‘Zie kernenergie als overbrugging’

  maandag 21 juni 2010 | 14:50 | Laatst bijgewerkt op: maandag 21 juni 2010 | 15:43

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
foto PZC

foto PZC

foto PZC

foto PZC

1/2
start playing the slideshow

GOES - Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA) ziet kernenergie als ‘overbrugging’ naar milieuvriendelijkere alternatieven als wind- en zonne-energie. Hij zei dat maandag tijdens een protestactie van het Comité Borssele 2, Nee voor het stadskantoor in Goes.

Daar vergaderden de aandeelhouders van Delta over de toekomst van het energiebedrijf. Delta wil een tweede kerncentrale bouwen in Borssele en is voornemens daar volgend jaar een vergunning voor aan te vragen. In reactie op die plannen is vanuit de Socialistische Partij (SP) het actiecomité opgericht, dat mandag voor de tweede keer van zich liet horen. Via de website zijn al meer dan duizend handtekeningen opgehaald, die aan Delta-directielid Ad Louter werden overhandigd. Het Vlissingse GroenLinks-raadslid Ton de Nooij drukte gedeputeerde Van Beveren vervolgens op het hart om als aandeelhouder van Delta te kiezen voor ‘intelligente oplossingen’ als zonne- en windenergie. Van Beveren gaf aan de dialoog te willen blijven aangaan. Wat hem betreft kunnen de voor- en tegenstanders van kernenergie ook samengaan. „Kernenergie kan een overbrugging zijn naar die intelligente oplossingen en daar zal ik me ook sterk voor maken.”

SP-Eerste Kamerlid Kees Slager noemde het ‘een wonder’ dat er anno 2010 nog wordt gedemonstreerd tegen een tweede kerncentrale. „Dat deden we in 1985 ook al.” Na de ramp in Tjernobyl verdween het onderwerp van de agenda. „We moeten niet wachten tot er weer een amp gebeurt om de Zeeuwen van het gevaar te overtuigen. Het is weer tijd voor actie” aldus Slager.

Op het protest in Goes waren enkele tientallen actievoerders afgekomen. Ook Greenpeace was aanwezig om Delta te wijzen op het risico van een financieel debacle. In Finland is het budget voor een nieuwe kerncentrale al met vier miljard overschreden. Om dat te onderschrijven, had de milieuorganisatie een digitale teller (uiteraard op zonne-energie) opgesteld, waar het nog steeds oplopende bedrag op te zien was. „Durven te kiezen voor zonne-, wind- en getijdenenergie, daar gaat het om. Die keus is aan het nieuwe kabinet”, aldus Ike Teuling van Greenpeace.

De Bressiaanse muzikant Tijl Damen bracht onder meer zijn lied ‘De Kern’ ten gehore.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
@BERTUS, DOODTIJ DUURT 28 MINUTEN.........................
herman - 23-06-2010 | 17:13
Ik wil niet teveel reageren en wordt af en toe geband, maar het doet soms wat pijn aan de ogen, deze reacties. Ik kan nogal grof uit de hoek komen. En dat heeft maar één functie.

De wekker-functie.

Wanneer kernenergie een overgangsvorm is, dan is het niet naar zonne- en wind-energie. Dat is kolder. En dat weet bijvoorbeeld die CDA-er ook. Maar dat is het nu net met politiek. Dat je dit niet eerlijk uitspreekt. Je dolt dan weer wat met de publieke opinie.

In de toekomst wordt energie gewoon 'opgewekt' door toepassing van vooral nano-technologie. Die vakbroeders die zoveel weten te voorspellen over hoe het allemaal niet fout kan gaan met die energievoorziening zouden eens rond de tafel moeten gaan zitten met deskundigen op dit gebied.

Er komt dus zoals het er naar uitziet een tijd dat die windmolens daar staan als stille getuigen van een tijd zonder visie.

Een soort van kerkhof van een land vol van windhandel. Inclusief praalgraven, want het materiaal wordt steeds beter

Ronald van de Sande - 23-06-2010 | 08:03
Als we nu besluiten om een nieuwe kerncentrale in Borsele te bouwen, zal die stroom leveren vanaf ongeveer 2025, en in bedrijf zijn tot ongeveer 2080. Hoezo overbrugging? In 2025 moeten we al zover zijn met duurzame alternatieven dat die kerncentrale helemaal niet meer nodig is. En hoeft geen probleem te zijn, als over 5 tot 10 jaar de zonnecellen goedkoop genoeg geworden zijn om prijsconcurerend te zijn.
Alfred - 22-06-2010 | 17:03
Voor Zeeland wordt er door Zeeland al genoeg energie opgewekt.

Als men in de randstad energie tekort komt, moet men het daar zelf opwekken.
pieter - 22-06-2010 | 11:15
Voormalig directeur en oprichter van Greenpeace, dhr Patrick Moore is sinds 2006 overtuigd kernenergie promotor en stelt dat hij (en greenpeace) dit indertijd verkeerd hebben gezien. Hij blijft tegen testen, de reden waarom Greenpeace indertijd is opgericht, maar stelt dat kernenergie de enige kosten efficiente energie bron is die op grote schaal aan de groeiende energie behoefte kan voldoen zonder C02 uitstoot.
Helder lijkt me, zeker uit het "kamp" van de tegenstander interessant.
En nu? Is deze Patrick Moore het dwaallicht of ziet hij het gewoon pragmatisch zonder met "groen" en "angst" verweven emoties ?

n.olson - 22-06-2010 | 09:24

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.