meerdere malen zijn gelijk. Wat volgde was een jarenlange strijd om de gedupeerden te compenseren. Vele tienduizenden mensen meldden zich aan bij R.’s claimorganisatie Loterijverlies om hun geld van jarenlang gekochte loten terug te krijgen.
Oneindige juridische strijd
Daarna voerde Ferdy R. een strijd met de Staatsloterij die oneindig leek, omdat R. - volgens de Staatsloterij althans - ‘absurd hoge schadebedragen’ bleef eisen, die zo ongeveer het failliet van de Staatsloterij zouden betekenen. De Staatsloterij twijfelde er zelfs aan of R. de zaak wel echt wilde oplossen, of dat hij zijn claimclub zo lang mogelijk wilde laten bestaan.
In 2017 besloot de Staatsloterij 13,5 miljoen euro aan prijzengeld te gaan verloten onder álle miljoenen deelnemers uit de periode 2000 tot en met 2007, de spelers dus uit de periode dat onjuiste reclame werd gemaakt over winstkansen. Met die geste hoopte de Staatsloterij een einde te maken aan de al jaren durende verwarrende strijd over financiële compensatie, waarbij inmiddels niet alleen de club van R. was betrokken. R. zelf ging níet akkoord met het aanbod van de Staatsloterij voor een gratis trekking. Veel van de mensen die hij bijstond, deden dat overigens wel, allang blij dat ze in de claimchaos nog íets terugkregen.
Er rezen ondertussen steeds meer twijfels over de goede bedoelingen van Ferdy R. Na verloop van tijd kwam hij zelf in het vizier van justitie, omdat hij een deel van de inleg van de deelnemers aan zijn claims zou hebben gebruikt voor zichzelf. Zo zou er 2,8 miljoen euro van Loterijverlies zijn overgemaakt naar een ander bedrijf op Kanaaleiland Guernsey waarvan hijzelf (mede-)eigenaar was.
‘Hij handelde als bedrieger’
,,Hij streed tegen bedrog, maar handelde zelf ook als bedrieger”, stelde de officier van justitie enkele weken geleden tijdens de rechtszaak. Volgens het Openbaar Ministerie werden de miljoenen overgemaakt op basis van valse facturen. Bijna een half miljoen euro werd aan portokosten gerekend voor formulieren die grotendeels digitaal verstuurd zijn.
Ferdy R. waste volgens de officier gelden wit door er onder meer een villa van 1,4 miljoen euro in Bergen mee te financieren. Tussendoor vroeg hij de deelnemers voor wie hij zei op te komen enkele keren om nieuwe bijdragen voor de juridische strijd. ,,Hondsbrutaal”, zei de officier. Het Openbaar Ministerie - dat vier jaar cel had geëist - vindt dat R. zich schuldig maakte aan verduistering, fraude en witwassen. Daarnaast is de fiscus voor zeker een miljoen euro benadeeld.
De straf pakt met twee jaar lager uit dan was geëist. Daarbij speelt mee dat R. geen strafblad heeft en dat hij in het verleden wel succesvol heeft geprocedeerd tegen de Staatsloterij en misleiding aan het licht wist te brengen. Nog steeds speelt de vraag of dat tot schadevergoedingen moet leiden.
Per app laat Ferdy R. weten dat hij in hoger beroep zal gaan tegen de veroordeling. Hij blijft volhouden dat hij strijdt voor de goede zaak. Hij ziet zich als winnaar van een van de grootste rechtszaken ooit, die tegen de Staatsloterij. Zijn strafrechtelijke vervolging ziet hij als een manier ‘om mij uit te schakelen’.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
RIVM: Apenpokkenvirus kan zich verspreiden bij Prides, geen extra maatregelen organisatie
De komende Pride-evenementen in Amsterdam en andere steden kunnen leiden tot intensievere verspreiding van het apenpokkenvirus binnen Nederland, aldus het RIVM. Toch neemt de organisatie van Pride Amsterdam geen extra maatregelen. ,,Je moet oppassen dat je niet stigmatiseert.” -
Helemaal klaar met Windows 11? Zo ga je terug naar 10
Ben je niet tevreden met Windows 11, werken bepaalde toepassingen niet meer of mis je simpelweg de interface van Windows 10? Welke reden je ook hebt om terug te willen naar het vorige besturingssysteem: zo downgrade je van W11 naar W10. -
Auto met zeven inzittenden twee keer aangereden op A58: vrouw (53) overleden en zes gewonden
Door een ongeluk op de A58 bij Chaam (Noord-Brabant) is in de nacht van zaterdag op zondag een vrouw (53) uit Den Haag om het leven gekomen en zijn zes mensen gewond geraakt. Ze zaten met zijn zevenen in een voertuig dat twee keer werd aangereden. -
PREMIUM
Al elf jaar aan huis gekluisterd: voor Nico’s begrafenis moest Rico naar beneden worden getakeld
Elf jaar was de 53-jarige Rico niet buiten geweest, maar nu had hij geen keus. Hij moest naar buiten voor de uitvaart van zijn geliefde Nico, die alles voor hem regelde. Rico moet nu alleen verder, zonder Nico, en dat kan niet. De benen van Nico waren zijn benen, hij was zijn hulp. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn.
-
PREMIUM
Oeps: Delft vergeet vergunning voor roofvogel en nu maken meeuwen ravage van binnenstad
Meeuwen hebben al weken vrij spel op afvalophaaldagen. Normaal verjaagt roofvogel Hey ze om troep en overlast te voorkomen. Maar door een foutje in het aanvragen van een vergunning mag de woestijnbuizerd zijn werk even niet doen. -
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10. -
Trucker met ‘bedreigende’ tekst op vrachtwagen wil excuses maken aan minister Van der Wal
De trucker tegen wie stikstofminister Christianne van der Wal aangifte heeft gedaan wegens een doodsbedreiging, wil zijn excuses aanbieden. De man is geschrokken van alle media-aandacht voor de suggestieve tekst op zijn vrachtwagen. Dat laat hij via zijn advocaat Jaap-Willem Roozemond weten.