Zie ook:
Dijken doorsteken
Minister Verburg zei dat binnen twee jaar de dijken van de Hedwigepolder kunnen worden doorgestoken. Ze weigerde in te gaan op de brief die de Raad van State naar haar heeft gestuurd. Daaruit blijkt dat de Raad er nog niet van overtuigd is dat het baggeren geen schade toebrengt aan de natuur. Brengt het schade toe, dan staat de Raad de verdieping niet toe. Verburg: "Ik doe er alles aan om te zorgen dat de Raad van State een positieve uitspraak doet. Over de brief communiceer ik niet. Het is een processtuk dat niet via de regionale krant op straat hoort te liggen."
Kabinet zoekt niet verder
Ze legde de Kamer nog eens uit dat het slecht is gesteld met de getijdenatuur in de Westerschelde en dat die natuur moet worden hersteld. Ook zei ze dat de aanleg van schorren in de Westerschelde geen alternatief is en dat Nederland 'de afspraken met Vlaanderen zal nakomen'. "Het kabinet gaat niet verder op zoek naar alternatieven. Er is uitgebreid gezocht naar alternatieven; er zijn de commissies Maljers en Nijpels geweest en een consortium heeft onderzoek gedaan naar het door de Zeeuwse waterschappen aangedragen alternatief van aanleg van schorren. Maar het kabinet moet zijn verantwoordelijkheid nemen en stopt nu met het zoeken van alternatieven."
Premier Jan Peter Balkenende zei dat het kabinet de negatieve gevoelens in Zeeland over ontpolderen kent. Ook hij benadrukte dat alle mogelijkheden zijn verkend. "Het is een onvermijdelijke keuze."
Koppejan onder vuur
Oppositiepartijen SP, VVD, D66 en GroenLinks haalden flink uit naar het CDA, in het bijzonder woordvoerder Ad Koppejan. De hoofdpersoon zelf was er niet. Joop Atsma voerde namens het CDA het woord. Hij gaf aan dat er 'met pijn in het hart moet worden geconcludeerd dat er geen alternatief meer is'. "Al het mogelijke is gedaan", aldus Atsma.
Over de reden waarom niet Koppejan maar hij het woord voerde namens het CDA zei Atsma: "Ik deed deze week de landbouwbegroting al, dus was het logisch dat ik dit debat ook zou doen." Maar in de wandelgangen wordt duidelijk dat Koppejan het woordvoerderschap is ontnomen.
Dat is niet zonder reden. Centraal in het debat stond de motie die Koppejan begin oktober indiende. Daarin sprak hij zich namens het CDA uit tegen ontpoldering. De motie werd door een Kamermeerderheid ondersteund.
In plaats van de 'opdracht aan het kabinet' in stemming te brengen, hield hij de motie aan. Koppejan verdedigde die stap door te zeggen dat het als een 'politiek signaal aan het kabinet' moest worden gezien.
Maar nu het kabinet heeft besloten tot ontpoldering van de Hedwige en de CDA-fractie dat besluit steunt, was gisteravond de grote vraag wat er met de motie zal gebeuren. Atsma zei dat Koppejan de motie intrekt. De CDA-fractie zal het kabinetsbesluit om te ontpolderen dinsdag steunen. Niet uitgesloten moet worden dat Koppejan dinsdag alsnog de anti-ontpoldermotie van Kees van der Staaij (SGP) steunt. Het CDA steunt dan het kabinet en Koppejan kan met opgeheven gezicht zeggen dat hij tegen ontpoldering is en blijft.
Moties
SP, VVD en PVV dienden gisteravond moties in waarin wordt gevraagd om de Hedwige niet onder water te zetten. Minister Verburg ontraadde de drie moties. Ze zullen komende dinsdag tijdens de stemmingen geen steun van een meerderheid krijgen. Dat weten de indieners ook wel, maar zij willen vooral zien of CDA'er Koppejan de moties tegen ontpoldering - anders dan de CDA-fractie - steunt.



Sorteer reacties
















