Middelburg: Restaurant Welgelegen

  donderdag 01 juli 2010 | 02:42 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 02 juli 2010 | 11:01

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Eten aan lange tafels.

Eten aan lange tafels.

De eigenaar van de boerderij nodigt deze zomer een serie (Zeeuwse) topkoks uit om te komen koken op locatie: in de keuken van het oude hof. De gasten eten aan lange tafels, in de monumentale schuur, of in de boomgaard, tussen het hoogstamfruit.


Achter de boerderij groeit het eten van vanavond: drie hectaren groenten, in totaal zestig soorten. Het is aan het gewas niet te zien, maar eigenaar Ard van de Kreeke is pas vorig jaar begonnen met boeren, als betrekkelijke leek. "Ik ben een googleboer", grapt hij. Wat hij niet weet, kijkt hij na op het internet. Voor het eten krijgen de gasten een rondleiding: langs vier soorten wortel, langs de sla - "Eikenbladsla is veel makkelijker te telen dan kropsla" -, de bietjes, de bloemkool, de koolrabi, de broccoli en de aardappels.

Maar eerst worden we ontvangen met een aperitief en een hele serie hapjes: zoetzure tomaatjes met serranoham er bovenop, garnalen met gel van peterselie en mousse van oosterscheldekreeft, een bitterbal van meibok met appelmosterd; rondgebracht door uitermate keurig en 'hippig' personeel, dat de kok van deze avond, Rutger van der Weel van restaurant Katseveer uit Wilhelminadorp, zelf heeft meegenomen. Zijn restaurant - met Michelinster - is vanavond voor de gelegenheid gesloten.

We gaan zitten in de schuur, sommigen van ons op strobalen, anderen op stoelen, aan tafels die gedekt zijn met stoer wit tafellinnen. De tafels zijn groot: het is hier aanschuiven bij ander gezelschap. Aan tafel krijgen we om te beginnen een mousse van ei met bloemkool en gerookte paling, geserveerd in een vakkundig onthoofde eierschaal en gebracht op een grote vierkant kartonnen eiertray: boerenchic. Het is een hapje dat pittig en romig tegelijk is.

Kiezen is hier geen optie: alle gasten krijgen hetzelfde menu, op verzoek vegetarisch. Het voorgerecht is schitterend om te zien: een wit-groen dambordje van blokjes doperwten- en knolselderijmousse, met twee coquilles: één gegrild en één als tartaar fijngesneden. Erbij liggen hele jonge erwtjes en wat spruiten van de erwtenplant, die lekker knapperig en een beetje scherp zijn. Bij de schelpdieren krijgen we een vinaigrette met heel klein gesneden en uitgebakken spekblokjes.

Het hoofdgerecht is een stuk gestoomde zeebaars, waar een heerlijk kruidige saus van tomaat, olijven en olie overheen ligt. De saus geeft de zeebaars, een soms wat flauwe vis, een stevig duwtje. Naast de vis ligt een stortvloed aan ingrediënten: puree van witte bonen, auberginepuree, artisjok, asperges, lamsoor, zeekraal en een aardappelkrul. Al met al misschien een beetje rommelig, al die smaken in de vorm van kleine hapjes bij elkaar: maar het is wel een heel erg goed uitgevoerd rommeltje. We vegen het bord met onze vingers schoon: dat mag op de boerderij.

Intussen loopt één van de dochters Van de Kreeke met een grote bruine kip in haar armen langs de tafels om te laten zien hoe braaf het dier is. De bediening is scheutig met de wijn en de conversatie aan de tafels komt op gang. Het enige minpuntje is de temperatuur: er is geen verwarming in de schuur en het is vanavond toch best nog een beetje fris.

Traditioneel en modern komen samen in Aardbeien 2010 - de benaming van het dessert: hele kleine aardbeitjes met druppeltjes van balsamicoazijn, aardbeiensortbetijs, olijvenparfait, een knapperig olijvenkoekje en schuimpjes in de vorm van roerstaafjes. Subtiel en spannend tegelijk. Geweldig. De ober schenkt er Brachetto d'Acqui bij, lichte zoete rode bubbelwijn. Bij de koffie krijgen we nog een bord vol snoepjes: notencake, spekkoek, een minigebakje van roomkaas met framboos en - verrassend - een zoete spek met kerriesmaak.

Boergondische diners bij 't Hof Welgelegen, Noordweg 402, 4333 KK Middelburg. Reserveren: info@thofwelgelegen.nl

Morgen in samenwerking met Restaurant Scherp uit Middelburg, vrijdag 23 juli Restaurant De Witte Lelie uit Goes, vrijdag 13 augustus Restaurant De Gespleten Arent uit Middelburg, vrijdag 27 augustus Zuskookt, vrijdag 24 september Restaurant Het Waepen van Veere. De avonden beginnen om 18.00 uur met ontvangst en een rondleiding.

Kosten: € 37,50 voor 3 gangen en € 10 euro voor een drankarrangement.

Meer informatie: www.thofwelgelegen.nl Prijs-Kwaliteit * * * *

Topkwaliteit voor minder geld dan gebruikelijk in de restaurants: oordeel sterk afhankelijk van de gastkok.

Entourage * * * *

Eén van de mooiste boerderijen van Middelburg. Een plaatje.

Bediening * * * *

Het Katseveer-personeel was vakbekwaam, vriendelijk en formeel.

Vegetarisch * * *

Op verzoek

Conclusie: Sjiek ontmoet platteland: een geweldig concept om de zomer in Zeeland te vieren. Hof Welgelegen is geen doorsnee restaurant.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.