Groenteboer leurt met de hondenkar

Auteur: door Theo Giele |   zaterdag 06 maart 2010 | 06:00 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 20 maart 2010 | 12:17

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Abraham Pouwelse met zijn groentekar. Onder de kar staat hond Polly.foto collectie Ineke Littooij-van Hooijdonk

Abraham Pouwelse met zijn groentekar. Onder de kar staat hond Polly.foto collectie Ineke Littooij-van Hooijdonk

Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld verwoest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de vooroorlogse stad herleven.


Abraham Pouwelse poseert met zijn hondenkar vol groenten. "De foto moet voor 1936 genomen zijn", vertelt zijn kleindochter Ineke Littooij-van Hooijdonk uit Middelburg. Haar grootvader overleed dat jaar op 55-jarige leeftijd. Ze weet het niet zeker, maar ze vermoedt dat de foto genomen is in de Lange Delft.

Ineke kent haar grootvader alleen uit de verhalen, want ze is een 'oorlogskind', uit 1944. "Mijn grootvader leurde in Middelburg met een handkar met een grote herdershond eronder." Van de hond, Polly, zijn op de foto de achterpoten te zien. "Het moet een ontzettend lieve hond zijn geweest, zo is ons altijd verteld. Omdat het in de crisistijd geen vetpot was voor het grote gezin, was mijn grootvader ook toonder op de groenteveiling, die toen in de Vleeshal van het Stadhuis was gevestigd. Ook werden er in de winkel bosjes aanmaakhout verkocht voor wat extra inkomsten."

Abraham Pouwelse kwam oorspronkelijk uit Westkapelle, zijn vrouw Fransina Pouwelse-Kaljouw uit Serooskerke. "Ze moeten voor 1908 al naar Middelburg zijn verhuisd, want mijn oudste tante is dat jaar in Middelburg geboren." Het echtpaar Pouwelse had een groentewinkel in Middelburg. Eerst in de Wagenaarstraat/hoek Bree en later in de Zusterstraat op nummer 21. "Ze hadden zes kinderen: Nel, Jan, Maarten, Stien, Fransien en de jongste dochter Betsie, die mijn moeder was. Toen grootvader in 1936 overleed, moest mijn oom Maarten, die daarvóór bakkersknecht was, 'thuiskomen' zoals dat heette, om het bedrijf samen met zijn moeder voort te zetten", vertelt Ineke.

De oorlog zette ook het leven van het gezin Pouwelse op zijn kop. "Toen we bij het uitbreken van de oorlog in 1940 voor onze eigen veiligheid de binnenstad moesten verlaten, ging het hele gezin, behalve Jan en Stien die inmiddels waren getrouwd, lopend naar familie in Oostkapelle. De oude grootmoeder, die ook in huis was, zat boven op de hondenkar. Ze namen weinig mee, want, dachten ze, zo erg zou het wel niet worden. Maar tijdens het bombardement is het hele huis plus de winkel volledig afgebrand. We hebben dan ook maar één enkele foto van de winkel vóór de brand. In de eerste jaren na de brand leurde mijn oom vanuit een pakhuis aan de Verwerijstraat. Na de oorlog werd de winkel in het kader van de bouwplicht voor herbouw weer opgebouwd op nummer 37. De Zusterstraat, die voor de oorlog erg smal was, werd nu breed met een perk in het midden. Mijn oom heeft de zaak samen met zijn vrouw Simmie en zijn zus Fransien voortgezet. Hij ging ook met groenten langs de deur met paard en wagen en later met een gemotoriseerde kar."

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.


poll

De Stelling

Fusie van de Walcherse gemeenten is beter dan alleen samenwerking
zie ook: Lees alles over de samenwerking tussen de gemeentes op Walcheren