Judoka Willeboordse is vroege uitschakelingen zat

door Roeland van Vliet. maandag 08 februari 2010 | 08:28 | Laatst bijgewerkt op: maandag 08 februari 2010 | 08:34

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Elisabeth Willeboordse is de bovenliggende partij in haar kwartfinale tegen de Duitse Claudia Ahrens. Ze won het duel met een waza-ari. foto Roeland van Vliet

Elisabeth Willeboordse is de bovenliggende partij in haar kwartfinale tegen de Duitse Claudia Ahrens. Ze won het duel met een waza-ari. foto Roeland van Vliet

PARIJS - Judoka Elisabeth Willeboordse heeft zaterdag een prima seizoensstart gemaakt. Tijdens de Grand Slam in Parijs – vanwege de sterke bezetting het officieuze wereldkampioenschap – greep de 31-jarige Middelburgse een bronzen medaille. ,,Gelukkig weer een medaille", zei ze. ,,Ik was er klaar mee om steeds vroeg uitgeschakeld te worden in Parijs."

Willeboordse (-63 kilo) ging één keer eerder met brons naar huis. Dat was in 2006. In de jaren daarna verloor ze steeds al vroeg in het toernooi, meestal op een schlemielige manier. ,,En heel erg was dat nooit. Het was toch maar mijn eerste toernooi van het jaar en dus hoefde ik niet per se goed te zijn" , vertelde ze. ,,Maar ik wilde dat niet nog een keer hoeven zeggen, ik wilde hier gelijk al staan."

Dat liet ze in haar eerste partij ook meteen zien. Ze legde de Française Clarisse Agbegnenou al meteen bij haar eerste actie op haar rug: ippon! Het aldoor luidruchtige Franse publiek in het immense Palais Omnisports de Paris Bercy kreeg niet eens de tijd om aanmoedigingen te scanderen.

Ook in haar kwartfinale liet Willeboordse duidelijk weten wie de sterkste was. Ze was veel aanvallender dan de Duitse Claudia Ahrens en won de partij met een waza-ari.

De Zeeuwse was nu al verzekerd van een medaille. Sinds vorig jaar zijn er op dergelijke grote wereldbekertoernooien geen herkansingen meer en hoeven de verliezers van de halve finales niet te strijden om het brons tegen de winnaars van die herkansingen. Daardoor kon Willeboordse zonder druk aan haar wedstrijd tegen de Française Gevrise Emane beginnen. ,,Het enige doel was: zo lang mogelijk tegen haar judoën. Ik had nog nooit tegenover haar gestaan, ik wilde haar voelen."

Maar die gelegenheid kreeg ze niet. De wereldkampioene van 2007 (-70 kilo) zet al binnen twintig seconden een armoverstrekking in, waarna Willeboordse directe aftikte. ,,Normaal probeer ik me er nog wel uit te draaien. Ik voelde nu ook wel wat ruimte daarvoor. Maar ik dacht: als Emane die ruimte dicht trekt, breek ik m'n arm. En ik had al last van mijn elleboog, dus tikte ik af. Op zo'n moment geldt wel: het is maar Parijs. Je gaat niet je seizoen op het spel zetten." Haar coach Marjolein van Unen gaf haar gelijk: ,,Ze komt wel nogal dom in die armoverstrekking terecht, maar moet dan niet gaan forceren. Ze hoefde hier niet te presteren, ze mócht hier presteren."

Willeboordse nam na het WK in augustus 2009, waarop ze in Rotterdam zilver won, veel gas terug. Het najaar stond niet in het teken van de topsport. Ze richtte zich op haar studie en haalde haar sociale contacten aan. Eenmaal in het nieuwe jaar maakte ze een frisse start. ,,Ik ben weer heel hard gaan trainen. Fysiek was het enorm zwaar, maar ik ben er verrassend goed doorheen gekomen. Dat is erg meegevallen. Ik word dit jaar weliswaar 32, maar mijn lichaam houdt zich goed. Ik krijg van de coaches ook wel de ruimte om te luisteren naar mijn lijf. Als ik rust nodig heb, dan krijg ik dat van hen."

Ja, wel van Marjolein van Unen, Chris de Korte en Hans Kroon, maar niet van haar opleiding. In de afgelopen tijd – ze begint vandaag aan haar laatste week – moest de studente geneeskunde, die in dienst is bij Defensie, stage lopen op de Van Ghentkazerne in Rotterdam. Ze maakte lange werkdagen. En 's avonds volgden dan zware sessies bij Budokan Rotterdam of de nationale selectie. ,,Tussendoor was er geen tijd om te slapen en na een zware training kom ik ook niet makkelijk in slaap. De combinatie van fulltime werken en topsport is niet ideaal, maar het is allebei heel leuk."

Het zal in de toekomst vaker passen en meten worden. Vanwege verplichtingen voor haar studie en Defensie kan ze niet te ver vooruit kijken. ,,Ik bekijk het van jaar tot jaar. Ik kan niet anders." Van Unen: ,,Ze vindt het nog leuk en doet het prima. Ze richt zich weer een jaar op het EK en WK." Willeboordse: ,,En het EK is dit jaar wél een belangrijk toernooi voor mij. Ook op EK's ben ik er klaar mee om er al vroeg uit te vliegen."

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.

De Stelling

Ajax wordt toch nog landskampioen

Lees en reageer op: Ajax denkt weer voorzichtig aan titel

Wekelijkse column van de sportredactie Wekelijkse column van oud-profvoetballers Dennis en Gérard de Nooijer Weblog Rude Stats Weblog Op weg naar de Kustmarathon Weblog Tour de Zelande Alle uitslagen