VLISSINGEN - De rechtbank in Middelburg buigt zich over de vraag of het terecht is dat twintig Vlissingse ondernemers geen schadevergoeding hebben gekregen van de gemeente.
Zeven ondernemers legden donderdag aan de rechtbank uit waarom zij vinden dat ze buitensporige schade hebben geleden door de bouw van winkelcentrum De Fonteyne. De overige winkeliers komen vrijdag aan bod.
De bouw van De Fonteyne (2004-2007) trok een zware wissel op Vlissingse ondernemers. Om die tegemoet te komen, besloot de gemeenteraad in 2007 een verordening Nadeelcompensatie in te stellen. Daarmee konden bedrijven die onevenredig veel schade hadden geleden als gevolg van de bouw, een vergoeding aanvragen. Van de twintig ondernemers die naar de rechtbank stapten, zijn de aanvragen afgewezen.
Al jaren zeggen die ondernemers dat er van alles rammelt in de argumentatie van de gemeente en gemeentelijk adviesbureau Saoz bij de afwijzing van de schadeclaims. De rechter probeerde daar donderdag helderheid over te krijgen.
Zo staat de gemeente op het standpunt dat ondernemers die zich na maart 1997 in Vlissingen hebben gevestigd, konden weten dat er een fors bouwplan was. Wie dan toch een bedrijf begint, doet dat op eigen risico, meent Vlissingen. Daarom hebben alle bedrijven die na die tijd zijn opgestart (op een uitzondering na) geen vergoeding gekregen.
Maar 'hadden ondernemers in 1997 écht kunnen weten wat er op hen af zou komen?', vroeg de rechtbank herhaaldelijk.
De gemeente vindt van wel. In maart van dat jaar heeft het college van B en W een overeenkomst getekend met uitvoerder BAM waarin stond dat ze van plan waren De Fonteyne te bouwen. De rechtbank stelde vast dat die overeenkomst een half jaar geldig was. "Wat is er daarna gebeurd? Is die overeenkomst verlengd en is dat in de openbaarheid gebracht?", vroeg een van de drie rechters. Van de kant van de gemeente werd geantwoord dat verlenging wel is gebeurd, maar nooit in de openbaarheid is gebracht.
Ook beaamde de gemeente dat er in een vroeg stadium een informatiebijeenkomst over het bouwplan was belegd, maar dat daarvoor uitsluitend bewoners die boven de Aldi woonden, waren uitgenodigd. Ondernemers zijn niet ingelicht. Een andere belangrijke vraag voor de rechtbank was of de gemeente vergoedingen heeft toegekend op basis van willekeur. Vrijwel alle ondernemers vertelden op de zitting niet te snappen waarom sommige bedrijven wel en andere geen geld hebben gekregen. Behalve de bedrijven die aan alle voorwaarden voor de nadeelcompensatie voldeden, waren er ook drie ondernemingen die niet voor compensatie in aanmerking kwamen, maar toch geld hebben gekregen. De gemeente legde uit dat bij deze drie winkeliers sprake was van een onredelijke, onmenselijke of schrijnende situatie. Ook is voor de toekenning gekeken naar de locatie van de winkels (dicht tegen de bouwput) en het belang van de winkels voor de hele regio. Maar een andere winkel die klanten van ver buiten de provincie trok, is dan weer niet gecompenseerd.
Keer op keer vroeg de rechtbank de gemeente nog eens uit te leggen hoe de afwegingen zijn gemaakt. "We willen echt eruit krijgen of hier sprake is van willekeur", benadrukte de rechtbank.
Opmerkelijk was dat vrijwel alle winkels die deel uitmaken van een grote keten, geen schadevergoeding hebben gekregen. Dat komt omdat Saoz in die gevallen voornamelijk gekeken heeft naar de omzetcijfers en jaarrekeningen van het hele concern. Saoz verduidelijkte op de rechtbank waarom dat zo is gedaan. "Een filiaal is niks. Het is geen officieel rechtspersoon." Omdat de aanvraag voor compensatie is gedaan door de B.V., heeft het adviesbureau dan ook gekeken naar de cijfers van die B.V. En dan valt het verlies door een enkel filiaal in Vlissingen niet erg op.
Saoz wees voor dat standpunt op een eerdere rechtszaak in Breda waar ook vastgesteld was dat er naar de holding gekeken moest worden, in plaats van naar het filiaal. Maar de rechtbank in Middelburg legde uit dat juist in die zaak, de Bredase rechtbank was teruggefloten. Afzonderlijke filialen tellen wel.
Uitspraak over zes weken.



Sorteer reacties













