Nederland ontwaakt na vlokdown: code geel voor gladheid oostelijke helft, meerdere ongelukken
Video en updateIn de oostelijke helft van het land is het nog glad door sneeuwresten, bevriezing van natte weggedeelten en ijzel. Op verschillende plekken hebben zich ongelukken voorgedaan als gevolg van de gladheid. Zondagmiddag is het met de kou en gladheid gedaan en smelt het sneeuwdek geleidelijk weg, melden de weerbureaus.
Delen per e-mail
Het KNMI waarschuwt zondagochtend met code geel nog voor gladheid in de vijf provincies aan de oostgrens. Het gaat hierbij om Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg. ,,Er komen momenteel meerdere meldingen van ongevallen binnen. Zoals deze bij Leek. Auto raakt bij inhalen van de weg. Pas uw snelheid aan! Geleiderail is beschadigd, deze wordt zometeen direct vervangen”, waarschuwde een weginspecteur bij Rijkswaterstaat.
Ook elders in het land was het raak. In het Drentse Uffelte belandde een automobiliste door gladheid vanwege de sneeuwval met haar voertuig in een sloot, meldde Dagblad van het Noorden. Volgens RTV Drenthe gleden in de provincie verschillende auto’s van de weg maar bleven grote ongelukken uit. Op de A28 kwam een slippende auto uiteindelijk tot stilstand tegen de vangrail. Niemand raakte gewond, aldus de regionale omroep.
In de provincie Utrecht was het zaterdagavond al raak. Daar raakte een auto in de bocht van de A12 naar de A27 bij knooppunt Lunetten in een slip. Het voertuig kwam achterstevoren vast te zitten in de bosjes, aldus RTV Utrecht. Brandweerpersoneel zaagde volgens de omroep de takken weg, waarna de wagen uit de bosjes kon worden getrokken.
11 miljoen klko zout
Rijkswaterstaat heeft de afgelopen 24 uur 11 miljoen kilo zout gestrooid op de rijkswegen. Volgens een woordvoerder is dat een forse hoeveelheid: als Rijkswaterstaat één keer heel Nederland strooit, gaat het om zo’n 1,5 miljoen kilo. “Dus de afgelopen 24 uur zijn er flink wat acties geweest.”
Het KNMI heeft zondag code geel afgekondigd voor de vijf provincies aan de oostgrens. Het kan er plaatselijk glad zijn door sneeuwresten en/of bevriezing van natte weggedeelten en er is ook kans op ijzel. Van het westen uit loopt de temperatuur geleidelijk op en zal de gladheid uiteindelijk verdwijnen. In het noordoosten en oosten zal dit pas rond het middaguur zo zijn, aldus het meteorologisch instituut.
Halverwege de ochtend is het nog glad ten oosten van de lijn Leeuwarden-Zwolle-Arnhem, meldt Weeronline. Volgens Weerplaza valt in het oosten nog sneeuw. Op de meeste plaatsen ligt een sneeuwlaag van ongeveer 2 centimeter, lokaal zelfs 4 centimeter. Vanuit het westen trekt zachtere lucht het land binnen waardoor het op veel plekken snel gaat dooien. Zondagmiddag is het op de meeste plekken weer groen en overwegend droog. Daarbij kan de zon soms doorbreken. Bij maar weinig wind uit westelijke richting ligt de temperatuur volgens weerman Leon Saris tussen de 3 tot 6 graden.
De komende dagen vriest het niet meer en wordt het ronduit zacht met maximaal 12 graden. Daarbij valt flink wat regen en kan het stevig waaien, aldus de weerbureaus.
715 dagen
De eerste sneeuw van 2021 viel gisteren in Zeeland. Van daaruit trok het sneeuwfront over de rest van het land. Na een recordperiode van 715 dagen ligt er weer sneeuw in De Bilt, meldt Weer.nl. Tijdens de dagelijkse meting werd zondagmorgen een sneeuwdek waargenomen, voor het eerst sinds 1 februari 2019. Het gaat om een laagje van minder dan 1 centimeter.
Het vorige record stond op 692 dagen zonder sneeuw. Dat gebeurde tussen 17 maart 1989 en 8 februari 1991. Dat record werd eerste kerstdag verbroken.
De kans op sneeuw in Nederland wordt steeds kleiner door zachte zuidwestenwinden in de winter en het verder oplopen van de wintertemperatuur. Sinds het begin van de officiële sneeuwmetingen in 1930 waren er slechts drie winters zonder de vorming van een sneeuwdek in De Bilt. Dit was het geval in 1990, 2014 en 2020.
De afgelopen dertig jaar is het aantal dagen waarop een gesloten laagje sneeuw ligt, gehalveerd. In De Bilt lag tussen 1961 en 1990 nog gemiddeld op 23 dagen per jaar sneeuw, in het huidige klimaat is dit aantal gedaald naar 11. Gemiddeld over het land is het aantal sneeuwdekdagen gedaald van 19 naar 10.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Grootste datingfraudezaak ooit in Nederland? Sandra (31) troggelde 400.000 euro af van verliefde senioren
Een Utrechtse vrouw (31) en haar schoonmoeder (60) zijn volgens het Openbaar Ministerie spil in ‘de grootste datingfraudezaak ooit in Nederland’. Zij zouden vier oudere mannen op slinkse wijze 418.000 euro hebben afgetroggeld. -
PREMIUM
Nederland smachtte naar een knipbeurt: ‘Ik ontdekte dat ik tegenwoordig naast blond ook grijs ben’
De kappers zitten de komende weken bomvol. De eerste mini-versoepeling van de lockdown wordt massaal omhelsd. ,,Nu krijgt Nederland weer hoop.” -
HAN-studente (18) omgekomen bij ongeluk in Katwijk: ‘Een heel tragisch ongeval’
Een 18-jarige fietsster uit het Brabantse Cuijk is op de Liefkeshoek in Katwijk (bij Cuijk) overleden na een botsing met een auto. De jonge vrouw kwam door de klap onder de auto terecht. De Hogeschool van Arnhem en Nijmegen bevestigt vanavond dat het slachtoffer als eerstejaars studente verbonden was aan de opleiding. -
video
Hof geeft kippenboeren ongelijk in zaak over fipronilschandaal
Kippenboeren hebben vandaag bakzeil gehaald in een rechtszaak waarin ze de Staat aansprakelijk wilden stellen voor de schade die zij hebben geleden in verband met de fipronilaffaire in 2017. De overheid heeft niet onrechtmatig gehandeld, concludeert het gerechtshof in Den Haag. -
PREMIUMColumn
Een prostituee bezoeken? Prima. Maar bezoek er één die het vrijwillig doet
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt.
-
Coronavirus
LIVE | WHO ziet opleving coronavirus in Europa, Duitsland keurt vaccin AstraZeneca goed voor ouderen
De Nederlandse export blijft last houden van de coronacrisis en de lockdown. De steun voor het coronabeleid van de regering is gedaald van 75 procent eind januari naar 62 procent. Zes op de tien Nederlanders vindt dat de terrassen weer open kunnen. Ook vandaag houden we je op de hoogte van alle ontwikkelingen in ons liveblog. Oudere berichten vind je hier. -
Video en update
Politie over explosief bij teststraat Bovenkarspel: ‘Zelf gefabriceerd voorwerp’
De coronateststraat van de GGD in Bovenkarspel waar woensdagochtend een zelf gefabriceerd voorwerp ontplofte, gaat donderdagochtend weer open. ,,Er zijn wat ramen kapot, die worden hersteld, maar de schade is niet heel groot”, vertelt een woordvoerder van GGD Hollands Noorden. -
video
De Jonge: begin juli kan iedereen ten minste deels geprikt zijn
Alle Nederlanders die een coronavaccin willen, kunnen begin juli minimaal één maal geprikt zijn, mits de nu verwachte leveringen doorgaan. Dat heeft coronaminister Hugo de Jonge dinsdag gezegd bij het televisieprogramma Op1.