Oranje wint op EK hockey in Antwerpen van Duitsers
De hockeyklassieker tegen Duitsland vormde vanavond op het EK de eerste test voor Oranje na het WK van eind vorig jaar. Er werd met 3-2 gewonnen. De bonus: België wordt ontlopen in de halve finale.
Delen per e-mail
Door Rik Spekenbrink
Aan de ontlading na het laatste fluitje bleek wel dat er voor de hockeyers van Oranje meer op het spel stond dan alleen drie punten in de poulefase. Met de 3-2-zege op Duitsland werd een plek in de halve finale veiliggesteld en belangrijker: daarin ontloopt Nederland gastland België. Niemand die het vooraf uitsprak, maar het speelde wel degelijk. De wereldkampioen, op eigen veld op jacht naar een eerste Europese titel, die wil je liever niet al in de halve finale treffen. Nu gloort op het EK een droomfinale tegen de Zuiderburen, met als inzet ook nog een olympisch ticket.
Het was een fijn potje, de klassieker tegen Duitsland. Soms stevig, steeds spannend. Nederland was de sterkere ploeg in de eerste helft. De afgelopen weken lag een belangrijk accent tijdens de trainingen op de ‘press’, het spel als de tegenstander de bal heeft. Dat zat tegen de Duitsers voor rust wel goed. Door goed positioneren en scherp verdedigen werd de ene na de andere bal ontfutseld.
Oranje kreeg ook een hand vol kansen, maar het scoorde maar één keer. Mirco Pruyser was alert bij een belabberd ‘tikkie terug’ van Christopher Rühr. Hij stal de bal, stond ineens vrij in de cirkel en haalde met zijn forehand keihard uit, door de benen van keeper Aly: 1-0.
Duitsland moest komen, maar kwam lange tijd niet verder dan één schot op doel. Tot vijf minuten voor rust. Oranje stond even met tien man, nadat de al gewisselde Bjorn Kellerman alsnog een groene kaart kreeg en er dus een teamgenoot even van het veld moest. Bij een doorgeschoten lange bal stond de Oranje-defensie niet goed en toen doelman Pirmin Blaak de bal niet vrij hield, kreeg Duitsland een strafbal. Timm Hersbruch benutte de buitenkans, waardoor zijn ploeg zonder goed te hockeyen toch de rust in ging met 1-1.
‘Touwtrekken’
Maar een hockeyduel tussen toplanden is vaak, zoals Oranjecaptain Seve van Ass dat noemt, touwtrekken. Dan weer een periode dominant, dan weer even tegenhouden. Het spel golft continu op en neer. Duitsland had in de tweede helft vaker zo’n goede fase, nu was juist het spel van Nederland wat onrustiger en rommeliger. Toch kwam Oranje eerst weer op voorsprong, toen Pruyser weer op de goede plek stond in de vijandelijke cirkel. Hij schoof breed naar Billy Bakker, die niet kon missen.
Duitsland antwoordde met een rake strafcorner van Lukas Windfeder, maar het momentum keerde nog één keer. Een aanval uit het boekje kwam via Pruyser en Kellerman voor de stick van Thierry Brinkman, die de 3-2 tegen de plank sloeg. Duitsland zette aan, offerde keeper Aly ten faveure van een veldspeler, maar kwam niet meer langszij.
Nederland slaagde zo voor de eerste echte test. De voorbereiding op het EK was anders dan anders geweest. Na het WK, december vorig jaar in India, ging de ploeg in een razend tempo de wereld over voor een nieuwe competitie: de Pro League. Liefst zestien duels werden er gespeeld tussen half januari en eind juni, tussen de Nederlandse competitie door. De ploeg had steeds een wisselende samenstelling, omdat er spelers werden gespaard, geblesseerd waren of voor een lucratief uitstapje naar Maleisië kozen. Zie dan maar eens voort te borduren op het zilver van het WK.
Maar Oranje is met twee zeges (zaterdag werd Ierland met 5-1 verslagen) goed op weg in Antwerpen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Poloërs zien olympische droom vervliegen tegen wereldtopper Montenegro
De Nederlandse waterpoloërs zijn er niet in geslaagd in de race te blijven voor een olympisch ticket. Oranje moest vandaag in de kwartfinales winnen van Montenegro om de hoop op de Zomerspelen in Tokio levend te houden, maar de nummer 3 van Europa was bij het OKT in Rotterdam te sterk: 13-7. -
Waterpolosters in poulefase Olympische Spelen tegen Australië, Canada en Spanje
De Nederlandse waterpolosters zijn bij de Olympische Spelen ingedeeld in een groep met Australië, Zuid-Afrika, Spanje en Canada. Dat is het resultaat van de loting die zondag in Rotterdam na het olympisch kwalificatietoernooi voor de mannen plaatsvond. De mannen slaagden er niet in daar een ticket voor de Spelen van Tokio te veroveren. -
Na 24ste nederlaag vindt Minnesota Timberwolves het welletjes: coach op straat
Minnesota Timberwolves heeft coach Ryan Saunders ontslagen vanwege de slechte prestaties van dit seizoen in de NBA. -
Historische comeback Nets dankzij ijzersterke Harden
De basketballers van Brooklyn Nets hebben in de NBA na een achterstand van 24 punten alsnog gewonnen van Phoenix Suns. Het werd 128-124. James Harden had in Phoenix met 38 punten een belangrijk aandeel in de inhaalrace. -
Neurologen starten kliniek voor onderzoek hersenletsel in sport
Klinisch neuropsycholoog Erik Matser en neuroloog Arthur Boon starten per direct in Helmond en Geldrop een onafhankelijk samenwerkingsverband voor onderzoek naar en behandeling van hersenletsel in de sport.
-
Hockeyers na prima EK-start klaar voor klassieker
De hockeyers van Oranje zijn het Europees Kampioenschap in Antwerpen begonnen met een ruime zege op Ierland: 5-1. Het duel diende ook als opmaat voor de hockeyklassieker van morgenavond: Nederland-Duitsland. -
Valse start hockeysters op EK: gelijkspel tegen België
De hockeysters van Oranje zijn het Europees Kampioenschap begonnen met een teleurstellend gelijkspel tegen België. In Antwerpen werd het 1-1. Dat was net zo goed de verdienste van het keihard werkende gastland, als wel te wijten aan een zeer matig optreden van Oranje. -
Bol scherpt Nederlands record op 400 meter opnieuw aan
Femke Bol heeft opnieuw het Nederlands record op de 400 meter aangescherpt. Bij de indoorwedstrijden om de Copernicus Cup in het Poolse Torún snelde Bol naar een winnende tijd van 50,66. Lieke Klaver werd derde in 51,92.