Antwerpen lokte in 2018 bijna 15 miljoen toeristen
Met 14,8 miljoen dagtoeristen telde de stad via mobiele datatellingen 2 procent meer bezoekers in 2018 dan een jaar voordien. 4,6 miljoen bezoekers boekten ook een overnachting. In het nieuwe seizoen mag Antwerpen zich opmaken voor de komst van 33 zeecruiseschepen waaronder een gloednieuw expeditieschip. De uitstoot van die schepen baart echter zorgen.
Het gaat goed met het toerisme in Antwerpen. Op basis van mobiele datatellingen werden ruim 14,8 miljoen dagtoeristen geteld, of 2% meer dan in 2017. In mei bleek de stijging het grootst met 24,9%, dankzij ideaal lenteweer. De meeste toeristen (58%) komen uit eigen land. Van de internationale bezoekers kwam 51% uit Nederland, 9,4% uit Duitsland en 9,2% uit Frankrijk.
De hotelsector kreeg in 2018 een echt boerenjaar met 21,9% meer overnachtingen dan een jaar voordien. Liefst 4,6 miljoen bezoekers spreidden hun bedje in een Antwerpse hotelkamer. De maanden juni en september, drukke evenementenmaanden met onder andere Supernova, piekten met bezettingsgraden van respectievelijk 84% en 82,2%.
Zoo topattractie
Topattractie was de Zoo, die 175 jaar vierde en 1,15 miljoen bezoekers wist te lokken, een stijging van 5 procent. Maar ook het FotoMuseum (FOMU) (+5,5%), de Sint-Carolus Borromeuskerk (+35,2%) en de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal (+19,7%) kijken zeer tevreden terug op het afgelopen jaar, mede door het festival Antwerp Barok 2018 dat iets meer dan 1 miljoen bezoekers lokte.
In 2018 legden 768 rivier- en 26 zeecruises de trossen aan in Antwerpen, goed voor ruim 120.000 passagiers. Voor 2019 zijn er nu al 33 bevestigde aanlopen van zeecruises en 671 van riviercruises – en daar komen er ongetwijfeld nog bij. De cijfers werden voorgesteld op de Boudicca, het eerste cruiseschip van het nieuwe seizoen.
Vervuilende stookolie
“Duurzaamheid is een belangrijk thema geworden bij de rederijen”, zegt schepen van Toerisme Koen Kennis (N-VA). “Met een nieuwe cruisterminal aan het Steen willen we hen vanaf 2020 op een nog kwalitatievere manier kunnen ontvangen.” Kan zijn, maar voorlopig doet met de Roald Amudsen van Hurtigruten slechts één uiterst zeldzaam hybride zeecruiseschip de Antwerpse binnenstad aan. Bijna alle andere cruiseschepen varen op goedkope, maar uiterst vervuilende stookolie. Een gemiddeld cruiseschip stoot per havenbezoek evenveel fijn stof en stikstofoxide uit als een moderne dieselwagen die 2 miljoen kilometer rijdt en verstookt zelfs in rust 700 liter stookolie per uur.
Voor riviercruisers is er walstroom aan het Kattendijkdok waardoor tijdens het verblijf de generatoren uit kunnen. In de plannen voor het nieuwe cruiseponton van 15 miljoen euro aan het Steen is er echter (nog) geen walstroom gepland om de zeecruises van stroom te voorzien als ze in het hart van de stad liggen. De voordelen zijn nochtans legio: lager energievebruik, 70 percent minder uitstoot van koolstofdioxide (CO2) en haast geen uitstoot meer van stikstofoxiden (NOx), fijnstof en zwaveldioxide (SO2). Bovendien is walstroom bijna geruisloos, terwijl een scheepsmotor snel 90 à 120 decibel (dBA) produceert.
Wachten tot maart 2020
“Het aanleggen van walstroom is niet zo eenvoudig, omdat we voor de installatie rekening moeten houden met de rederijen en de soort brandstof die zij gebruiken. Daarom wachten we af welke richting de rederijen richting 1 maart 2020 uitgaan”, zegt havenmeester Paul Wauters van Port of Antwerp. Vanaf die datum mogen zeeschepen wereldwijd geen fuel meer tanken met meer dan 0,5 procent zwavel. Op de Noordzee mogen schepen al sinds 2015 niet meer dan 0,1 % zwavel uitstoten, maar veel schepen hebben tanks met verschillende brandstoffen aan boord. “We bekijken momenteel welke richting de rederijen uitgaan. Sommige maken gebruik van LNG gas, anderen gaan hun schadelijke uitstootgassen scrubben of wassen zodat er minder zwavel vrijkomt”.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Antwerpen
Allerjongste lezertjes kunnen zaterdag terecht in Antwerpse bibliotheken tijdens Boekstart
Op zaterdag 21 mei is het Boekstart-dag in de Antwerpse bibliotheken, een project van Iedereen Leest. De allerjongste lezers worden extra in de watten gelegd met gratis activiteiten op maat van 0 tot 2,5-jarigen. Een dag ervoor, op vrijdag 20 mei, wordt een pilootproject ‘Start met Boekstart’ gelanceerd in verschillende kinderdagverblijven. -
Antwerpen
Politie vat ontsnapte gevangene: “Hij reed door het rood met de gsm in de hand”
De politie heeft woensdag in het stadcentrum een bromfietser gestopt die gevaarlijk rijgedrag vertoonde. De man negeerde ook zijn rijverbod en bleek zelfs geseind. -
PREMIUMMet video
Recordaantal vacatures: thuiswerken, tiny house en korte werkweek als lokkertjes
Een recordaantal vacatures staat open, waardoor werkgevers van alles uit de kast halen om personeel te werven. Maar is een scooter of een tiny house wel genoeg? -
Mijn bevalling
Esmee krijgt kind met mannenstel: ‘Toen mijn vliezen braken, kwamen ze meteen dweilen’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Deze week: Esmee Ros zette haar kind op de wereld in een meeroudergezin. -
Antwerpen-Zuid
Linkerrijstrook versperd op Antwerpse Ring ter hoogte van Antwerpen-Zuid
Er is een verkeersongeval gebeurd op Ring rond Antwerpen ter hoogte van Antwerpen-Zuid richting Nederland De linkerrijstrook is daardoor versperd.
-
Antwerpen
Jongeman (18) in coma na zeven messteken bij ruzie om zitplaats op tram: “Hij strompelde over het perron, met de handen op zijn bloedende buik”
Omdat hij eerst zijn plaats op de tram niet wilde afstaan, vecht Redouan El Iraki (18) nu in het Antwerpse Stuivenbergziekenhuis voor zijn leven. Een groepje jongeren viel hem zaterdagavond aan en één dader stak hem zeven keer met een machete. In Redouans rug, buik en bil, maar ook levensbelangrijke organen zoals zijn milt en lever werden geraakt. “Deze daders mogen niet ontsnappen”, zegt zijn tante Fatima, die op sociale media een oproep naar getuigen richt. -
Antwerpen
Woonhaven bouwt nieuwe torens in Kielpark: specifieke vorm eerste wolkenkrabber stilaan zichtbaar
De ruwbouw van de eerste nieuwe Kielparktoren begint op te schieten. Nu het gebouw al een aantal meter bovengronds is gekomen, zie je duidelijk de kenmerkende Y-vorm. De wolkenkrabber van zestien verdiepingen moet in de loop van 2023 klaar zijn. -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer