Openbaar Ministerie in hoger beroep tegen uitspraak in opruiingszaak Willem Engel
Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in de opruiingszaak rond Willem Engel. De Viruswaarheidvoorman stond vorige maand voor zes feiten terecht, maar werd voor ‘slechts’ één feit veroordeeld. ,,We gaan voor de hele zaak in hoger beroep,” voegt een woordvoerder van het OM Rotterdam toe. Meer details geeft het OM nu niet.
De rechtbank in Rotterdam sprak Engel 20 januari vrij van vijf verdenkingen van opruiing. Voor een oproep om deel te nemen aan een verboden demonstratie werd hij wel veroordeeld. De rechtbank legde Engel daarvoor een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand op met een proeftijd van twee jaar.
Deze strafzaak ging over zes uitlatingen van Engel op social media die opruiend zouden zijn. Engel werd dus voor één feit veroordeeld: in juni 2020 riep Engel - in een livestream op Facebook- iedereen op om naar een verboden demonstratie te komen op het Malieveld in Den Haag. Een vergelijkbare demonstratie liep eerder volledig uit de hand. Door opzettelijk op te roepen om toch aan de demonstratie deel te nemen, liet Engel zien dat hij lak heeft aan de autoriteiten.
‘Fotografeer ze voor later’
Voor vijf andere gevallen van opruiing werd de voormalige voorman van Viruswaarheid vrijgesproken. Daarbij ging het over koffiedrinken bij voorzitter van het Veiligheidsberaad Hubert Bruls, het bellen naar een verzorgingstehuis, zorgen voor zoveel mogelijke infecties en het fotograferen van GGD-medewerkers. Die laatste groep klaagde daar steen en been over. Het ging onder meer over teksten als: ‘Zorg ook dat je alle medewerkers fotografeert. Voor later zullen we maar zeggen.’
Maar ondanks het dreigende karakter van dergelijke teksten, werden volgens de rechtbank ‘de strafrechtelijke grenzen van opruiing’ niet gepasseerd. Ondanks dat hij grotendeels als ‘winnaar’ uit de rechtszaak kwam, had Engel zelf ook al aangekondigd in hoger beroep te gaan.
Het Openbaar Ministerie besloot Engel te vervolgen nadat 22.000 Nederlanders collectief aangifte deden. Dit gebeurde naar aanleiding van een initiatief van Harderwijker Norbert Dikkeboom. Engel werd in maart vorig jaar opgepakt en zat toen zo’n twee weken vast.
Irritatie over rechtszaak
Het proces tegen Willem Engel leidde tot veel irritatie toen hij aanvankelijk de rechtbank wraakte omdat hij ze niet vertrouwt. Een kansloze missie en volgens velen misbruik van het recht om te wraken. ,,Waarom wraakt u ons nu? Wáárom?! Ik vind dit heel vervelend, klopt! Daar zal ik eerlijk in zijn!,” verzuchtte de rechter toen. De zaak liep daardoor enige vertraging op maar uiteindelijk werd Engel toch veroordeeld, zij het voor één feit.
Actiegroep Viruswaarheid liet in november vorig jaar weten ermee te stoppen, vanwege het feit dat de ING Bank de bankrekening opzegde. Een rechtszaak om dat te voorkomen verloor Viruswaarheid.
In de podcast De Zaak X krijg je een uniek inkijkje in rechtszaken. Luister hieronder de nieuwste afleveringen! Geen aflevering missen? Abonneer je dan via Spotify of Apple Podcast!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Huis vol ongebruikte aankopen? Zo voorkom je nutteloze uitgaven
Weinig geld hebben en toch flink uitgeven. Sommige mensen hebben een gat in hun hand. Waarom is het voor hen zo moeilijk om financieel pas op de plaats te maken? -
met video
Zes politiemedewerkers op non-actief na racistische uitspraken: ‘Er is maar één blanke’
De politie heeft zes medewerkers per direct buiten functie gesteld. In Parijs, waar ze een voetbalwedstrijd bezochten, filmden ze hun omgeving én sloegen ze racistische taal uit. ‘Er is maar één blanke.’ -
update
Politie weet identiteit slachtoffer Apeldoorn, nadat foto van overleden vrouw werd getoond
De politie heeft de identiteit vastgesteld van de vrouw die donderdag aan de rand van het Paleispark van Het Loo bij Apeldoorn dood werd aangetroffen. Zij is afkomstig uit Apeldoorn. Meer details deelt de politie op dit moment nog niet.Wenum-Wiesel, Apeldoorn -
Nederlandse spermadonor verwekte wereldwijd honderden kinderen, moeder sleept hem voor rechter
Een 41-jarige man uit Den Haag die wereldwijd honderden kinderen verwekte, moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Een moeder heeft samen met Stichting Donorkind een kort geding tegen de zaaddonor aangespannen. Ze willen dat de rechter hem verbiedt nog langer te doneren en dat het sperma dat nog bij banken ligt, wordt vernietigd.Den Haag -
PREMIUMhuisarts vertelt
‘Vroeger keken we ’s avonds samen naar Disney+, maar nu wil ze niet meer’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken. Deze week behandelt hij een patiënt met ernstige buikklachten.
-
PREMIUMMet video
Het geld is op, en dus verliest dit dorp tweederde van zijn bruggen: ‘Alsof we er hier niet toe doen’
Het kloppend hart van het Groningse Pekela bloedt. Liefst 21 van de 34 bruggen over het Pekelderdiep, het kanaal dat de gemeente doorsnijdt, dreigen te verdwijnen. De reden, zoals wel vaker hier: geldgebrek. Het voedt de gedachte onder de inwoners dat niemand naar ze omkijkt. ,,Alsof we er hier niet toe doen.”Pekela -
-
-
PREMIUM
Arriva wil meer ruimte op het spoor en is rechtszaak gestart: ‘Denken dat wij het beter kunnen’
Wordt de Arriva-trein straks net zo veel gezien als de bekende geel-blauwe NS-treinen in Nederland? Arriva wil meer ruimte op het spoor en voert daar een rechtszaak over. Vier vragen over de zaak. -
PREMIUMtips
De muren toe aan een likje verf? Zo kies je de juiste kleur
De gemiddelde Nederlander geeft de muren in huis elke drie tot vier jaar een nieuw kleurtje. Maar hoe kies je een goede tint? Heleen van Gent, kleurexpert bij AkzoNobel, geeft advies.