Dat gold ook voor de necrologieën van Henk Vredeling, Bart Tromp, Relus ter Beek, Herman Kuiphof, Norbert Schmelzer, Henk van Ulsen, Ton Lutz. Ze zijn allen in amper drie jaar tijd geschreven door Dick van Rietschoten, van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) en specialist in necrologieën. Ook de necrologie van de donderdagavond overleden Hans van Mierlo was al ruim voor zijn dood door Van Rietschoten geschreven.
Donderdagavond, om twee minuten over tien, werd bekendgemaakt dat Van Mierlo op 78-jarige leeftijd was overleden. De redactie van de GPD stuurde drie minuten later zijn uitgebreide necrologie naar de kranten, die bij de persdienst zijn aangesloten, waaronder de PZC. De volgende dag kon de PZC de levensbeschrijving van de charmismatische Hans van Mierlo publiceren. Het schrijven van een necrologie of overlijdensbericht vergt tijd, vooral als het om een publiek persoon gaat. De vermelde omstandigheden moeten correct zijn en omdat het stuk bij voorkeur de dag na het overlijden gepubliceerd moet worden, moet het wel 'op de plank liggen'.
Met nog anderhalf uur te gaan voor de sluitingstijd van de vrijdagkrant, had geen enkele journalist een doorwrochte necrologie over Van Mierlo kunnen schrijven. En dat is wel wat we aan Mr. D66 verplicht waren, zoals Van Rietschoten hem typeerde. Het was een mooie, waardige terugblik, met veel citaten van Van Mierlo in de loop der jaren.
Het schrijven van een overlijdensbericht vraagt om uiterste zorgvuldigheid. Alle vermelde omstandigheden moeten correct zijn en als zich nieuwe feiten voordoen, zal de tekst moeten worden aangepast. Het lijkt een wat lugubere handelwijze, maar het is niet meer dan praktisch. Van Rietschoten zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar, omdat hij ziek was. Ook in dat geval is het zinvol dat necrologieën van publieke personen praktisch klaar voor publicaties zijn.

















