Een grote, roze suikerspin

  vrijdag 30 april 2010 | 07:45 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 30 april 2010 | 07:47

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

Excuus, Majesteit, maar ik denk dat ik vandaag maar lekker in mijn eigen huisje blijf en genoeglijk vanachter de televisie kijk hoe het volk u toejuicht en hoe u glimlachend de huldeblijken in ontvangst neemt. Voor mij is het hoogtepunt van deze week al geweest. Om precies te zijn, op woensdag 28 april.

Voorafgaand aan die datum had ik al zeker een maand elke dag bij het verlaten van mijn huis een blik geworpen op de Japanse kers van de buren, waarvan de takken half over mijn voortuin groeien. Een week geleden waren de donkere takken nog bezaaid met dikke, ronde, roze knoppen. Eromheen hadden zich al tere bruinrode blaadjes geplooid, jong en doorschijnend als vloeipapier.

Ik nam direct vrij op de dag dat ik verwachtte dat de bloemen zich zouden ontvouwen. En jawel. Woensdagmorgen stond ik juichend onder de boom, die in één nacht veranderd was in een grote, roze suikerspin.

Ik wist: zo mooi als vandaag zou de boom maar één dag blijven. Vanaf nu zouden de perfecte, smetteloos roze trossen langzaamaan verwelken, met steeds meer bruine randjes. Vanaf nu zouden elke dag roze bloemblaadjes naar beneden dwarrelen en op de grond langzaam bruin kleuren, tot onze tuin bezaaid zou liggen met een tapijt van vergane glorie, een riekende smurrie die nog weken achtereen aan je schoenen zou blijven plakken.

In Japan wordt elk jaar als de kersenbomen bloeien, het lentefeest gevierd: hanami (bloemenkijken). Massaal trekken de Japanners dan naar de parken toe, om onder hun favoriete boom onmatig sake te drinken en te mijmeren over de vergankelijkheid van schoonheid en jeugd en de sterfelijkheid van de mens.

Woensdag vierde ik hanami. In een hangmat onder de bloeiende kers in de voortuin, nippend aan een glas wijn, starend naar de blauwe hemel, waartegen de roze bloemen scherp afstaken. Tot de zon onderging.

Had u dáár maar bij kunnen zijn.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.