Nederland kreeg vorig jaar 35.535 asielverzoeken, hoogste aantal sinds 2015
Het aantal mensen dat in Nederland asiel aanvraagt, is vorig jaar fors toegenomen. Er waren 35.535 eerste asielverzoeken, het hoogste aantal sinds 2015. Vergeleken met 2021 steeg het aantal aanvragen met 43,6 procent. Sinds september is het aantal asielverzoeken wel iets afgenomen.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vormden Syriërs vorig jaar de grootste groep asielzoekers, net als in de jaren ervoor. Meer dan een derde van alle aanvragers komt uit Syrië. Vooral in de tweede helft van het jaar vroegen veel Syriërs asiel aan in Nederland. Ook uit Afghanistan, Turkije en Jemen komen relatief veel asielzoekers.
Ook het aantal nareizigers neemt toe. Vorig jaar kwamen 10.930 mensen naar Nederland om zich aan te sluiten bij een familielid dat asiel heeft gekregen, het hoogste aantal sinds 2017. Dat zijn met name Syriërs en Turken. Ten opzichte van 2021, toen 10.120 nareizigers naar Nederland kwamen, steeg het aantal met 8 procent.
Het aantal asielzoekers uit Oekraïne is fors gestegen door de Russische invasie daar. Vorig jaar vroegen 1060 mensen uit dat land asiel aan, tegen 70 een jaar eerder en 40 in 2020. De meeste Oekraïners hoeven geen asiel aan te vragen, ze mogen hier voorlopig blijven, maar die Europese regeling geldt niet voor iedereen.
Verder vroegen 590 Russen vorig jaar asiel aan in Nederland. Een jaar eerder waren er 205 asielaanvragen van Russen, het jaar daarvoor 180.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMColumn1
Dat hij die taart kreeg was een van de mooiste momenten van zijn leven, vooral omdat ik voor hém had gekozen
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
Nederlandse BenBits troeft multinational Mentos af: weg vrij voor ‘plasticvrije’ kauwgom
De weg staat vrij voor het fameuze BenBits om de wereld te veroveren met ‘natuurlijke’ en ‘plasticvrije’ kauwgom. Het Hof van Justitie verwerpt de klacht van de grote concurrent, fabrikant van onder meer Mentos kauwgom, tegen het Nederlandse merk. -
Zorgen om schermtijd jonge kinderen, slecht voor ontwikkeling
De schermtijd van jonge kinderen tot en met 6 jaar is met zeven minuten toegenomen ten opzichte van 2022. Inmiddels besteden zij gemiddeld honderd minuten per dag aan digitale media, vooral op tablet, telefoon of televisiescherm. Een kwart van de ouders van 0- en 1-jarigen geeft daarbij aan dat hun kind minstens twee uur per dag aan beeldschermen besteedt. Dat meldt Netwerk Mediawijsheid vrijdag na onderzoek.
-
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
-
-
PREMIUMcolumn
Eigenlijk moet ik afkicken van de Action
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
Verwarde man beukt 9 keer met hoofd tegen muur van cel: politie aansprakelijk voor blijvende hersenschade
De politie is aansprakelijk voor de blijvende hersenschade die een man uit Oude Wetering in 2010 opliep na opsluiting in een politiecel. De man, die in verwarde toestand werd opgepakt, beukte meerdere malen met zijn hoofd tegen de muur en celdeur.Oude Wetering