Varkensboer moet inbinden

Auteur: door Annemarie Zevenbergen |   donderdag 26 augustus 2010 | 07:14 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 26 augustus 2010 | 07:44

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De gemeente Veere moet van het ministerie van Vrom optreden tegen veehouderijen die zich niet aan de milieurichtlijnen houden. foto Ruben Oreel

De gemeente Veere moet van het ministerie van Vrom optreden tegen veehouderijen die zich niet aan de milieurichtlijnen houden. foto Ruben Oreel

BIGGEKERKE - Het ministerie van Vrom wil dat de gemeente Veere optreedt tegen de vleesvarkenshouderij Ovaa in Biggekerke.
Het bedrijf houdt zich al geruime tijd niet aan de milieurichtlijnen die Vrom opstelde voor de uitstoot van ammoniak.

Het ministerie heeft veehouderijen tot 1 april dit jaar de tijd gegeven om maatregelen te nemen, als zij niet voldeden aan de richtlijnen die in 2007 zijn opgesteld. Het college van B en W van Veere heeft deze week besloten het bedrijf op de hoogte te stellen van het voornemen om op te treden.

De Veerse wethouder Jaap Melse geeft aan dat de gemeente wel moet 'handhaven', omdat zij daartoe verplicht wordt door het ministerie. "We hebben nu de ondernemer op de hoogte gesteld van ons voornemen om maatregelen te nemen. Hij heeft dan zes weken de tijd om daarop te reageren."

Als de varkenshouder geen maatregelen neemt, kan zijn milieuvergunning deels ingetrokken worden. Daarnaast kan een dwangsom worden opgelegd voor iedere dag dat het bedrijf in overtreding blijft.

De gemeente telde in juni, bij een bedrijfsbezoek aan de varkenshouderij, ruim 3300 mestvarkens van meer dan 30 kilo in de stallen. Daarmee zit Ovaa met ruim 1300 varkens boven de richtlijnen. De eigenaar van de vleesvarkenshouderij gaf begin dit jaar aan zijn bedrijf te willen verkopen, maar volgens de gemeente hebben gesprekken met potentiële kopers nog niets concreets opgeleverd. Ovaa diende in januari een zienswijze in tegen de handhaving, waarin hij aankondigde zijn bedrijf te willen saneren in het kader van het Experiment Boerenerven. Ook daar heeft de gemeente verder nog niets over vernomen.

Melse maakt overigens duidelijk dat het beleid van de gemeente erop gericht is de intensieve veehouderij in de gemeente 'met maatwerk' te ondersteunen. "We nemen per geval de situatie door. Zo ook bij Ovaa. We gaan in overleg met hem bekijken wat de mogelijkheden voor zijn bedrijf zijn. Misschien ligt sanering voor de hand. Maar het kan ook zo zijn dat hij het aantal varkens op zijn bedrijf terugbrengt."
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
jullie weten hier niks van
die pzc zet er zomaar van alles in
hij is nooit gewaarschuwd
hij werkt zich dood omdat er geen personeel wil komen werken
hij heeft geen ene rooie cent meer omdat alles zo slecht loopt in de varkensindustrie
hier staat het halve verhaal maar, en ik erger mezelf eraan omdat ik mnr ovaa persoonlijk ken als een harde werker die alleen maar verlies lijd
en ja ik kan me hier heel kwaad over maken
een goeie vriend van mrn ovaa - 28-08-2010 | 21:06
Als we nu er gewoon voor zorgen dat die varkensboer niets meer hoeft te produceren, dan is al die heisa niet nodig. Alle vleeseters hebben hier zelf om gevraagd.

Zo goedkoop mogelijk want er moet wel iedere dag vlees op tafel? Daar wil die boer wel voor zorgen. Dat is zijn broodwinning. De kosten van het handhaven van het milieubeleid worden gewoon betaald door de burger, ook door de burger die niets van vlees moet hebben.

Die boer verdisconteert de boetes en de kosten van de te nemen maatregelen weer in zijn vleesprijs waardoor het toch weer duurder wordt. Op den duur zal hij toch zijn fabriek moeten sluiten. Ik zeg een fabriek want meer is het in feite niet. Het heeft niets te maken met het boerenbedrijf.
Maja - 26-08-2010 | 22:11
Stop het dierenleed weg met die varkensschuren.Dit kan niet meer in deze tijd .
henny - 26-08-2010 | 21:16
Ik heb altijd groot respect gehad voor de wijze waarop dhr Melse dingen aanpakt en belangen afweegt. De laatste tijd lijkt hij echter het padje kwijt te zijn, waar opgetreden moet worden (parkeerbeleid rondom scholen, mileuovertredingen en zo kan ik nog wel even doorgaan) laat hij het de laatste tijd schijnbaar aan zich voorbij gaan. Het eigen handhavingsprotocool word in de kast gelegd en het geniet de voorkeur op een hoop zand over een probleem te gooien en op Gods zegen de toekomst in te gaan.
S. van Erk - 26-08-2010 | 18:26
Als zo'n varkenshouder de regels fors aan z'n laars lapt en dat kennelijk blijft doen, dan moet zo'n gemeente handhaven. Waar is anders de wet voor? Probleem is dat de gemeenten meestal alleen maar beschikken over zeer laag opgeleid controlepersoneel met weinig bevoegdheden.
Het kan ook anders: tussen Baarland en Hoedekenskerke is ook een varkensstal. Maar zelden overlast en dat als het eens zo is, meestal door een combinatie van factoren. Hier houdt men zich gewoon aan de wet en is het wel degelijk mogelijk om op die wijze netjes een bedrijf te runnen en legaal een boterham te verdienen. Nimmer vergeten dat wij als consument vragen naar alle soorten producten en als dan producenten op een fatsoenlijke manier hier op in spelen is daar weinig mis mee. Overtreders en "rommelaars" fors aanpakken, dat houdt elke branche zuiver.
Toon - 26-08-2010 | 15:07

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.