Justitie eist alleen tbs met dwangverpleging tegen zieke ‘bioscoopmoordenaar’ Ergün S.
videoHet Openbaar Ministerie vordert alleen tbs tegen Ergün S., de Rotterdammer die een jaar geleden het schoonmakersechtpaar Gina en Marinus doodstak in een bioscoop in Groningen. Volgens deskundigen is hij volledig ontoerekeningsvatbaar. Zij adviseren alleen tbs op te leggen. Het Openbaar Ministerie gaat daarin mee.
Delen per e-mail
Volgens de officier van justitie heeft Ergün zijn slachtoffers in een opwelling doodgestoken toen zij hem aantroffen in de bioscoop. Justitie gaat daarom uit van doodslag in plaats van het juridisch zwaardere moord. Het Openbaar Ministerie vindt dat de schizofrene Ergün een gevaar is voor de maatschappij en vindt tbs met dwangverpleging dus noodzakelijk.
Het OM vindt ook dat het door zijn ziekte komt dat hij stopte met medicijnen. Justitie oordeelt dus dat dit Ergün niet te verwijten is. ,,Verdachte kon niet weten dat het stoppen met medicijnen tot dit gewelddadige gedrag zou leiden,” aldus het OM. Datzelfde geldt voor het cannabisgebruik van Ergün. ,,Verdachte lijdt al jaren aan schizofrenie van het bipolaire type. Niet is gebleken dat zijn cannabisgebruik daar van invloed op is geweest.”
Stevig
Ergün (34) ziet er met zijn stevige postuur, korte haar en bril nu heel anders uit dan de vermagerde man met baard en woeste kapsel van een jaar geleden. De schizofrene Ergün vertelt veel over zijn warrige gedachten, maar als de rechter de beelden van de gruwelijke steekpartij beschrijft, weet hij niet alles meer. ,,Of wílt u er niet aan denken, heeft u het verdrongen?”, vraagt de rechter.
Ergün zegt dat hij niet door had dat het een bioscoop was waar hij vlak voor de steekpartij naar binnen was geglipt. Bijna alles wat er binnen is gebeurd staat op camerabeelden. De rechter hield Ergün voor dat hij ‘meteen en gericht op een dodelijke plek in haar nek lijkt te steken’, als schoonmaakster Gina hem ontdekt.
Huilen
In de zaal barsten op dat moment nabestaanden in huilen uit. Gina's man Marinus komt aangesneld en wordt daarna door Ergün neergestoken. De beelden worden niet getoond in de rechtbank, maar de rechter beschrijft van seconde tot seconde wat er op te zien is. Marinus probeert nog weg te komen, maar Ergün gaat achter hem aan. Marinus valt, Ergün schopt en steekt tot zijn slachtoffer niet meer beweegt.
De rechter hamert er bij Ergün op te vertellen waaróm hij zó veel geweld gebruikte. Ergün weet het niet precies meer, mompelt hij. ,,Schiet uw geheugen tekort of wilt u er niet meer aan denken, heeft u het verdrongen?”, vraagt de rechter. ,,Ging het soms om geld, om weer ergens te kunnen overnachten? U lijkt iets te zoeken...”
Ergün mompelt: ,,Ik was volgens mij niet naar iets op zoek... Ik heb niet veel te zeggen... beetje tragisch.” ‘
‘Béétje’? Tsss..., fluisteren nabestaanden op de tribune die Ergüns gezicht niet kunnen zien.
De rechter helpt Ergün: ,,U bedoelt vast meer dan een beetje, dat zie ik aan u.”
De nabestaanden en collega's van Gina en Marinus eisen tienduizenden euro's aan immateriële schade. Sommigen zijn er niet bij in de rechtbank vandaag, zoals de zoon van het schoonmakersechtpaar. Ook hij werkte, in dienst van een schoonmaakbedrijf, regelmatig in de Pathé-bioscoop, maar was destijds op vakantie. Volgens hun advocaat is hij alles kwijtgeraakt door het drama: zijn ouders, zijn sociale leven en inmiddels ook zijn baan. Hij kan niet meer werken op de plek waar zijn ouders zijn vermoord.
De dochter van Gina en Marinus legt deze middag de vinger keihard op de zere plek tijdens haar spreekrecht: ,,Vreselijk om je papa en mama, veel te jong, ijskoud en dood te zien liggen op een bed,” vertelt ze over het moment dat ze haar ouders moest identificeren. Ze vertelt daarna over de fantastische jeugd die haar ouders haar hebben gegeven. ,,Vermoord door deze man die ervoor kóós drugs te gebruiken, die ervoor kóós een mes te kopen en daarmee rond te lopen...”
Medicijnen
Bij Ergün werd al in 2009 schizofrenie geconstateerd. Enkele jaren later begon hij met medicijnen tegen psychoses, maar die nam hij vaak niet in. De GGZ had niet ver voor de dubbele moord plannen om Ergün gedwongen te laten behandelen. Ook blowde Ergün veel. Mede hierdoor ging de relatie met zijn vriendin - met wie hij een dochtertje heeft - kapot. Zij vluchtte zelfs voor hem.
Fortnite
Ergün vertelt veel over zijn ziekte en z'n bizarre waangedachten. Soms dacht hij dat hij écht in het spel Fortnite zat. ,,Al heb ik dat nooit gespeeld.” Ook dacht hij dat ‘de tram zijn vriend was'. ,,Gek om te zeggen misschien”, zegt hij. ,,Niks is hier gek”, zegt de rechter.
Ergün viel 30 kilo af en en werd soms aangetroffen terwijl hij in het park aan het graven was. Zijn nagels waren heel lang geworden en contact met hem maken ging haast niet. Hij ging naar Groningen om zijn dochtertje te zoeken. Hij dacht dat hij telepathisch contact met haar had.
,,Maar de gedachten werden steeds angstiger,” zegt Ergün. Hij had visioenen over elitetroepen die zijn dochtertje ‘in zoutzuur legden’ en wilde een safehouse voor haar bouwen. Later heeft hij het weer over superwezens die zijn dochter ontvoerden, naar de Noordpool. Toen hij werd aangehouden bleek hij zichzelf ‘uit bescherming’ in folie gewikkeld te hebben. Dat moest een superheldenpak voorstellen.
Het mes dat hij had gekocht en waarmee hij de moorden pleegde, ‘vond hij vooral mooi'. ,,Met zo'n parelmoeren handvat.”
De deskundigen die Ergün onderzochten zeggen dat hij ziek is, maar komen er niet achter wat hem heeft getriggerd compleet door te slaan. Ze denken dat hij meteen weer in zijn waanidee van elitetroepen schoot, toen Gina hem aantrof in de bioscoop. ,,Maar zeker weten doen we dat niet.”
Kast
Ergün (34) werd eind oktober 2019 opgepakt nadat hij een dag eerder het echtpaar Gina en Marinus (55 en 56 jaar) uit Slochteren had vermoord in de Pathé-bioscoop in Groningen. De slachtoffers werkten daar al jaren als schoonmakers. Ergün drong binnen toen een andere schoonmaker een deur had opengelaten. Hij verstopte zich in een kast. Toen Gina die opendeed, viel Ergün aan.
Ergün was naar Groningen gekomen omdat hij zijn ex-vriendin en hun dochtertje zocht. Zijn ex was ook bij de zaak aanwezig en deed eerder haar verhaal aan deze site. Zij was al jaren bang voor hem.
De rechtbank doet 27 oktober uitspraak.
In de AD Nieuws update vertelde verslaggever Victor Schildkamp vanmorgen vanuit de rechtbank over de lopende zaak van de bioscoopmoorden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoogleraar virologie: ‘Bewijs voor invoering avondklok is niet overtuigend’
Met de geplande invoering van een avondklok zet Nederland zich schrap voor de opkomst van de Britse variant van het coronavirus. Toch is niet elke expert ervan overtuigd dat er een grote donkere wolk op ons afkomt. Zoals Ron Fouchier, hoogleraar moleculaire virologie aan het Erasmus MC in Rotterdam. ,,Dat een variant de overhand krijgt, wil niet zeggen dat ze ook besmettelijker is.” -
Via Publeaks anoniem tips sturen naar deze site, hoe werkt dat?
Wil je een serieuze misstand naar buiten brengen, maar ben je bang voor de gevolgen? Soms kan anoniem een tip doorgeven de oplossing zijn. Een manier om deze nieuwssite anoniem in te lichten is via Publeaks. -
‘Kabinet draait KLM met maatregelen de nek om’
Met de nieuwste eisen over coronatesten voor inkomende vluchten tekent het kabinet mogelijk het doodvonnis voor KLM. Dat zegt vakbond De Unie. ,,Tussen neus en lippen heeft het kabinet vandaag misschien wel het ontslag aangekondigd van duizenden KLM’ers.” -
video / update Verdachte bioscoopmoorden wil gedicht aan nabestaanden voorlezen, rechter grijpt in
Ergun S., de Rotterdamse verdachte van de bioscoopmoorden in Groningen, wilde vandaag tijdens de eerste pro-formazitting een gedicht voorlezen voor de kinderen van de slachtoffers. ,,Ik vind dit een hele treurige zaak,” zei hij en probeerde zijn medeleven over te brengen. De rechter stond het gedicht niet toe. ,,Dan hou ik erover op,” zei Ergun. -
PREMIUM
Avondklok uurtje later? Straatverbod nog geen gelopen race in Kamer
De Britse variant dwingt het kabinet tot improvisatie rond de invoering van de avondklok. Genoeg steun in de Kamer is niet gegarandeerd, maar te laat ingrijpen wil ook niemand na de ‘corona-overval’ in maart.
-
KLM schrapt nog eens 500 tot 1000 banen
KLM schrapt nog eens 500 tot 1000 arbeidsplaatsen, bovenop de 4500 arbeidsplaatsen die al verdwijnen. Volgens de maatschappij blijft herstel veel langer uit dan verwacht en zijn nieuwe maatregelen nodig. -
video Gaat het zaterdag weer sneeuwen? ‘Geen witte wereld, maar zeer lokaal mogelijk’
Sneeuwballengevechten, sleeën en een sprookjesachtig landschap: de sneeuwpret was afgelopen weekend maar van korte duur. Maar zaterdag keert Koning Winter plaatselijk even terug. En misschien valt er zelfs weer enige tijd sneeuw, meldt Weerplaza. -
Verdachte van bioscoopmoorden Ergun S. verhoord: ‘Ik dacht dat ik een portiek inliep’
Ergun S., de verdachte van de dubbele moord in de Pathé-bioscoop in Groningen, zocht een slaapplaats en dacht dat hij een portiek inliep toen hij in de bioscoop terechtkwam. Hij ontkent het doodsteken van schoonsmakersechtpaar Gina en Marinus niet, maar kan zich de steekpartij zelf niet herinneren.