De doodsteek voor de hertogin

Auteur: door Sheila van Doorsselaer |   woensdag 22 oktober 2008 | 07:45 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 25 oktober 2008 | 16:55

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
NIEUW-NAMEN - De Hertogin Hedwigepolder; het meest oostelijke stukje Zeeuws-Vlaanderen is een plekje waar je niet komt als je er niet zijn moet, maar steeds terugkomt als je er een keer bent geweest.
Wie nieuwsgierig is, moet haast maken, want straks bestaat de polder misschien niet meer.

Rijen keurig geploegde hompen vette klei, met hoge populieren omzoomde dreven, weitjes met jagersbosjes en achter de door schapen bevolkte dijk, de Westerschelde. Het uitzicht is weids, maar wordt verstoord door de aanblik aan de Vlaamse kant van de polder waar al voorbereidingen voor ontpoldering zijn getroffen.

Aan de zoute kant van de dijk is te zien wat dat voor gevolgen kan hebben voor de Hedwigepolder: er staat riet, alleen maar onbegaanbaar riet. Het werpt een ander licht op de gedenkplaat op de dijk. 'Ter herinnering aan het gereedkomen van 29 km dijkverzwaring na de watersnood van 1953.' Vond de politiek het in 1988 wenselijk de bescherming van de Hedwigepolder te gedenken met een mooie gedenkplaat, tien jaar later staan de zaken er opeens heel anders voor.

Op de dijk hebben zich dinsdag tegenstanders van de ontpoldering verzameld. Een paar pachters, de leden van het actiecomité Red onze Polders, maar vooral veel pers. Het advies van de commissie Nijpels is de betrokkenen rauw op het dak gevallen. Teleurgesteld zijn ze, maar niet verslagen. ,,Er wordt niet ontpolderd. Het kan niet zo zijn dat de politiek opeens 180 graden van mening verandert", zegt pachter Ewald Baecke. Hij is ervan overtuigd dat over 20 jaar nog steeds gefietst kan worden in de Hedwigepolder. ,,Wij zijn geen optimisten, wij zijn realisten."
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Cor, je heb gelijk bieten worden in een fabriek gemaakt, gewoon op een draaibank. Tarwe komt ook niet van het land dat wordt bij DOW in Terneuzen gemaakt uit aardolie. De aardappels komen bij de Shell vandaan uit de rubber fabriek. Maar als je de oude landkaart goed bekijkt is de Hedwigepolder gewoon vasteland dat waarschijnlijk alleen in 1953 is onder gelopen of misschien daarvoor eens bij springtij. Maar op dom geschreven stukjes kan je ook domme antwoorden verwachten.
bertus - 25-10-2008 | 16:54
je zult maar egeltje zijn en in die polder wonen!! Denk je deel uit te maken van de "natuur" maar je kunt mooi verkassen.
ALLEMAAL GROTE EN GROENE LEUGENS, tijd dat die maffia gestopt wordt.
groene leugens - 22-10-2008 | 19:11
Ik snap niet dat niemand de moeite neemt om op Google Earth te kijken. Van bovenaf lijken de contouren al uitgezet.

Polders waren ooit geen land maar water en helaas was de landarbeider nooit dijkgraaf. De boer dan soms weer wel.(kort voor 'ie de politiek in ging)

Noordelijk Zeeland en Nederland hebben dus dijkgraven, dijken en keringen. Hoge dijken en een Ooster-Schelde-kering om U tegen te zeggen. Maar daardoor geen echte delta(-werking) meer.

De Vlamingen laten het water weer van de Honte naar de Schelde stromen. Gebruik makend van het getij, kun je zeggen ja. Pantha Rhei, hadden de vroegere bewoners van ons gebied misschien gemompeld...

Niet toereikende landbouwgrond, of efficiente overslag van goederen en voedsel; 'n moeilijke keuze dus.

Wie haalt z'n bieten nog bij de boer trouwens?

Cor
cor - 22-10-2008 | 20:29
De geitenwollensokkenmaffia heeft het weer voor elkaar.
Zij willen Zeeland het liefst helemaal onder water zetten, omwille van de natuur. Ons land gaat niet ten onder aan de bankcrises, maar aan de groene leugen.
Pierre - 22-10-2008 | 14:22
Heel erg vreemd vind ik dit allemaal.
Land terug geven aan de natuur? Land onder water laten lopen is natuurlijjk geen teruggeven aan de natuur.
Als je werkelijk land aan de natuur wil terug geven dan moet je er van nu af aan gewoon niks meer aan doen. Laat moeder natuur vervolgens maar beslissen wat ze ermee wil.
Dan nog het feit dat het nu landbouw is, LANDBOUW IS NATUUR!!! mits het natuurlijk biologisch gebeurd.
EEn fantastisch idee hoor om land aan de natuur terug te geven, dat meen ik echt.
WAt er nu gebeurd is echter politiek bedrog (die 2 woorden betekenen uiteraard hetzelfde)
Dat te maken heeft met het uitdiepen van de westerschelde om de bereikbaarheid van Antwerpen te verzekeren.
Het verdronken land van saeftinge zal door stromingsveranderingen land inwaarts trekken, hierdoor zal dus een minder scherpe bocht in de westerschelde ontstaan.
Dit natuurlijk ten gunste van de scheepvaart, het gaat dus niet om de natuur maar om een stuk infrastructuur te verbeteren.
Het verdronken land van saeftinge zal landinwaarts opschuiven en de westerscelde hier wat breder worden.
Je ruilt dus geen land tegen natuur gebied, je ruilt land tegen een vaarweg.
Het gaat dus ook hier weer eens niet om natuur maar om economie.

Kom op Zeeuwen !!! we staan bekend om stugheid, nou laat die maar eens zegevieren!!!
BEZETTEN DIE DIJK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eelco - 22-10-2008 | 10:55

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.