Combinatie corona en griep levert hoger risico op: sneller aan de beademing
Coronapatiënten die tegelijk zijn besmet met een griepvirus, zijn extra kwetsbaar. Onderzoek van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en de Universiteit van Edinburgh duidt erop dat patiënten die met deze combinatie in het ziekenhuis zijn opgenomen er vaak ‘aanzienlijk slechter’ aan toe zijn dan patiënten die alleen Covid-19 hebben.
De onderzoekers analyseerden gegevens van 6965 patiënten die in het ziekenhuis lagen met Covid-19 en ook werden getest op andere virussen. Van deze groep bleek 8,4 procent ook een ander luchtwegvirus bij zich te dragen, zoals influenza of een verkoudheidsvirus.
Gemiddeld belandden de patiënten die corona én influenza hadden eerder aan de ‘invasieve beademing’, wat doorgaans op de intensive care gebeurt. Het risico daarop is volgens de onderzoeksresultaten, die in The Lancet zijn gepubliceerd, ruim 4 procent groter door de ‘co-infectie’.
Sterfterisico
Het sterfterisico bleek in de onderzochte groep 2,35 procent hoger als iemand zowel Covid-19 als griep had. Ook een combinatie van Covid-19 en een zogeheten adenovirus, een ander luchtwegvirus, leidt gemiddeld tot een 1,5 procent hogere kans om te overlijden. ,,Dit kan grote gevolgen hebben voor de patiënt, voor ziekenhuizen en ic-capaciteit tijdens seizoenen waarin SARS-CoV-2 en influenza samen circuleren, en mogelijk ook voor vaccinatiestrategieën”, zegt onderzoeker Maaike Swets.
Het zou goed kunnen dat mensen in de toekomst vaker dan de afgelopen twee jaar diverse virussen, waaronder Covid-19, tegelijk kunnen oplopen. Door alle coronamaatregelen die tijdens de pandemie van kracht waren, gingen andere luchtwegvirussen ook minder rond dan normaal. De onderzoekers benadrukken dat het belangrijk is om patiënten zowel op corona als op griep te testen.
Bekijk hier onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
column
Beste Johan Derksen, we hebben jou nodig
Debby Gerritsen schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
advies gezondheidsraad
Coronagolf duurt langer dan verwacht: tweede booster voor zestigplussers
Mensen van 60 jaar en ouder moeten binnenkort de mogelijkheid krijgen om een tweede boosterprik tegen het coronavirus te halen. De Gezondheidsraad, die het kabinet adviseert over welke doelgroepen voor welke vaccins in aanmerking komen, komt vandaag met dat advies. Mensen die ouder dan 69 óf kwetsbaar zijn kwamen daar al sinds eind februari voor in aanmerking. -
Naast corona nu ook griepepidemie in Nederland
Dat heel wat mensen hoesten, snotteren en niezen komt niet alleen door corona. In Nederland heerst momenteel ook een griepepidemie. Dit blijkt uit cijfers van het Nivel, RIVM en Erasmus MC. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen.
-
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
PREMIUMD66-prominent
Boris Dittrich had jarenlang relatie met Kathleen Ferrier: ‘Wilde homodeel in me wegdrukken’
D66-prominent Boris Dittrich treft anno 2022 nog altijd homoseksuele mannen die gevangen zitten in een heterohuwelijk. Hij weet hoe moeilijk het is: zelf had hij jaren een relatie met CDA-politica Kathleen Ferrier. Ze doen voor het eerst hun verhaal. -
PREMIUMmet video
Vermiste postduif keert na vijftien jaar terug bij ‘baasje’ Leo: ‘Die kan niet van mij zijn, dacht ik’
Een vermiste duif, daar kijkt Leo Snel na ruim vijftig jaar postduiven houden niet van op. Maar dat een duif na vijftien jaar terugkeert op het hok, dat maakte de 66-jarige Utrechter niet eerder mee. De Nederlandse Postduivenhouders Organisatie noemt zijn verhaal ‘heel uitzonderlijk’.