Van Foreest na winst Tata Steel Chess: ‘Een kinderdroom die is uitgekomen’
Na 36 jaar Nederlandse winnaarHet schaaktoernooi in Wijk aan Zee heeft na 36 jaar weer een Nederlandse winnaar. Jorden van Foreest is de verrassende opvolger van Jan Timman, die in 1985 het vooraanstaande Tata Steel Chess won, toen het nog Hoogovenstoernooi heette.
Delen per e-mail
Als jochie van 10 speelde Jorden van Foreest al potjes schaak bij de amateurs in Wijk aan Zee. Hij verlekkerde zich aan de wereldtoppers die onder de rook van de hoogovens hun partijen op het hoogste niveau schaakten. Toen durfde de Groninger er alleen maar van te dromen ooit zelf tussen die grote meesters mee te doen, laat staan winnen. Zondag gebeurde dat toch en schreef Van Foreest heel verrassend op 21-jarige leeftijd Tata Steel Chess op zijn naam. ,,De kans dat ik hier zou winnen, schatte ik vooraf 1 op 1000. En nu is die kinderdroom gewoon uitgekomen.”
Van Foreest schaakte met vriend en landgenoot Anish Giri in een tiebreak om de titel in Wijk aan Zee. Partijen snelschaak waren nodig omdat beide Nederlandse grootmeesters na dertien ronden klassiek schaak gedeeld eerste waren geëindigd met 8,5 punten. Het kwam aan op een zogeheten Armageddon, een sudden death.
,,Spektakel voor de kijkers, voor de spelers minder leuk. We raakten allebei in tijdnood en panikeerden min of meer. We keken ook allebei niet meer naar de klok en het ging zo snel, dat er zelfs stukken over het bord vlogen. Toen de rookpluimen waren opgetrokken, bleek ik in gewonnen positie te staan.”
Een bizar einde van een toernooi dat vanwege het coronavirus in zijn soberste vorm werd afgewerkt. Amateurs en publiek, die het toernooi altijd zo levendig maken, ontbraken. Van Foreest miste de reuring, maar genoot ook van de stilte. ,,Het is alleen nu bepaald niet stil in mijn hoofd. Er gaan heel veel emoties door mij heen. Ik kan nauwelijks beschrijven hoe ik me voel. Het kwam aan op heel veel geluk. Anish verdiende het ook te winnen, maar zo kan het dus gaan.”
Hij begon als nummer 66 van de wereld aan het toernooi en zal na zijn zege in Wijk aan Zee de top 40 binnenvallen en zijn rating naar boven de 2700 brengen. ,,Nog steeds hoop ik dat het beste nog moet komen, maar ik ga deze overwinning uiteraard koesteren. Het is natuurlijk heel goed voor het zelfvertrouwen, maar in schaken zegt dat niet alles. Na aan nederlaag kan dat zelfvertrouwen alweer weg zijn.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Video
‘Veekay’ breekt vinger bij stevige crash
Rinus van Kalmthout heeft tijdens testraces voor het nieuwe seizoen in de IndyCar Series een vinger gebroken bij een flinke crash. De 20-jarige Nederlander raakte in Indianapolis de macht over het stuur van zijn Chevrolet kwijt toen hij met zijn bolide aan de binnenkant van het befaamde circuit het gras raakte. Daarna tolde de wagen naar de andere kant van de baan waar de auto keihard op de muur botste. -
18 april
NN Mission Marathon gaat definitief door, evenement verplaatst naar Enschede
De NN Mission Marathon van 18 april gaat definitief door. Wel wijzigt de organisatie de locatie waar het evenement worden georganiseerd: meer dan zeventig atleten proberen op Twente Airport hun plek op de Olympische Spelen van komende zomer veilig te stellen. -
Tata Steel Chess
Na 36 jaar weer een Nederlandse winnaar in Wijk aan Zee: Van Foreest volgt Timman op
Het schaaktoernooi in Wijk aan Zee heeft na 36 jaar weer een Nederlandse winnaar. Jorden van Foreest (21) uit Utrecht is de verrassende opvolger van Jan Timman, die in 1985 het vooraanstaande Tata Steel Chess won, toen het nog Hoogovenstoernooi heette. -
PREMIUMJacht op olympisch ticket
Verkerk zit in zware concurrentiestrijd: ‘Het keiharde is dat Guus en ik allebei medaille kunnen pakken’
Nog één toernooi en dan weet Marhinde Verkerk of haar lange judocarrière eindigt met een mooi sluitstuk, of niet. Kan ze revanche nemen na de traumatisch verlopen Olympische Spelen in Rio? -
Opsteker voor curlingploeg op WK
De Nederlandse curlingmannen hebben na zes nederlagen hun eerste overwinning geboekt op het WK in het Canadese Calgary. Het team van bondscoach Shari Leibbrandt was met 10-2 te sterk voor China, het gastland van de komende Winterspelen.
-
Turnbond laat omstreden Vincent Wevers buiten coachstaf Spelen: ‘Heftig besluit’
Coach Vincent Wevers, de vader van Sanne en Lieke, gaat komende zomer niet mee met de olympische turnploeg naar Tokio. De staf bestaat bij de Spelen in Japan uit bondscoach Bram van Bokhoven en assistent-bondscoaches José van der Veen en Aimee Boorman. De gymnastiekbond hoopt met het besluit de rust rondom het team te creëren. -
PREMIUMVideo
Heemskerk herrezen na corona-kater: ‘Het was het waard’
Onrecht brengt het beste in Femke Heemskerk (33) naar boven. Soeverein won ze in Eindhoven de olympische zwemclash met Valerie van Roon. ,,Het was een heftig proces, maar het was het waard.” -
Curlingmannen sluiten mager WK af met elfde nederlaag
De Nederlandse curlingmannen hebben op het WK in Calgary ook hun laatste groepswedstrijd verloren. Het team van bondscoach Shari Leibbrandt boog met 8-4 voor Italië. Oranje kon tot het vijfde end goed mee, maar zag Italië in het zesde end met 4 punten uitlopen.