Even Edith: 'Les omgaan met aardige mensen'

  zaterdag 24 april 2010 | 03:41 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 24 april 2010 | 06:38

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten



Van de reclamecampagne 'Aardige mensen. Hoe gaan we er mee om' word ik niet vrolijk.

Een behulpzame autochtoon wil verdwaalde fietsers, ongevraagd de weg wijzen. Tot een gesprek komt het niet, want de fietsers snellen weg. Bang om aangevallen te worden? De reclame is confronterend, slaat aan, maar is ook betuttelend.

Sire, de Stichting Ideele Reclame, zit achter de campagne. Zij wil maatschappelijke thema's aanpakken en bijdragen aan een vitale en betrokken samenleving. Dat doet Sire ook. Er wordt veel over geschreven en de campagne is genomineerd voor een prijs onder vakbroeders, de ADCN-jaarprijs.

Aardig zijn stuit op onbegrip. Een automobilist wil een automobiliste erop wijzen dat haar tas nog op het dak van de auto staat. Ze vlucht voor de enge man, met de tas nog op het dak. De achterliggende gedachte van de campagne is dat het 'helpt als we aardige mensen aanmoedigen in plaats van ontmoedigen'.

Het heeft geen zin om met de vinger te wijzen naar de botterik die de 'attenterik' afsnauwt, alleen maar omdat hij zijn stoel aanbiedt. De vriendelijke man verdient een steuntje, even als de 'wegwijzer' en de 'complimentenmaker', die zonder bijbedoelingen zijn waardering uitspreekt voor een vrouw, maar op onbegrip stuit.

De aardigen, zoals 'de groeter', de vrouw die iedereen een prettige dag toewenst en 'de uitdeler', die werklui kopjes koffie aanbiedt, mogen nooit verloren gaan. De campagne wordt betuttelend als je de gebruiksaanwijzing leest 'hoe om te gaan met aardige mensen'. Op de site van Sire staat: Sta de autochtone 'wegwijzer' gewoon te woord. 'Ze hebben meestal geen kwaad in de zin. Uit laten praten (ook als er aan de routebeschrijving geen touw valt vast te knopen) en vriendelijk bedanken. Zo makkelijk is het."

Het staat er echt. Daar word ik nou treurig van.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.