Een op negen beten van teken besmet

Auteur: door Claudia Sondervan |   woensdag 28 november 2007 | 08:03 | Laatst bijgewerkt op: maandag 14 april 2008 | 14:50

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Een arts verwijdert een teek. foto ANP

Een arts verwijdert een teek. foto ANP

Woensdag 28 november 2007 - GOES – Besmette teken die de ziek­te van Lyme kunnen overbrengen op mensen trekken verder de pro­vincie in. Dat valt te concluderen na onderzoek van de GGD Zee­land in opdracht van de provincie en gemeenten.

De GGD beveelt het Zeeuws bestuur aan om elk jaar te waarschu­wen voor tekenbeten. Zeeuwen moeten alert raken op tegenmaatregelen: insectenwerende middelen, ook bij huisdieren, en dekken­de kledij. Tuinen kunnen ‘ tekenluw’ worden door aanleg van ter­rassen, gazons kort te houden en vogels te weren. De overheid kan hetzelfde doen door lang gras en laag struweel uit landschappen te halen en wild en knaagdieren met tekenafweermiddel acariciden te beschermen.

De GGD keek hoeveel Zeeuwen na een tekenbeet sporen in hun bloed hebben van contact met de borreliabacterie, de veroorzaker van Lyme, ook wel borreliose genoemd. Provinciebreed bleef het aantal besmettingen de laatste twee jaar gelijk: zowel in 2005 en 2006 bleek bijna één op de negen mensen na een tekenbeet positief. Overigens wordt lang niet iedereen daadwerkelijk ziek van een besmetting, tekent de GGD aan. De GGD kon niet duidelijk krijgen hoeveel van de besmettingen ook tot Lyme hebben geleid.

Schouwen-Duiveland, met name de bosrijke Westhoek, is bekend als haard van besmette teken. Landelijk worden daar veruit de meeste tekenbeten gemeld: 107 in 2006, tegen 73 uit nummer twee op de lijst, Apeldoorn. Het stijgend aantal Zierikzeenaars (vijf in 2005 tegen veertien in 2006) dat positief testte op borreliose kan hun beet in Burgh-Haamstede hebben opgelopen.

Opvallend veel Middelburgers blij­ken sporen in hun bloed te dragen van borrelia-contact. Vorig jaar toonden 31 van de 199 onderzoeken borreliose aan. De besmettingen komen vooral uit twee wij­ken: vorig jaar negen mensen in Klarenbeek/Sint-Laurens, zes in ’t Zand/Stromenwijk en nog eens zes in Zuid. In Koudekerke bleek als enige plaats in de gemeente Veere het aantal besmettingen te stijgen: van vier in 2005 naar acht vorig jaar.

Het aantal bloedonderzoeken op Lyme in Zeeland stijgt gestaag. In 2005 kregen 1256 Zeeuwen zo’n bloedtest, vorig jaar 1477.

Noord-Beveland is gezien het lage inwonertal koploper bij het aanvra­gen van borreliatests: 64 onderzoeken in 2006, waarvan zeven positief. De GGD vermoedt dat ofwel de Noord-Bevelanders ongerust zijn over de kans op Lyme, danwel dat de Noord-Bevelandse huisart­sen alerter zijn op Lyme. Als men­sen op het eiland vaak tekenbeten oplopen, zijn daar maar weinig teken besmet, besluit de GGD. Schouwen-Duivelandse artsen vroegen vorig jaar 242 onderzoeken aan, het hoogste aantal in Zeeland. Daarvan waren 45 positief. In de gemeente Veere bleek het bij 148 onderzoeken 21 keer raak.

De geringste kans op een tekenbeet met borrelia lopen de Zeeuws-Vlamingen. Daar blijken bij bloedtests het minst vaak besmettingen. In Terneuzen bij 1,6 procent, In Sluis en Hulst vier tot vijf procent.

De grootste kans op een besmette tekenbeet loop je in Haamstede, Zierikzee, Middelburg en Koudekerke. Zeeuws-Vlaanderen lijkt bijkans borreliavrij.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Ik woon in zeeuws-vlaanderen en heb in januari dit jr. een tekenbeet opgelopen (en ben niet over zvl landsgrenzen/bossen geweest) met hierbij als gevolg de ziekte van Lyme. Misschien ben ik de enige zvl pechvogel gezien de cijfers hierbij, maar 't is 't vermelden waard. Het zet je hele gezondheid op z'n kop en de rest erbij... De NVLP was mijn leidraad naar hulp, maar toekomst = afwachten.
mieke - 03-12-2007 | 18:10
Douchen alleen is inderdaad geen methode om een teek te verijderen. Het is echter wel een gelegenheid je te onderzoeken of je een teek hebt. Zodoende is het mogelijk deze dan te verwijderen binnen de 24 uur!!
Ik ben blij met alle reacties. Dit was ook de reden om mee te werken aan het artikel. Ik hoop dat meer mensen zich bewust worden van de evt. gevolgen!
Edwin Vrijland - 29-11-2007 | 17:12
Mijn vrouw is tijdens een schoolreisje in België is achteraf gebleken (rode kring) met een tekebeet gekonfronteerd.Alsnog de kuur ondergaan en in eerste instantie geen problemen.Echter na verloop van tijd een reeks van vage klachten gekregen.Getetst op de ziekte van Lyme zonder resultaat.Maar toch zet ik daar mijn vraagtekens bij.Konklusie WEES GEWAARSCHUWD.
peter - 28-11-2007 | 16:38
Ikzelf ben 5 jaar geleden gebeten door een teek. Op aanraden van huisarts deze er zelf uitgehaald en geen rode kringen gehad. Na 4 jaar vage klachten bleek dus dat ik de ziekte van Lyme had. Echter moest dit wel blijken uit een test die in Duitsland is gedaan!! Testen in Nederland zijn alles behalve betrouwbaar!! Laten ze daar maar eerst iets aan doen!
Simone - 28-11-2007 | 15:14
In Nederland schieten voorlichting, diagnotisering en behandeling van ziekte van Lyme op schokkende wijze tekort. Er is maar 1 manier om te voorkomen dat je in de mallemolen van falende gezondheidzorg terecht komt. Vraag bij je huisarts na iedere tekenbeet PREVENTIEF om een antibioticumkuur. Een week slikken (kosten ca. 7 euro 50) bespaart je heel veel ellende van ziekte en arbeidsongeschiktheid.
Theo (een 'ervaringsdeskundige') - 28-11-2007 | 14:41
Forum-Thread:
Erik Versluijs - 28-11-2007 | 15:29

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.