AIVD: Steeds meer dreiging vanuit extreemrechts, ‘fantaseren over plegen van aanslag’
MET VIDEO'SHet verheerlijken van terroristisch geweld door rechts-extremistische groepen is een groeiend probleem. Volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) is een aanslag door eenlingen of groepjes inmiddels voorstelbaar. Ook anti-overheidsextremisten zijn inmiddels zo ver geradicaliseerd dat zij eveneens een aanslag zouden kunnen plegen.
Daarvoor waarschuwt de geheime dienst in het jaarverslag dat vanmorgen is gepubliceerd. De AIVD maakt zich al langer zorgen over de besloten, online chatgroepen waarin vooral kwetsbare jongeren met extreemrechtse ideeën terroristisch geweld verheerlijken en fantaseren over het plegen van een aanslag, maar de belangstelling is afgelopen jaar een stuk groter geworden. Bij elkaar opgeteld hebben deze zogenoemde accelerationistische groepen nu enkele honderden aanhangers. En er komen steeds nieuwe groepen bij.
De AIVD stuitte in de groepen op bijzonder jonge chatters van amper 13 jaar oud, de oudste deelnemers zijn rond de 30. Veelal gaat het om kwetsbare jongens uit gebroken gezinnen, die geen sociaal vangnet hebben. Nieuwe aanhangers worden geworven tijdens het spelen van spelletjes online of via sociale media. De radicaliserende jongeren kunnen lang onzichtbaar blijven omdat ze zijn vergroeid met internet, daar informatie zoeken en vrienden maken. Hun omgeving heeft vaak geen idee wat ze er precies bespreken, maar de denkbeelden die ze delen noemt de AIVD zorgwekkend.
Blanke staat
De aanhangers verwachten in de toekomst een rassenoorlog die kans biedt een staat te stichten met enkel blanke mensen. Dat idee is niet nieuw onder rechts-extremisten, maar het verschil met deze nieuwe stroming is dat ze de rassenoorlog zelf op gang willen brengen. Bijvoorbeeld door zelf terroristische aanslagen te plegen en daardoor mensen tegen elkaar op te zetten. Leden van de besloten chatgroepen hebben het met elkaar over het kopen van wapens en het fabriceren van bommen. Enkelingen helpen elkaar met wapenhandleidingen, militaire trainingsvideo's en guerillatactieken om zich zo voor te bereiden op het plegen van een aanslag. Ook delen ze manifesten die aanslagplegers uit andere landen hebben verspreid, livestreams van aanslagen en vereren ze daders als heiligen. Eind vorig jaar werd nog een groep Nederlanders veroordeeld voor opruien tot een terroristisch misdrijf.
De AIVD verwacht dat slechts een kleine minderheid zelf geweld wil gebruiken, maar het is bijzonder moeilijk te voorspellen wie die stap zal maken. Inspiratiebron voor de meest radicale rechts-extremisten is de Amerikaanse nationaalsocialist James Mason. Ook hij is ervan overtuigd dat alleen geweld en chaos ervoor kunnen zorgen dat rechts-extremisten aan de macht komen.
Anti-overheid
Niet alleen aanhangers van extreemrechts radicaliseerden, dat gebeurde volgens de AIVD ook bij anti-overheid-protesten afgelopen jaar. Waar deze in 2020 vooral activistisch van aard waren, is er nu een groep anti-overheidsextremisten die radicaler denkt en handelt. Ze worden opgezweept door aansprekende complotdenkers en critici van het coronabeleid en de regering. De verharding wordt verergerd door sociale isolatie.
Ze begeven zich veel online en op basis van wat ze kijken krijgen ze steeds extremere boodschappen voorgeschoteld. Rechts-extremisten vermengen zich met de anti-overheidsextremisten en kapen soms hun protesten, maar ze delen ook complottheorieën. Voor het eerst sluit de AIVD niet uit dat deze groep een aanslag zou kunnen plegen. Zorgwekkend is volgens de dienst dat sommige anti-overheidsextremisten zich meer en meer terugtrekken in hun parallelle samenleving. Ze organiseren een ‘eigen politie’ of ‘defendgroepen’ om zich te wapenen tegen de vermeende gewelddadigheid van de politie. Sommige activisten halen hun kinderen van school en volgen alleen nog hun eigen mediakanalen.
Groei jihadistische bewegingen gestuit
Overigens rukten niet alleen radicale rechts-terroristische groepen op. Ook het meer gematigde rechts-extremisme kreeg afgelopen jaar meer aanhangers. De geheime dienst stelt verder vast dat de groei van jihadistische bewegingen is gestuit, maar dat de dreiging zeker niet is afgenomen. Vorig jaar werd in Eindhoven nog een groep jihadisten opgepakt die vanuit een garagebox zou opereren.
Bekijk hier de uitspraak van AIVD directeur-generaal AIVD Erik Akerboom over de dreiging van rechts-terrorisme :
Kijk onze nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMColumn
Ik blijf denken aan de dochters van Kaag
-
PREMIUM
Deze arts wil voorkomen dat allergieën de samenleving 'ontwrichten' (maar dan moet er wel wat gebeuren)
Vier miljoen Nederlanders hebben last van allergieën. En dat aantal loopt snel op. Het gooit mensenlevens overhoop en bezorgt de samenleving hoge kosten. Volgens kinderarts en allergoloog Monique Gorissen (48) is het hoog tijd voor een allergievriendelijke leefomgeving. Maar hoe doe je dat?Deventer -
PREMIUMMet video
Inbraken, winkeldiefstal, dronken mensen in je tuin: Ter Apel wil einde aan overlast van asielzoekers
In Ter Apel zijn ze de stijgende overlast vanuit het grootste asielcomplex van Nederland nu echt beu. Ze voelen zich ook in de steek gelaten door de rest van het land. Een bezoek van Geert Wilders, zaterdag, zette de boel nog verder op scherp. ,,Dit werkt polariserend.”Ter Apel -
NCTV: ‘Nederlandse rechts-extremisten lopen niet warm voor oorlog in Oekraïne’
Het is ‘onwaarschijnlijk’ dat grote aantallen Nederlandse rechts-extremisten naar Oekraïne gaan om zich daar in de oorlog te mengen. ‘Bij de meeste rechts-extremisten in Nederland lijkt namelijk op dit moment de bereidheid om naar Oekraïne te gaan te ontbreken’, zo schrijft veiligheidscoördinator NCTV in zijn nieuwe Dreigingsbeeld Terrorisme. -
PREMIUM
Barbara is deels blind en heeft één been, maar krijgt geen hulp in huis: ‘Hoe erg moet de ellende zijn?’
Ze is blind aan één oog, heeft maar één been, hartproblemen en heeft nog maar een paar jaar te leven volgens artsen. Barbara Wareman (52) kan zelf niet veel meer, maar heeft geen recht op hulp in huis. ,,Hoe ver moet je in de ellende zitten om wel wat steun te krijgen?”Delft
-
PREMIUM
'Hoewel ik duizend keer mijn excuses heb gemaakt voor mijn slippertje, blijft mijn vrouw boos’
-
-
-
PREMIUM
Hoeveel zoet eet jij? Een week geen toegevoegde suiker kan wel 99 suikerklontjes schelen
In koekjes, chocolade en frisdrank, maar ook in pastasaus: toegevoegde suiker zit in meer producten dan je zou verwachten. Zo eten we onbewust (veel) meer suiker dan we zelf inschatten. Met de Nationale Suiker Challenge (5 t/m 11 juni) daagt het Diabetes Fonds alle Nederlanders uit om een week lang geen toegevoegde suikers te eten. Hoe pak je dat aan, en hoe houd je dat als echte zoetekauw vol? -
Dit betaal je aan tol voor een autovakantie naar Kroatië
Als je op vakantie gaat naar het zuiden, moet je rekening houden met tolwegen en -tunnels. De prijzen zijn de laatste jaren gestegen, maar hoe duur is het eigenlijk om bijvoorbeeld naar Kroatië te rijden?